Browse By

Czym wyróżniają się kanapy w stylu skandynawskim?

 

Projektowanie wnętrz w domu i mieszkaniu stawia przed nami wiele wyzwań i równie wiele możliwości. Dobierając kolorystykę, materiały oraz elementy wyposażenia, podejmujemy decyzje dotyczące stylistyki, w jakiej chcemy utrzymać naszą przestrzeń życiową.

W ramach inspiracji sięgamy do znanych i lubianych stylów wystroju wnętrz, jak na przykład do bardzo popularnego stylu skandynawskiego. 

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Głównymi cechami stylu skandynawskiego są minimalizm i prostota. Istotna w urządzaniu wnętrz w tym stylu jest funkcjonalność, która dotyczy zarówno zagospodarowania przestrzeni, jak i elementów wyposażenia. Utrzymane w estetyce skandynawskiej mieszkania są przestronne i jasne, do czego przyczyniają się powszechnie stosowane delikatne, często pastelowe kolory. Ważnym elementem każdego skandynawskiego wnętrza jest również odpowiednie oświetlenie. Styl ten nawiązuje do natury i jej bliskich związków z człowiekiem, dlatego nieodłączną częścią skandynawskich wnętrz jest drewno występujące w formie podłóg, mebli i dodatków. Jak większość stylów aranżacji wnętrz, tak i styl skandynawski zakłada zachowanie spójności, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie wszystkich elementów wyposażenia. 

Kanapa w stylu skandynawskim

Salon utrzymany w stylu skandynawskim powinien być przytulny i przestronny. W celu osiągnięcia tego efektu ważne jest właściwe dobranie mebli i dodatków pasujących do dominującej estetyki. Niewątpliwie głównym elementem wyposażenia salonu jest kanapa, która, zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego, powinna być przede wszystkim funkcjonalna, a więc wygodna i zapewniająca komfort użytkowania. Standardowa kanapa odpowiednia dla skandynawskiej aranżacji posiada wykończenia z jasnego drewna, na przykład brzozy lub sosny. Szczególnie charakterystyczne są proste drewniane nóżki

kanapa skandynawska

Meble w stylu skandynawskim, w tym kanapy i inne elementy kompletów wypoczynkowych, powinny być bezpretensjonalne i bazować na jak najprostszych, oszczędnych  formach. Proste linie są preferowane w designie odpowiadającej tej stylistyce. Innym typem form dopuszczanych w stylu skandynawskim są kształty organiczne, które nawiązują do natury. Również z uwagi na naturalizm pożądane jest wykorzystanie elementów ukazujących fakturę surowego drewna. 

Kolory kanapy do wnętrza w stylu skandynawskim

Skandynawski styl aranżacji wnętrz podkreśla związki człowieka z naturą i to właśnie z natury pochodzą dominujące dla tej estetyki kolory, czyli głównie biel, a także szarość, błękit, pastelowe zieleń i róż. Obok tych barw pojawiają się również inne, bardziej intensywne, takie jak czerwień, żółć, granat i czerń. W wypadku wyboru koloru kanapy, która będzie współgrała ze skandynawskim wystrojem salonu, można wybrać jedno z dwóch rozwiązań. 

  • Tapicerka kanapy w wyrazistym kolorze 

Wyraziste obicie kanapy ożywi jasne, utrzymane w stonowanych barwach skandynawskie wnętrze. Kolorowe dodatki odgrywają istotną rolę w tego typu aranżacji, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by ożywczym dodatkiem była właśnie tapicerka kanapy. Można zdecydować się na turkus, błękit, bądź zieleń, a także żółć lub czerwień. 

  • Stonowana tapicerka kanapy 

Kanapa z obiciem w jasnych, stonowanych barwach głównie białym, ewentualnie popielatym utrzyma wnętrze w delikatnej kolorystyce sprzyjającej zachowaniu wrażenia przestrzeni. W tej sytuacji można zdecydować się na wyraziste kolory dodatków, na przykład pledów bądź poduszek.

Materiał tapicerki kanapy w stylu skandynawskim

Styl skandynawski preferuje naturalne tkaniny. Z tego względu obicia kanap powinny być wykonane z bawełny, lnu lub juty. Styl ten powszechnie wykorzystuje ozdobne właściwości grubych splotów, które występują również w materiałach tapicerek kanapowych. 

Kanapy skandynawskie są powszechnie dostępne w ofertach producentów mebli, dzięki czemu bez trudu można znaleźć model odpowiadający naszym osobistym preferencjom.