Browse By

Nie mogę przestać pić – co robić?

Osoby z problemem alkoholowym, które chcą przestać pić, mają często trudności w znalezieniu odpowiedniej metody na skuteczne zerwanie z nałogiem. Powoduje to, że szybko się zniechęcają, a rzucanie picia wydaje im się trudne i niemal niewykonalne. Wystarczy jednak pamiętać o kilku prawdach na temat uzależnienia, by odstawienie alkoholu stało się znacznie prostsze.

O czym należy pamiętać, gdy chce się przestać pić?

Chcąc przestać pić, należy przede wszystkim pamiętać, że uzależnienie od alkoholu nie jest nieuleczalną chorobą, z którą trzeba zmagać się do końca życia. Przy właściwym nastawieniu i wdrożeniu odpowiedniej metody rzucania picia jest to problem, z którym można sobie poradzić szybko i skutecznie.

  • Uzależnienie od alkoholu jest uzależnieniem psychicznym

Zgodnie z definicją, uzależnienie od alkoholu jest nabytym staniem zaburzenia zdrowia zarówno na płaszczyźnie fizycznej, jak i psychicznej. Powoduje odczuwanie przymusu zażywania alkoholu i zmianę w dotychczasowym zachowaniu osoby pijącej, która nie jest w stanie kontrolować swojego postępowania. Można wyodrębnić dwa rodzaje uzależnień – fizyczne oraz psychiczne.

  • Uzależnienie fizyczne

Powstaje na skutek oddziaływania alkoholu na procesy metaboliczne organizmu i wiąże się z wystąpieniem objawów abstynencyjnych w wypadku nagłego zaprzestania picia.

  • Uzależnienie psychiczne

Opiera się o odczuwanie przyjemnych doznań emocjonalnych w związku ze spożyciem alkoholu. Polega na wykształceniu się związku przyczynowo-skutkowego między alkoholem i kontekstem jego spożywania a osobą pijącą.

Wiele osób sądzi, że uzależnienie od alkoholu jest uzależnieniem fizycznym i obawia się wystąpienia nieprzyjemnych objawów abstynencyjnych. Lęk ten powstrzymuje je przed skutecznym rzuceniem picia. Prawda jest jednak taka, że uzależnienie od alkoholu to tylko w 1% uzależnienie fizyczne, a aż w 99% uzależnienie psychiczne, dlatego obawa o fizyczne skutki uboczne zaprzestania picia jest nieuzasadniona.

  • Do rzucenia picia konieczne jest zrozumienie mechanizmów rządzących uzależnieniem

Osoby uzależnione od alkoholu są przekonane, że picie pomaga im się dobrze bawić, zrelaksować, zapomnieć o trudnościach codziennego życia. Nie zauważają, że tym sposobem myślenia wpadają w pułapkę nałogu – traktowanie zawartości kieliszka jako remedium na stresy i problemy samo w sobie staje się problemem. Uzależnienie opiera się w znacznej mierze na strachu przed życiem bez nałogu. Osoby, które nie mogą przestać pić, choć chcą zerwać z alkoholem, obawiają się życia bez używki. Zrozumienie, że strach ten jest bezpodstawny, jest niezbędne do skutecznego rzucenia picia.

  • Alkohol nie jest w życiu do niczego potrzebny

Najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem na rzucenie picia jest zmiana sposobu postrzegania alkoholu i uzmysłowienie sobie, że nie pełni on w życiu człowieka żadnej roli. W kulturze europejskiej istnieje przekonanie, iż alkohol jest niezbędny, by świętować i dobrze się bawić. W rzeczywistości zabawa bez napojów wyskokowych jest nie tylko możliwa, lecz niesie ze sobą znacznie przyjemniejsze wspomnienia oraz brak wyrzutów sumienia i złego samopoczucia następnego dnia. Zdanie sobie sprawy ze zbyteczności alkoholu w życiu pozwala rozstać się z nim bez poczucia żalu i jakiejkolwiek straty.

Jak zerwać z alkoholem?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: jak odstawić alkohol? Dzięki wszywce alkoholowej implantowanej we Wrocławiu to niezwykle proste. Znikają strach i poczucie straty, a ich miejsce zajmuje poczucie wolności i szczęścia. Esperal pozwala rozstać się z alkoholem raz na zawsze i już nigdy nie sięgnąć po kieliszek.