Co wchodzi w zakres usług outsourcingu IT?
Outsourcing w branży IT jest niezwykle popularny w ostatnich czasach, ponieważ pozwala na korzystanie z wielu rozwiązań informatycznych. Dzięki takim rozwiązaniom nie ma już konieczności zatrudniania wyspecjalizowanych pracowników takich jak np. informatycy, ponieważ pomocy może udzielać firma zewnętrzna. Outsourcing w IT dotyczy wielu aspektów związanych z obsługą sieci komputerowych, naprawą sprzętu oraz konfiguracją oprogramowania, z czego większość z nich wykonywana jest zdalnie.
Outsourcing IT – co to takiego?
Jest to obsługa informatyczna przedsiębiorstw lub tylko wybranych jej procesów takich jak np.
- serwisowanie sprzętu,
- konfiguracja oprogramowania,
- zabezpieczanie danych przed utratą,
- usuwanie wszelkich awarii komputerów.
Z usług outsourcingu IT mogą skorzystać zarówno małe przedsiębiorstwa, jak i duże, międzynarodowe korporacje, których działalność opiera się głównie na nowoczesnych systemach informatycznych. Ogólnie rzecz biorąc outsourcing IT zawiera w sobie kompleksowe usługi związane z serwisowaniem sprzętu, udostępnianiem serwerów oraz konfiguracją oprogramowania komputerowego.
W zakres usług outsourcingu IT wchodzi wiele działań. Najpopularniejszymi z nich jest administrowanie sieciami komputerowymi oraz dedykowanymi serwerami, a także budowa nowoczesnej infrastruktury informatycznej, która zawiera w sobie tworzenie stron oraz aplikacji, aktualizację oprogramowania oraz usuwanie awarii. Warto wiedzieć, że do zakresu usług outsourcingu włącza się także archiwizację danych oraz kompleksowe usługi informatyczne we Wrocławiu wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę pracowników firmy Aitik. Warto jednak wiedzieć, że zakres świadczonych usług jest indywidualnie ustalany z każdym klientem, tak aby oferta była jak najlepiej dopasowana do oczekiwań przedsiębiorstwa.
Zalety outsourcingu IT
Wykorzystanie zewnętrznych usług informatycznych to nie tylko oszczędność czasu, ale także pieniędzy. Warto wybierać tego typu rozwiązania, ponieważ nie ma wtedy konieczności zatrudnienia wykwalifikowanej kadry pracowniczej, która zajmie się tylko obsługą informatyczną przedsiębiorstwa.
Decydując się na podpisanie umowy z firmą zewnętrzną, która świadczy usługi (także zdalne) z zakresu doradztwa IT, konfiguracji sprzętu, a także naprawie usterek można spodziewać się sporych oszczędności, które będą widoczne już w pierwszych miesiącach współpracy.
Dodatkowo tego typu rozwiązania są idealne zarówno dla dużych jak i małych firm, które wdrażają w swoich przedsiębiorstwach nowoczesne rozwiązania z zakresu IT. Zdalna obsługa informatyczna przez wykwalifikowanych pracowników firmy zewnętrznej jest utrzymywana zawsze na najwyższym poziomie, a czas oczekiwania na konsultanta jest niezwykle krótki. Warto wiedzieć, że wybierając outsourcing IT można liczyć także na usługę stałego, całodobowego monitorowania stanu serwerów oraz sieci komputerowej, pod kątem ataków hakerskich. Pozwala to znacznie zwiększyć poziom bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie.
Outsourcing IT dla przedsiębiorców ma wiele zalet, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Zdecydowanie wyróżnia się w tym przypadku oszczędności pieniędzy, które mogą być znaczne w stosunku do zatrudniania na własną rękę pracowników na stanowiska związane z obsługą informatyczną firmy. Należy także zwrócić uwagę na możliwość niezwykle szybkiej reakcji, w przypadku wystąpienia nieprawidłowości działania sprzętu komputerowego bądź sieci. Specjaliści, którzy są odpowiedzialni za daną usługę, jak najszybciej starają się rozwiązać nawet najbardziej skomplikowany problem.
Czy warto decydować się na outsourcing IT?
Warto wziąć pod uwagę możliwość inwestycji w usługi zewnętrzne IT, ponieważ przynoszą one bardzo dużo korzyści oraz znaczną oszczędność czasu i pieniędzy. Dzięki outsourcingowi w IT przedsiębiorcy mają możliwość szybkiej konfiguracji oprogramowania, szkolenia pracowników w sposób zdalny, naprawę usterek oraz całodobowy monitoring sieci komputerowej. Są to tylko jedne z licznych aspektów, które przemawiają za tym, aby decydować się na wybranie usług firm zewnętrznych z zakresu obsługi IT. Warto także zwrócić uwagę na renomę firm, które oferują takowe usługi. Im lepsza będzie opinia usługodawcy, tym lepsza będzie jakość świadczonych usług.
Reasumując, zdecydowanie warto podjąć współpracę z zewnętrzną firmą outsourcingową. Pozwoli to zaoszczędzić znaczne pokłady czasu oraz pieniędzy niemalże w każdym nowoczesnym przedsiębiorstwie.