Browse By

Psycholog a psychiatra – w czym różni się ich praca?

Mimo popularności zarówno zawodu psychologa, jak i psychiatry — te zawody bardzo często są ze sobą mylone. Czym tak naprawdę się różnią? I czym dokładnie zajmuje się psychologa, a z jakim problemem powinniśmy udać się do psychiatry? To jedne z wielu pytań, które powinny pojawić się, kiedy zastanawiamy się, czym różni się praca psychologa od pracy psychiatry. Ten artykuł przybliży nam oba zawody i pomoże zrozumieć różnicę pomiędzy oboma specjalistami.

Wykształcenie zdobyte przez specjalistów

By zostać psychologiem należy ukończyć 5-letnie studia magisterskie z psychologii. Podczas studiów przyszły psycholog zdobywa wiedzę z zakresu konstrukcji i działania ludzkiej psychiki. Uczy się, co kieruje zachowaniem i emocjami człowieka i w jaki sposób funkcjonują grupy społeczne i społeczeństwo. Istnieje wiele specjalizacji z zakresu psychologii. Może być to psychologia kliniczna, społeczna, międzykulturowa, a nawet sportu czy też komunikacji.

psycholog

W przypadku psychiatry proces studiów różni się, ponieważ psychiatra jest lekarzem. Oznacza to, że po ukończeniu 6-letnich studiów medycznych oraz ukończeniu specjalizacji z psychiatrii, złożył on przysięgę medyczną. Dzięki osiągniętemu wykształceniu posiada wiedzę z zakresu budowy i funkcjonowania ciała człowieka. Włączając w to mózg i cały układ nerwowy. A także wiedzę z zakresu psychopatologii. Psychopatologia to dziedzina zajmująca się zaburzeniami psychicznymi. Lekarz psychiatra swoją praktykę zdobył podczas praktyk na oddziałach psychiatrycznych. Jako lekarz może wystawiać pacjentom recepty na leki, a także zwolnienia lekarskie. Ponadto skierowania do szpitala oraz na oddziały rehabilitacyjne. Psychiatra nie jest specjalistą z zakresu psychoterapii, dlatego też nie będzie on osobą, która poprowadzi psychoterapię.

Czym więc dokładnie różni się praca psychologa od pracy psychiatry?

Psycholog oraz lekarz psychiatra współpracują ze sobą. Bardzo często zdarza się, że psychiatra skieruje nas na terapię do psychologa. Psycholog zaś skieruje nas do psychiatry po medykamenty i badania specjalistyczne, a także po zwolnienie lekarskie. Istotne jest, by terapia została wsparta nie tylko psychoterapią, ale też lekami. Tak więc podczas wizyty u psychiatry możemy wykonać badania medyczne, lekarz psychiatra może wypisać nam leki, a także zwolnienie. Osoba, która udaje się do psychologa, to osoba, która potrzebuje zwykłej pomocy psychologicznej – opowiada psycholog z Legnicy Katarzyna Kazimierczak.

Jakie stereotypy związane z zawodem psychologa przejawiane są w społeczeństwie?

psychoterapia par

Bardzo często w potocznym rozumieniu myli się oba zawody i zamiennie psychologa nazywa się psychiatrą. Jak już wiadomo — jest to błędnie używana forma. Psychiatra jest lekarzem, który zajmuje się przypadkami wymagającymi interwencji lekarskiej. W przypadku osób, które uczęszczają na psychoterapię — korzystają one z pomocy psychologa. Wizyty u psychologa są powszechnym zjawiskiem, ponieważ psycholog to osoba, która ma pomóc nam w zrozumieniu nas samych i procesów, które wykonywane są w naszym umyśle, a z którymi możemy nie do końca sobie radzić. Udając się do psychologa — możemy oczekiwać zaplanowania psychoterapii, która umożliwi nam poradzenie sobie z trudną sytuacją przepracowując ją w sposób intelektualny. Jeśli psycholog zasugeruje nam wizytę u psychiatry — zapewne okaże się, że konieczne będzie przeprowadzenie badań medycznych, a nawet wypisanie leków, którego to może dokonać jedynie lekarz psychiatra. Tak więc zasadniczą różnicą pomiędzy tymi zawodami są kompetencje. Za spektrum kompetencji psychologów i psychiatrów idzie problem, z którym możemy się do nich udać.