Browse By

Problemy z pracą wątroby u psa – jak ją poprawić?

Choroby, które dotykają zwierząt nie różnią się znacząco od tych, które dolegają człowiekowi. Choroby wątroby oraz innych narządów są bardzo częstą przypadłością, która dotyka zarówno młodych psów jak i nieco starszych przedstawicieli tego gatunku. Jak wiadomo, szczególnie narażone na występowanie tego typu dolegliwości są psy pochodzące z renomowanych hodowli, będące tzw. psami rasowymi. Wynika to ze względu na większą podatność ras pierwotnych na choroby panujące w obecnym czasie. Przedstawiciele „mieszańców” są nieco bardziej odporne na tego typu problemy zdrowotne, jednakże nie ma zasady co do występowania chorób wątroby, a więc może ona dotknąć praktycznie każdego psa w każdym wieku. 

Praca wątroby, a suplementy diety dla psów

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych w organizmie każdego zwierzęcia, ponieważ magazynuje i przetwarza wszystkie produkty przemiany materii. Warto także wiedzieć, że wątroba jest odpowiedzialna za odtruwanie organizmu oraz zapewnienie prawidłowego krążenia krwi w organizmie, a także regulację gospodarki wodnej ciała. W przypadku uszkodzenia wątroby bądź jej nieprawidłowej pracy, cały organizm zwierzęcia staje się słabszy, a jeśli narząd całkowicie przestanie funkcjonować to zwierzę może nawet umrzeć.  Należy wtedy skonsultować się z weterynarzem, który odpowiednio dobierze odpowiednie witaminy, które wzmocnią pracę wątroby u pupila.  Takie witaminy w odpowiednich ilościach poprawią funkcjonowanie pracy wątroby, ale także mogą wpłynąć pozytywnie na proces trawienia. 

witaminy dla psów na wzmocnienie pracy wątroby

Jak dobrać witaminy dla psów przy objawach nieprawidłowego działania wątroby u psa?

W przypadku wykrycia nieprawidłowości funkcjonowania wątroby u psa, należy bezwzględnie poddać go leczeniu farmakologicznemu, które rozpoczęte w porę daje dużą szansę psu na prowadzenie normalnego życia. Objawy chorób wątroby u psa nie są jednoznaczne, dlatego bardzo często są wykrywane o wiele za późno. Najbardziej charakterystycznymi objawami chorób wątroby u psa jest: ospałość, senność, słaba koordynacja ruchowa, zaburzenia oddychania oraz apatia. Nieco bardziej poważnymi skutkami są biegunki, ciemny kał, zażółcenie dziąseł oraz ewentualne krwawienia.

W przypadku wykrycia jakiegokolwiek z powyższych objawów należy bezwzględnie skontaktować się z weterynarzem, celem podjęcia szybkich działań mających na celu wykrycie źródła problemów. Jeżeli badania wykazują, że wątroba działa nieprawidłowo to należy bezwzględnie podjąć leczenie farmakologiczne, aby dać psu możliwość na normalne życie. W czasie wywiadu lekarskiego należy podać wszystkie niezbędne informacje na temat psa, ponieważ może to wpłynąć na całą diagnozę przez specjalistę. W tego typu przypadkach najważniejszy jest czas i szybkie doprecyzowanie leczenia.

suplementy diety dla psów na wzmocnienie

Suplementy dla psów na wzmocnienie wątroby pupila

Niektóre rasy psów są nieco bardziej podatne na choroby wątroby. Wynika to ze względu na ich słabszą odporność bądź nietypową budowę narządów wewnętrznych. Najczęściej spotykanymi chorobami u psa są: choroba Rubartha, leptospiroza, marskość wątroby oraz ewentualne zatrucia. Pierwsza z nich jest nieuleczalną dolegliwością i polega na podejmowaniu działać obronnych i przyjmowaniu antybiotyków przez zwierzę. Jedyna skuteczna linia obrony to odpowiednie zaszczepienie psa – szczególnie w jego młodym wieku, ponieważ choroba rozwija się niezwykle szybko wraz z biegunkami oraz wysoką gorączką.

Aby uchronić psa przed występowaniem chorób wątroby warto nie tylko go szczepić, ale także podawać specjalistyczne witaminy na wzmocnienie pracy narządów wewnętrznych. Produkty, które mogą być aplikowane psu w postaci tabletek bądź płynów do rozcieńczania zawierają w sobie suplementy oraz liczne witaminy, których zwierzę potrzebuje najbardziej. To dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala uchronić go przed występowaniem niebezpiecznych chorób. Suplementy tego typu można zakupić w sklepach internetowych oraz firmach farmakologicznych zajmujących się weterynarią.