Środki bezpieczeństwa stosowane w szpitalach w trakcie pandemii COVID-19
Zakażeniom wirusem SARS – CoV – 2 pracowników medycznych zapobiegają środki ochrony osobistej. Wiele osób pracujących w służbie zdrowia zaangażowanych jest w świadczenie bezpośredniej pomocy pacjentom chorym na COVID – 19 i zapewnienie im bezpieczeństwa, a także ochrony przed zachorowaniem jest absolutną koniecznością.
Jakie problemy napotykają pracownicy służby zdrowia?
Stworzenie odpowiednich warunków pracy w szpitalach w dobie pandemii zmniejsza ryzyko zachorowań personelu medycznego i odsunięcia od opieki nad chorymi wielu lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych. Problemem z jakim boryka się kadra zarządzająca placówkami służby zdrowia jest nie tylko ilość chorych hospitalizowanych, baza łóżkowa, sprzęt medyczny, ale również zmniejszająca się ilość pracowników do opieki nad przebywającymi w szpitalach pacjentami oraz obsługi sprzętu. Aby zapobiec masowym zachorowaniom personelu medycznego Światowa Organizacja Zdrowia wraz z Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie i Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób z siedzibą w Sztokholmie wydały zalecenia dotyczące stosowania środków ochrony osobistej w czasie pandemii COVID – 19.
Środki ochrony osobistej stosowane w szpitalach w czasie pandemii
Wszyscy pracownicy szpitali i innych placówek służby zdrowia przed przystąpieniem do pracy poddawani są pomiarowi temperatury i ocenie pod kątem występowania jakichkolwiek objawów ze strony układu oddechowego. Jeśli wykazują oni wyżej wymienione objawy i mają podwyższoną temperaturę, nie przystępują do pracy. W obrębie recepcji wydzielone zostały obszary bezpieczne oraz zamontowano przesłony. Pracownicy medyczni, opiekujący się pacjentami chorymi na COVID – 19, zobowiązani są do stosowania środków ochrony indywidualnej w postaci:
- masek z filtrem,
- jednorazowych kombinezonów ochronnych,
- gogli ochronnych,
- przyłbic ochronnych,
- rękawic nitrylowych,
- półmasek filtrujących,
- ochraniaczy na obuwie.
Natomiast personel sprzątający oprócz wymienionych wyżej środków ochrony osobistej powinien być wyposażony w pełne gumowe obuwie zapewniające zmywalność. Procedura ta jest szczególnie wymagana na oddziałach intensywnej terapii, gdzie przebywają pacjenci chorzy na COVID – 19. Jeśli chodzi o inne miejsca w szpitalu, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu z chorymi na COVID – 19, środki ochrony indywidualnej nie są wymagane. Konieczną procedurą w szpitalach jest segregacja pacjentów z powodu objawów ze strony układu oddechowego. Personel medycznych powinien być wyposażony przy kontakcie z chorym w środki ochrony indywidualnej, natomiast pacjent w maseczkę chirurgiczną, jeśli może ją stosować. Podobnie przedstawiają się procedury przy opiece ambulatoryjnej lub w trakcie konsultacji. Pacjenci z objawami ze strony układu oddechowego powinni być przeniesieni do osobnego pomieszczenia z dala od innych osób, oczekujących na wizytę w poczekalni. Konieczne jest zachowanie przynajmniej 1 metra odległości między nimi.
O czym należy pamiętać podczas stosowania środków ochrony osobistej?
Podczas stosowania środków ochrony osobistej przez personel medyczny należy pamiętać o:
- odpowiedniej częstotliwości i technice mycia rąk;
- higienie układu oddechowego, szczególnie podczas kaszlu;
- odpowiednim dobraniu środków ochrony osobistej podczas opieki na osobą chorą na COVID – 19 w zależności od rodzaju wykonywanej czynności, miejsca, a także rodzaju transmisji wirusa drogą kropelkową, przez kontakt, czy aerozol;
- odpowiednim czasie stosowania środków ochrony osobistej, a przede wszystkim masek z filtrem;
- umieszczeniu środków ochrony osobistej w postaci masek z filtrem, jednorazowych kombinezonów ochronnych, gogli ochronnych, przyłbic ochronnych, rękawic nitrylowych, półmasek filtrujących, ochraniaczy na obuwie w pojemniku na zakaźne odpady medyczne;
- unikanie zaniedbań innych działań zapobiegawczych, które mogą wynikać z fałszywego poczucia bezpieczeństwa podczas stosowania środków ochrony osobistej.
Zapewnienie bezpieczeństwa zarówno personelowi medycznemu jak i pacjentom szpitali w trakcie pandemii COVID – 19 jest absolutną koniecznością.