Browse By

Pałac Nové Hrady i jego bogata historia

Pałac Nové Hrady to jedna z nielicznych budowli w stylu rokokowym na terenie Czech. Nazywana jest też “Czeskim Wersalem” ze względu na swój wygląd. Bogato urządzone wnętrza, pięknie zachowana architektura i urokliwie urządzony park w stylu francuskim to pełne przepychu połączenie, które do dziś zachwyca turystów. Dlaczego warto odwiedzić pałac Nové Hrady?

Nové Hrady – historia 

Fundatorem pałacu był hrabia Jean-Antoine Harbuval de Chamaré. Budowla powstawała na przestrzeni lat 1774-1777 i do dziś cieszy oczy zwiedzających swoim urokiem. Wystrój wnętrza jest zachowany na tyle dobrze, że obecnie można zajrzeć do prywatnych komnat dawnych właścicieli. Pałac jest idealnym miejscem dla miłośników oryginalnych wystaw, ze względu na to, że jest to chyba jedyne miejsce, w którym możemy podziwiać… pełną wystawę kapeluszy angielskich. Uwaga: kapelusze można przymierzać, niemniej jednak nie próbujmy ich zabierać na pamiątkę. Wystawa obejmuje ponad sto najbardziej nietypowych eksponatów, w najróżniejszych kolorach i fasonach. 

 

W 1767 roku wybudowano tu z piaskowca drogę krzyżową, którą możemy podziwiać do dziś, a prowadzącą do pozostałości gotyckiego zamku. Fani jazdy na dwóch kółkach powinni koniecznie zajrzeć do budynków byłego magazynu, dlatego że zostały one zagospodarowane na Pierwsze Czeskie Muzeum Kolarstwa. Obok tego, możemy zobaczyć również wystawę mebli historycznych, a także zajrzeć na pałacową farmę jeleni i danieli. 

Pałac Nové Hrady

Pierwsze Czeskie Muzeum Kolarstwa

Istnieje ono już od 2007 roku, a zbiory pochodzą z kolekcji prywatnej. Możemy tam zobaczyć jednoślady, jakie były produkowane już za czasów Austro-Węgier, a nawet rowery wykorzystywane przez żołnierzy podczas wojen światowych. Są tu również eksponaty, które zagrały w popularnych czeskich filmach i serialach, a także istnieje też możliwość odwiedzenia dawnego sklepu z częściami rowerowymi lub zapoznanie się z kolekcją plakatów z dawnych lat, promujących turystykę rowerową. Obok muzeum na najwyższym piętrze spichlerza, gospodarze wybudowali teatr zrzeszający najlepszych czeskich aktorów. Wśród eksponatów rowerowych znajdują się tu rowerki dla dzieci, rowery damskie i męskie, tandemy, czy też monocykle.

Wszyscy fani jednośladów powinni odwiedzić to miejsce przynajmniej raz w życiu i wzbogacić swoją wiedzę o historię tak niezwykłego pojazdu, jakim jest rower. A na koniec – niespodzianka. Obok nietypowych egzemplarzy dwóch kółek z minionych lat, można podziwiać również najnowszą perełkę w świecie kolarstwa – nowoczesny rower elektryczny Apache. 

Obok muzeum rowerowego, na dalszych kondygnacjach mieści się również muzeum motocykli, w którym można zobaczyć zarówno motory, na jakich jeżdżono przed i po wojnie, jak i historyczne rowery z silnikiem pomocniczym, czy też tzw. motorowery domowe, zebrane praktycznie całego świata.

pałac w czechach

Bajkowy ogród – tylko w pałacu Nové Hrady

Obok atrakcji, jakie znajdują się pod dachami pałacowych budynków, warto przejść się również po ogrodzie. Co tam na nas czeka? Przepiękny ogród francuski z dekoracyjnymi labiryntami, park angielski ze stacjami drogi krzyżowej, a nawet ogrody różane, w których warto zatrzymać się na dłużej i rozkoszować się powietrzem przesyconym wonią róż. Gdzie jeszcze warto zajrzeć?

Niebywałą osobliwością jest replika Zielonego Teatru, nawiązująca do kultury włoskiej, francuskiej i angielskiej. Co roku odbywają się tu barokowe przedstawienia operowe w ramach Międzynarodowego Festiwalu Operowego Smetany w Litomyšlu, a obok tego okazjonalne koncerty, i nawet ceremonie zaślubin. 

Miłośnicy zagadek z kolei chętnie przejdą się po labiryncie i poświęcą trochę czasu na przemyślenie, jak z niego wyjść. Mówiąc już trochę poważniej, labirynt jest odniesieniem do kultury greckiej, z której wywodzi się mit o minotaurze, potworze, któremu składano ofiary z ludzi. Labirynt ma być symbolem podróży przez życie i skłaniać do refleksji. A gdy uda nam się już trafić do środka… Nie, nie czeka tam na nas co prawda minotaur, lecz możemy zapoznać się bliżej z jego rzeźbą. Ma to przypominać zwiedzającym, że każde stulecie ma swojego potwora. 

Jak widać, pałac Nové Hrady ma wyjątkowo wiele do zaoferowania zwiedzającym. Jest to wspaniałe miejsce, w którym warto zatrzymać się na nieco dłużej i podziwiać wszystkie uroki, jakie skrywa.