Browse By

Szafy Rack – do czego są wykorzystywane?

Systemy okablowania i sieci spotykane w serwerowniach, telewizji, systemach LAN czy wszelkich pomieszczeniach obsługujących zaplecze elektroniczne, obecność szaf RACK to jedyny sposób na właściwe rozmieszczenie, uporządkowanie i zabezpieczenie urządzeń i przewodów wchodzących w skład systemu. Szafy te często określa się mianem szaf stelażowych, jako że ich budowa nie jest w najmniejszym stopniu skomplikowana czy wymyślna – większość z nich to zamknięte szafy lub otwarte stojaki, których cechą szczególną są ustandaryzowane rozmiary pozwalające na zastosowanie w naprawdę wielu branżach.

Konstrukcja szafy RACK

Choć popularnie nazywa się je szafami serwerowymi, budowa wszelkiego rodzaju szaf i stojaków typu RACK umożliwia zastosowanie ich w różnorodnych pomieszczeniach o charakterze technicznym, a także swobodne wykorzystywanie ich atutów w przemyśle energetycznym. Dostępne na rynku szafy, choć charakteryzują się zwykle ustandaryzowanymi rozmiarami, mogą zostać przystosowane i zmodyfikowane do konkretnego użytku. Generalna idea budowy tego typu elementów wyposażenia jest więc taka, że zależnie od wybranej branży, szafy RACK mają sprawdzić się w każdym środowisku, bez względu na to jakie urządzenia mają przechowywać.

Z powodu różnorodnych wymagań stawianych przed tego typu rozwiązaniami, szafy RACK dzieli się dziś na dwa główne nurty: szafy otwarte oraz szafy zamknięte. Te pierwsze nie posiadają żadnych ścian bocznych ani drzwi, umożliwiając dostęp do wszystkich urządzeń umieszczonych na stojaku w dowolnym momencie. Otwarte szafy RACK to przede wszystkim ogromna swoboda montażu urządzeń i pracy z nimi, w tym wykonywania wszelkich prac konserwacyjnych czy napraw, a także większa łatwość w organizacji zasilających je przewodów. Jedyna kwestia, która może w ich wypadku okazać się problematyczna to bezpieczeństwo – otwarta przestrzeń może ułatwiać dostęp osobom niepowołanym i jest niezwykle wrażliwa na ewentualne awarie – w przypadku uruchomienia się spryskiwaczy pożarowych, elektronikę można z góry spisać na straty.

Alternatywą dla szaf otwartych są oczywiście szafy zamknięte, gwarantujące znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa i dające znacznie wyższy poziom kontroli nad przepływem powietrza w obrębie urządzeń. Jedyną wadą, jaką należy w ich przypadku wymienić, jest większe ograniczenie miejsca – odpowiednie rozplanowanie urządzeń może tu być nieco utrudnione. Bez względu na to który wariant szafy wybierzemy, należy pamiętać o jednym – jej wymiary powinny zostać dopasowane do tego, ile sprzętu będą musiały pomieścić, jak będzie wyglądała kwestia okablowania, czy wreszcie jaki system chłodzenia urządzeń będzie dla danej instalacji wymagany.

Organizacja urządzeń w szafie RACK

Aby urządzenia teleinformatyczne czy wszelkiego rodzaju sprzęty elektroniczne mogły działać prawidłowo, konieczne jest ich odpowiednie i przemyślane rozłożenie w systemie szafy RACK. W tym celu stosuje się dziś różnego rodzaju organizery pionowe i poziome, mające ułatwić organizację kabli i połączeń między urządzeniami. Organizery pionowe montuje się zarówno w stojakach, jak i w przednich i tylnych częściach szafy – ich zadaniem jest organizacja elementów instalacyjnych. Organizery poziome, montowane wyłącznie z przodu szafy to sposób na uporządkowanie połączeń pomiędzy urządzeniami.

Dobrze uporządkowane okablowanie sprzętów w szafie RACK to podstawa efektywnego działania systemu i ułatwienie podczas jego konserwacji. W dużych serwerowniach stosuje się zwykle wiele szaf, które ustawione jedna przy drugiej, bokami do siebie, umożliwiają łatwe dojście do wszystkich sprzętów i obsługę ich bez konieczności manewrowania niezliczoną ilością kabli i przewodów.

szafa rackowa

fot.: intersell.pl

Zastosowanie szaf RACK

W dzisiejszej rzeczywistości trudno wyobrazić sobie brak pomieszczeń technicznych i serwerowni obsługujących setki, a często nawet tysiące drobnych urządzeń elektronicznych. Szafy RACK ułatwiają pracę tego typu miejsc, organizując w sposób czytelny i bezpieczny urządzenia, zapewniając im odpowiedni dostęp chłodzenia, a technikom ich obsługę. Największym odbiorcą tego typu rozwiązań jest dziś szeroko pojęta branża IT, gdzie wszelkiego rodzaju centra danych, centrale sieciowe czy pomieszczenia techniczne obsługujące sprzęty elektroniczne muszą być w odpowiedni sposób uporządkowane i kontrolowane. Szafy RACK, dzięki swojej elastyczności i nieskomplikowanej strukturze stanowią w tym celu najlepsze rozwiązanie i choć można podejmować próby zastąpienia ich rozwiązaniami tymczasowymi, w rzeczywistości to właśnie uniwersalne rozmiary i kompatybilność z różnego rodzaju organizerami sprawia, że szafy RACK są po prostu niezbędnym elementem wyposażenia technicznego budynków.