Browse By

Namibia i Botswana – czy to bezpieczna podróż?

Namibia określana jest jako kraj otwartych, zachwycających swoim ogromem przestrzeni, niezwykłych krajobrazów, obcych nam Europejczykom i nieskażonej, dzikiej natury. Należy do najbezpieczniejszych krajów Afryki. Położona jest w południowo zachodniej części kontynentu. Stolica tego państwa nosi nazwę Windhuk.

Namibia graniczy między innymi z Botswaną, a od zachodu jej granica biegnie wzdłuż wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Językiem obowiązującym w tym kraju jest angielski, a religią protestantyzm. Namibia stosunkowo niedawno odzyskała niepodległość, bo w 1990 roku. Kraj jest bogaty w złoża diamentów, uranu i złota. Jest jednym z najrzadziej zaludnionych państw świata, żyje tam 2,2 milionów obywateli na powierzchni 825,615 kilometrów kwadratowych, czyli 3 osoby na kilometr kwadratowy.

flamingi w Namibii

Namibijczycy cenią sobie oryginalną przyrodę swojego kraju i w ich konstytucji pojawiły się zapisy o ochronie środowiska naturalnego. Prawie 43% kraju to rezerwaty przyrody i parki narodowe. Nie bez powodu symbolem tego kraju jest antylopa oryks. W Namibii jest wiele atrakcji. Jedną z nich jest Park Narodowy Namib Naukluft.

Park Narodowy Namib Naukluft

Park Narodowy Namib Naukluft zajmuje olbrzymią powierzchnię 50000 kilometrów kwadratowych. Atrakcją tego miejsca jest Sossusvlei, dolina otoczona czerwonymi wydmami, która podczas obfitych deszczy potrafi zamienić się w jezioro. Najwyższą z wydm jest Big Daddy, robiąca wrażenie olbrzymiej góry usypanej z piasku.

Deadvlei Sossusvlei Namibia

Inną atrakcją jest kanion Sesriem, którego długość wynosi ponad kilometr, a głębokość 30 metrów, w najwęższym miejscu ściany kanionu zbliżają się do siebie na odległość tylko 2 metrów. Sandwich Harbor to laguna położona wzdłuż pustyni Namib. Schronienie znalazły tam objęte ochroną ptaki, latem 50 tysięcy, a zimą 20 tysięcy, między innymi flamingi. Pustynia Namib należy do najstarszych na świecie, jej wiek szacuje się na 80 milionów lat, o czym świadczą skamieniałe wydmy tworzące jednolite skały.

Narodowy Park Etosha

Narodowy Park Etosha jest rezerwatem dzikich zwierząt, jednym z największych w Namibii. Żyją tam między innymi hipopotamy, lwy, słonie, bawoły, nosorożce i lamparty, stąd atrakcją może być oglądanie tych zwierząt w naturalnym środowisku. Etosha Pan jest sercem parku, gdyż w porze deszczowej zapełnia się wodą. W Namibii żyje największa populacja gepardów.

Botswana jest państwem położonym w południowej Afryce, bez dostępu do morza, graniczy między innymi z Namibią. Jej stolicą jest Gaborone, a językiem urzędowym angielski i tswana.  Podobnie jak w przypadku Namibii zaludnienie jest niewielkie, bo 4 osoby na kilometr kwadratowy. Dzięki rozwiniętej turystyce i złożom diamentów Botswana ma największy przyrost PKB w Afryce. Większą część powierzchni tego państwa, bo aż 70%, zajmuje niezwykła pustynia Kalahari.

wodospad w Namibii

Pustynia Kalahari

Pustynia Kalahari jest rezerwatem dzikich zwierząt w delcie rzeki Okavango, między innymi krokodyli, żyraf, słoni, antylop. Okavango to stała rzeka na Kalahari, gdyż okresowe pojawiają się tu tylko w porze deszczowej. Tylko jej część jest pustynią, pozostałe tereny stanowią sawannę z bogatą roślinnością typową dla takich obszarów.

W dolinie rzeki Oranje  rosną cytrusy, winorośl i mango. Na pustyni powstało kilka rezerwatów, gdzie żyją nie tylko zwierzęta dzikie, ale również hodowlane, które muszą egzystować w ekstremalnych warunkach związanych ze zmianami temperatur. Żyją tutaj największe antylopy oryks, karakale, lwy, lamparty, gepardy i surykatki oraz łuskowce. Rośliny porastające część Kalahari to przede wszystkim różnego rodzaju trawy, a z drzew głównie akacja.

impala w Namibii

Tsodilo Hills w zachodniej Kalahari jest niezwykłym miejscem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tam rysunki naskalne Buszmenów, ale również odciśnięte ślady kolana należące do Anioła Stworzenia, dziękującego Bogu w tym miejscu za stworzenie świata.

Zastanawiasz się nad wyprawą do Afryki i chciałbyś wykupić wycieczkę safari po Namibii i Botswanie? Polecamy Bocian Safaris – organizatora niezapomnianych wypraw do Namibii. Afryka to kontynent niezwykły, urzekający dziką przyrodą i niezwykłą kulturą, którą warto i trzeba poznać.