Fotografia ślubna – jaki aparat spełni zadanie?
Umiejętności fotografa a aparat
Wykonywanie zdjęć podczas ślubu to zadanie raczej dla zawodowego fotografa. Dlaczego? To zadanie wymaga sporo ruchu, dobrej znajomości aparatu, umiejętności uchwycenia najważniejszych momentów podczas ślubu oraz wesela. Dobry fotograf wie kiedy się pojawić, komu i jak zrobić zdjęcie, jaki opcje dobrać do konkretnego zdjęcia, jak szukać większej ilości światła, aby fotografia została należycie doświetlona. Największym problemem bywa zdolność do profesjonalnej obsługi aparatu fotograficznego. Robienie zdjęć na tzw. automacie to duży błąd – zwłaszcza podczas ślubu i wesela, kiedy dużo osób się porusza, uśmiecha, a oświetlenie często zmienia swoje natężenie oraz barwy. Podstawową sprawą jest zakup dobrego aparatu dla fotografa. Średnia cena dobrej lustrzanki, które idealnie spisze się na weselu to około 2500 – 3000 złotych. W tym wypadku mowa o aparacie bez dodatkowego obiektywu, który często przekracza wielokrotnie cenę aparatu. W przypadku lustrzanek nie są istotne megapiksele a możliwości aparatu.
Jakie możliwości musi mieć aparat?
Wesele to czas kiedy wszyscy się bawią, jest dużo ruchu i radosnej atmosfery, słaby aparat zwyczajnie nie poradzi sobie z przeniesieniem żywych emocji do kadru, dlatego warto zadbać o to, aby posługiwać się lustrzanką z prawdziwego zdarzenia. Z pewnością należy zwrócić uwagę na niski poziom szumów – zdjęcie powinno być „gładkie”, zaś chwila powinna być zatrzyma w kadrze – chyba, że specjalnie chcemy zrobić fotografię artystyczną, wtedy możemy ustawić specjalne parametry, aby kształty na siebie nachodziły lub aby światły tworzyły jedną długą linię – to jednak w fotografii ślubnej się raczej nie zdarza. Istotne są zatem szumy, a raczej ich brak, genialna ostrość i zdolność do wykonania fotografii w niesprzyjającym oświetleniu. Nowoczesne lustrzanki mają możliwość wykonania kilku fotografii jednocześnie – np. w tempie 5 klatek na sekundę z możliwością wybrania teoretycznie najlepszego zdjęcia lub zostawieniem wszystkich, aby podczas cyfrowej obróbki fotograf samodzielnie zdecydował, które z nich będzie najlepsze. Dobrze jest także, jeśli lustrzanka posiada przynajmniej 2,5 calowy wyświetlacz, na którym szybko przejrzymy zdjęcia, aby zorientować się, czy konieczne będą poprawki.
Automatyka czy tryb ręczny?
Jeśli wykonujemy zdjęcia na dworze – jeszcze w ciągu dnia tryb zaawansowanej automatyki może być zaskakująco sprzyjający. Lustrzanki w dobrym świetle natychmiast łapią ostrość i pozwalają na zrobienie świetnych zdjęć. Fotografia ślubna wymaga jednak dużej wiedzy dotyczącej fotografowania – warto znać takie pojęcia jak chociażby priorytet przysłony, czasu, funkcja czułości ISO, czy też regulacja ekspozycji. Część fotografów wykonuje fotografie wyłącznie w formacie RAW – co pozwala na zachowanie czystego obrazu z matrycy, bez przybliżeń, efektów i tak dalej. Zdjęcia te wymagają kompletnej obróbki na komputerze i dodatkowo zajmują więcej miejsca na karcie pamięci. Dobry fotograf musi zatem mieć świadomość tego, że bez zapasowej karty oraz kilku baterii żadne wesele się nie obędzie.