Browse By

Maseczki jednorazowe na koronawirusa – jak działają

Zalecenia i restrykcje dotyczące noszenia maseczek zmieniają się ostatnio jak w kalejdoskopie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy rzeczywiście warto zakładać maseczki i czy rzeczywiście ochronią nas one przed koronawirusem. Na czym polega ich działanie? Dlaczego ich noszenie jest tak ważne? Czy maseczki jednorazowe są lepsze niż te wielokrotnego użytku?

Dlaczego noszenie maseczki jest tak ważne?

Niezależnie od tego, z jakiego materiału będzie wykonana nasza maseczka – pomoże ona w rozprzestrzenianiu się groźnych dla zdrowia wirusów. Dlatego też nawet jeśli nie mamy dostępu do profesjonalnych maseczek, nie rezygnujmy z wykonania ich samodzielnie. Własnoręcznie uszyta maseczka, nawet jeśli nie mamy zbyt wielkich zdolności krawieckich, jest lepsza niż żadna. Nosząc maseczkę w prawidłowy sposób, skutecznie przyczyniamy się do rozprzestrzeniania się zakażeń, co może pomóc w szybszym pokonaniu epidemii

Jak maseczki chronią nas przed zakażeniem?

Nie miejmy złudzeń – jeśli nie będziemy stosować się do zaleceń i używać maseczki we właściwy sposób, nawet najlepsza nic nam nie pomoże. Maseczka ma za zadanie zatrzymać wirusy i bakterie, jakie mogą uwalniać się z naszych ust lub nosa podczas kichania, kaszlu czy mówienia. Życie pokazuje, że niekoniecznie to działa. Dlaczego? Powietrze nie ma barier, dlatego, jeśli szczelnie nie okryjemy ust i nosa, jeśli będą pozostawały przestrzenie umożliwiające przedostanie się wirusów na zewnątrz lub pod maseczkę, to tak właśnie może się stać. Kolejnym problemem jest nagminne odkrywanie nosa przez wiele osób. Noszenie maseczki w ten sposób nie pomoże absolutnie w niczym.

Załóżmy jednak, że jest ona założona prawidłowo. Podnosi ona poziom naszego bezpieczeństwa właśnie dzięki temu, że wirusy nie mają zbytniej możliwości wydostać się na zewnątrz.

Niekiedy maseczki jednorazowe wyposażone są w specjalne wkłady filtrujące, które mają za zadanie dodatkowo oczyścić wdychane przez nas powietrze. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, pamiętajmy jednak, że taka maseczka wciąż jest produktem jednorazowego użytku.

Czy maseczka jednorazowa jest lepsza?

Pod wieloma względami – tak. Nie musimy martwic się o to, w jaki sposób ją prawidłowo prać (w jakiej temperaturze i środkach), a po zużyciu wyrzucamy ją prosto do kosza. Co więcej, jeśli ktoś ma problemy ze zbyt długim noszeniem maseczki, w jednorazowej będzie czuć się po prostu lepiej. Wszystko dzięki temu, że przepuszcza ona zdecydowanie więcej powietrza. Pamiętajmy jednak o właściwym utylizowaniu jej. Przepisy wskazują na wrzucanie jej do worka czarnego z frakcją zmieszaną, często też możemy się jednak spotkać w sieci z informacją o tym, że powinna być ona wyrzucana do worka na tworzywa sztuczne. Informacja ta brzmi logicznie, niemniej jednak w świetle przepisów jest błędna. Niezależnie jednak od tego, którą z informacji uznasz za właściwą, nie wyrzucaj maseczki, gdzie popadnie. Niestety, częstym widokiem jest widok zużytej maseczki porzuconej na ulicy, chodniku lub innych miejscach. Maseczka jednorazowa jest najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy doskonale wiedzą, że nie będą mieli chęci lub czasu na odpowiednie czyszczenie maseczki (chodzi tutaj m.in. o wyparzanie maseczki po praniu, np. za pomocą żelazka lub piekarnika). 

Czy maseczka jednorazowa może być użyta ponownie?

To często pojawiające się wbrew pozorom pytanie i często stosowana niestety praktyka. Odpowiedź oficjalna brzmi: nie, nie jest to dobry pomysł. Na maseczce po użyciu jest pełno bakterii, które należy usunąć, a wyroby jednorazowe nie nadają się do prania. Maseczki jednorazowe są naprawdę tanie – w sklepach internetowych bez trudu można znaleźć bardzo atrakcyjne oferty, dlatego nie warto ryzykować noszenia maseczki zanieczyszczonej już skażonym materiałem, ale po prostu wymienić ją na czystą, świeżą maskę.

Gdzie najlepiej kupić jednorazową maseczkę?

Ceny maseczek od czasu pojawienia się pandemii wzrosły wyjątkowo mocno, dlatego też warto poszukiwać miejsc, w których koszt zakupu nie będzie zbyt uciążliwy dla portfela. Warto zajrzeć na stronę sklep-testcovid19.pl, na której zakupisz zarówno maseczki jednorazowe, jak i wielokrotnego użytku oraz wiele innych produktów chroniących Ciebie i Twoją rodzinę.