Browse By

Jak działa wibrator logopedyczny?

W terapii zaburzeń mowy zajęcia z logopedą pełnią kluczową rolę. Aby były one skuteczne,  dziecko powinno podejmować ćwiczenia również w domu przy pomocy akcesoriów logopedycznych, które można zakupić w sklepie z tego typu pomocami dydaktycznymi. Stosuje się je nie tylko w przypadku zaburzeń mowy, ale również w czasie naturalnego uczenia się prawidłowej artykulacji głosek. 

Takie wsparcie dla logopedów, nauczycieli i rodziców jest niezbędne i nieocenione, szczególnie w przypadku nauki wymowy najtrudniejszych głosek. Poza tym są one doskonałymi zabawkami, które przekształcają żmudną naukę w dobrą zabawę. Korzyści dla dziecka są olbrzymie. Oprócz nauki prawidłowej wymowy maluch unika problemów z niewłaściwą pisownią, gdyż błędy popełniane podczas wymawiania słów nierzadko przekładają się na niewłaściwą pisownię.

Jaką postać przybierają pomoce logopedyczne?

Pomoce logopedyczne przybierają postać różnych gier, domina, historyjek obrazkowych, pacynek, płytek przedsionkowych i wibratorów logopedycznych. Maluch uczy się między innymi rozpoznawać litery, łączyć je w wyrazy i dopasowywać do obrazków. Ich celem jest zachęcenie dziecka do ćwiczeń również w domu, a także zwiększenie zaangażowania malucha w terapii logopedycznej oraz uniknięcie stresu, który mógłby pojawić się w trakcie nauki. 

Czym jest wibrator logopedyczny?

Wibrator logopedyczny stanowi skuteczną pomoc przy leczeniu różnego rodzaju zaburzeń mowy u małych dzieci. Jego skuteczność potwierdzona jest w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Wibratory zaliczają się do podstawowych narzędzi logopedycznych, których zaletą jest prosta obsługa i szybkie efekty terapii. Prosta obsługa sprawia, że mogą być one bez problemu stosowane poza gabinetem logopedycznym, na przykład w domu. Dziecko dzięki niemu nie tylko uczy się, ale dba o higienę jamy ustnej, szczególnie języka. 

Jakie są rodzaje wibratorów logopedycznych?

Rynek oferuje  różnego rodzaju wibratory logopedyczne. Każdy produkt cechuje się wysoką jakością oraz skutecznością. Dzięki tym produktom dziecko w bezpieczny i szybki sposób nauczy się poprawnej wymowy poszczególnych spółgłosek. Rodzice mogą zakupić maluchowi:

  • Wibrator logopedyczny Rerek, który idealnie sprawdzi się  w terapii rotacyzmu, czyli nauki prawidłowej wymowy spółgłoski „r”. To najbardziej znany produkt wykorzystywany w terapii przez logopedów. Dzięki elastycznej łyżeczce idealnie nadaje się do wywoływania głoski „r” oraz terapii rotacyzmu. Wyposażony jest w wibrującą końcówkę, dzięki której język dziecka wprowadzany jest w drganie, co pomaga zapoczątkować, ale również podtrzymać odpowiednią artykulację głoski.
  • Wibrator logopedyczny Z-vibe, który pomaga w prawidłowym wypowiadaniu głosek sz, o, u, cz, dż. Dostępny jest w dwóch wersjach: uniwersalnej oraz jako model dodatkowo masujący jamę ustną na zewnątrz i wewnątrz przy użyciu specjalnych szpatułek, które mają różną strukturę powierzchni: od gładkich gryzaków, przeznaczonych do ćwiczeń stabilności i siły żuchwy, po szczoteczki z włoskowatymi szpatułkami. Najbardziej popularne w tej grupie produktów to szpatułki z paskami na jednej stronie i aktywizującymi wypustkami z drugiej strony oraz z paskowaniem podłużnym, doskonałym do wywoływania zaokrąglania warg i ich protruzji, co jest kluczowe w nauce wielu głosek języka polskiego.
  • Wibrator logopedyczny Wiggler, który jest urządzeniem wielofunkcyjnym, pomocnym zarówno w terapii rotacyzmu, jak i przy masażu języka, warg, policzków i podniebienia. Usprawnia każdą część języka. Wibrator Wiggler sprzedawany jest w zestawie z dwiema szpatułkami: miękką o niebieskiej barwie i twardą w kolorze żółtym.

Do wibratorów logopedycznych można zakupić szpatułki miękkie i twarde, których przeznaczeniem jest kształcenie sensoryczne w obrębie jamy ustnej, masaż żuchwy, policzków oraz dziąseł dzieci, które zaczynają ząbkować. Wibratory wyposażone są w baterie, których wymiana nie sprawi żadnych problemów.

Jak dobrać wibrator logopedyczny?

Niezwykle istotna sprawą w terapii z wykorzystaniem wibratora logopedycznego jest wybór odpowiedniego produktu, dobranego do konkretnej wady. Pomocna będzie konsultacja z logopedą, który udzieli rodzicom wielu niezbędnych informacji i wskazówek dotyczących sposobu korzystania z wibratora logopedycznego w trakcie terapii. Poza tym zaproponuje ćwiczenia, które przyniosą jak najlepsze rezultaty. Należy pamiętać, że powinien on być wykonany z materiału wysokiej jakości i klasy medycznej, aby ułatwić zachowanie czystości oraz posiadać odpowiednie atesty, pozwalające wykorzystywać go w terapii dzieci.