Browse By

„Wypadające” kolano – co oznacza i jak powinno wyglądać leczenie?

Problemy z kolanami to stosunkowo częsta przypadłość nie tylko wśród osób starszych, ale także u pacjentów w kwiecie wieku. Tak zwane wypadające kolano to uraz, na który może mieć wpływ bardzo wiele różnych czynników. Na czym dokładnie polega to schorzenie i jaka jest jego profesjonalna nazwa? Co zrobić, jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy i jakie leczenie jest w tym przypadku najbardziej wskazane? Dowiedz się więcej o problemach z kolanem i sprawdź, co robić, jeśli zauważysz u siebie problem z wypadającym kolanem. Pamiętaj, że szybka reakcja często jest bardzo istotna i pozwala uchronić się przed bardzo negatywnymi konsekwencjami.

Na czym polega „wypadające kolano” i jak leczy się to schorzenie?

Wypadające kolano to inaczej niestabilność stawu kolanowego. Jest to schorzenie, które powstaje w wyniku poluzowania jednego lub więcej więzadeł, których zadaniem jest utrzymanie stawu kolanowego na swoim miejscu. Do ich naruszenia może dojść w naprawdę różnych, często bardzo błahych i pozornie niegroźnych sytuacjach. Niestabilność kolana to przypadłość bardzo niekomfortowa. Objawia się krwiakiem i zbyt dużą ilością płynu stawowego w kolanie, a także bardzo dużym dyskomfortem i bólem. Ponadto pacjenci mają wrażenie, że kolano przeskakuje i nie zawsze znajduje się na swoim miejscu, co dodatkowo podnosi niekomfortowe uczucie oraz utrudnia swobodne poruszanie. Stąd też bierze się także potoczna nazwa tego schorzenia, czyli określenie wypadające kolano. Schorzenie to może być bardzo mocno wyczuwalne lub praktycznie wcale – zależy to nie tylko od stopnia natężenia problemu (lekarze posługują się pięciostopniową skalą), ale także od tego, jaka jest kondycja mięśniowa pacjenta.

Klinika ortopedyczna Wrocław

Jeśli dotyczy Cię problem „wypadającego kolana” to polecamy skorzystać z pomocy lekarzy z kliniki ortopedycznej we Wrocławiu Praktyka24.

Niestabilność stawu kolanowego należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem specjalistą.

Jeśli zauważysz u siebie nieprzyjemne uczucie oraz objawy, które mogą wskazywać na ten problem, to koniecznie umów się do ortopedy jak najszybciej, aby ten dokładnie obejrzał Twój staw kolanowy i zdecydował, jaki proces leczenia będzie w Twoim przypadku.

Szybkie działanie jest tu bardzo istotne, ponieważ nadmierne przeciążenie stawu kolanowego w przypadku jego wypadania może prowadzić do poważnych uszkodzeń jego struktury oraz zmian zwyrodnieniowych, których nie da się odwrócić. Bagatelizowanie tego problemu może doprowadzić nawet do konieczności przeprowadzenia operacji, która wiąże się z koniecznością unieruchomienia kolana na kilka tygodni.

Korzystaj z pomocy tylko prawdziwych specjalistów z doświadczeniem

Leczenie niestabilności stawu kolanowego musi być dopasowane do konkretnego przypadku. W przypadku niewielkich urazów stosuje się terapię zachowawczą, a w przypadku większych problemów niestety konieczne jest leczenie operacyjne. Gdy wystąpią problemy z wypadającym kolanem, które nie wymaga operowania, stosuje się fizykoterapię oraz kinezyterapię. Należy odpowiednio dopasować ćwiczenia do stopnia niestabilności kolana oraz do konkretnego przypadku, aby mieć pewność, że rzeczywiście będzie to leczenie skuteczne. Bardzo ważne w tej kwestii jest odciążanie kolana, a także noszenie specjalnej ortezy i systematyczne wykonywanie zaleceń lekarza lub fizjoterapeuty.

Pamiętaj, że staw kolanowy to największy staw w organizmie człowieka, który jest bardzo złożony oraz też każdego dnia bardzo intensywnie eksploatowany. Z tego względu należy o nie naprawdę dbać, ponieważ problemy ze stawem kolanowym bardzo mocno utrudniają swobodne poruszanie się na co dzień. W przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów nie ryzykuj i nie zwlekaj. Znajdź godnego zaufania specjalistę i umów się do niego na wizytę jak najszybciej.