Browse By

Wyposażenie gabinetu rehabilitacyjnego

Zapewne zastanawiasz się, co powinno wchodzić w skład wyposażenia gabinetu rehabilitacyjnego, tak aby znajdowało się w nim wszystko to, co jest potrzebne.

Warto wiedzieć, że istnieją specjalne wymogi NFZ, które regulują to, co ma się znaleźć w takim gabinecie rehabilitacyjnym. Prawda jest taka, że w tych wymogach wszystko zostało już wskazane i każda osoba, która chce otworzyć taki gabinet rehabilitacyjny. Co zatem powinno się znajdować w takim miejscu – na co należy zwracać uwagę podczas wyboru chociażby dobrej lokalizacji takiego miejsca? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Bo przede wszystkim warto jest wiedzieć, że w wymogach NFZ zostało naprawdę wszystko zawarte. Łącznie z tym, jaki powinien być sam lokal. Nie tylko, jakie powinny znaleźć się w nim sprzęty. My jednak dzisiaj tutaj poruszymy wszystkie sprawy także po to, aby każdy miał chociaż podstawową świadomość tego, czego trzeba aby lokal rehabilitacyjny mógł zacząć funkcjonować.

wyposażenie medyczne online

Jaki powinien być lokal w którym znajduje się gabinet rehabilitacyjny?

Oczywiście warto zacząć właśnie od wymogów, które dotyczą samego lokalu, ponieważ są one podstawowe i bez ich spełnienia nie ma co rozpoczynać zakupywania potrzebnych sprzętów. Przede wszystkim przy wejściu do takiego lokalu powinny znajdować się dojazdy oraz dojścia dla osób z niepełnosprawnościami. Po drugie, w węzłach sanitarnych powinny znajdować się zarówno poręcze i uchwyty, które będą pomocą dla osób niepełnosprawnym.

Dodatkowo, w danym lokalu powinno się znajdować przynajmniej jedno pomieszczenie sanitarne, które zostało zaprojektowane specjalnie dla osób, które są niepełnosprawne ruchowo. Ponadto, w budynku musi znajdować się także dźwig lub inne urządzenie techniczne (z wyjątkiem schodołazów), które pozwoli na przemieszczanie się pomiędzy piętrami. Oczywiście to ostatnie jest wymagane wyłącznie dla lokali wielopiętrowych.

Warunki pomieszczeń oraz czas pracy

Jeżeli chodzi o czas pracy gabinetów rehabilitacyjnych, to powinny one być otwarte przynajmniej 5 razy w tygodniu przez minimum 5 godzin. Przy czym co najmniej 2 razy w tygodniu powinny być otwarte w godzinach 13-18.

Jeżeli natomiast chodzi o warunki pomieszczeń to zarówno gabinet do masażu, jak i sala do kinezyterapii powinny stanowić odrębne pomieszczenia. Tak samo sprawa się ma, jeżeli w danym gabinecie są realizowane diatermie krótkofalowe i mikrofalowe – one także wymagają osobnego pomieszczenia.

sprzęt rehabilitacyjny sklep

Jakie wyposażenie do gabinetów rehabilitacyjnych?

Jeżeli chodzi o wyposażenie do gabinetów rehabilitacyjnych, to wszystko zależy od tego, jakie zabiegi są w nich wykonywane. Każdy zabieg bowiem wymaga innego wyposażenia. Jeżeli chodzi o zabiegi fizykoterapeutycznych, to ich wyposażeniem jest zestaw do elektroterapii z osprzętem, lampa IR lub IR/UV, zestaw do magnetoterapii, zestaw do ultradźwięków oraz zestaw do biostymulacji laserowej. Jeżeli chodzi o zabiegi kinezyterapeutycznych, to ich wyposażeniem jest stół rehabilitacyjny, maty lub materace do kinezyterapii, rotory do ćwiczeń kończyn dolnych i kończyn górnych, UGUL lub inny system, który spełnia jego rolę oraz stół lub tablica do manualnych ćwiczeń ręki.

Z kolei, jeżeli chodzi o wyposażenie dodatkowe, to warto także zainwestować w wanny do masażu wirowego kończyn górnych oraz kończyn dolnych, zestaw do kriostymulacji oparami azotu i urządzenie wytwarzające impulsowe pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości. Oczywiście potrzebne są także takie urządzenia, które oceniają równowagę, oceniają siłę izometryczną oraz dynamiczną, czy też zakres ruchu. Jeżeli chodzi o te urządzenia, to przede wszystkim warto jest wymienić goniometr, plurimeter, inklinometr, posturograf statyczny i dynamiczny, czy też dynamometr, który stanowi odrębne pomieszczenie.

Gabinet rehabilitacyjny

Jak podają specjaliści z X-REH, gabinet rehabilitacyjny musi spełniać wiele norm, które są na niego nałożone przez NFZ.  Gabinety rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne muszą być wyposażone zgodnie z obowiązującymi normami. Oczywiście z wyposażenia, które jest obowiązkowe może wybierać produkty takich producentów, którzy twoim zdaniem są najlepsi i tworzą jakościowe rozwiązania.