Browse By

Leczenie zaćmy na zasadach dyrektywy transgranicznej

Zaćma, inaczej katarakta to mętnienie soczewki oka. Niestety schorzenie ma proces postępujący, dlatego nieleczona zaćma może być bardzo przykra w konsekwencjach. Najczęściej dotyka one osoby starsze, jednak odnotowuje się również przypadki choroby wśród ludzi młodych. Zaćma nie jest oczywiście wyrokiem. Współczesna medycyna proponuje zabiegi, które skutecznie przywracają ostrość widzenia.

Zaćma – przyczyny i objawy

Jeśli chodzi o ludzi młodych, przyczyną zaćmy może być zarówno przeżyty uraz oka lub szkodliwe warunki pracy. Przewlekłe choroby także. W większości przypadków zaćma dotyka jednak ludzi starszych, najczęściej po 60 roku życia. W ich przypadku choroba rozwija się latami, by w końcu objawić się zaburzeniami widzenia i niewyraźnym obrazem. Co więcej, źrenica przy tej chorobie zmienia swój kolor – z czarnej staje się niestety szarobiała.

Wśród charakterystycznych objawów zaćmy wymienić należy stopniowe pogarszanie się ostrości widzenia, narastającą krótkowzroczność, szybsze niż zwykle męczenie się oczu, przymglone widzenie, zniekształcone lub podwójne widzenie przedmiotów, problemy z oceną odległości i poruszaniem się oraz przeszkadzające choremu jasne, dzienne światło

Leczenie zaćmy w Polsce

W Polsce leczenie zaćmy w postaci odpowiedniego zabiegu może zostać przeprowadzone w prywatnej klinice, ale również zrefundowane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, druga opcja wymaga często długiego czasu oczekiwania, a szybkość działania jest tutaj oczywiście wskazana. Polscy pacjenci mogą jednak skorzystać z dyrektywy transgranicznej, która pozwala im wykonać zabieg poza granicami kraju, gdzie kolejki mogą okazać się krótsze. Na czym jednak dokładnie to polega?

Dyrektywa transgraniczna

Dyrektywa transgraniczna oznacza, że osoba ubezpieczona w Polsce może ubiegać się o zwrot kosztów opieki zdrowotnej, która miała miejsce poza granicami kraju. Jedynym ograniczeniem jest tutaj zabieg lub leczenie wykonane w jednym z krajów Unii Europejskiej. Czy zostanie ono przeprowadzone w prywatnej klinice czy placówce publicznej – nie ma znaczenia. Fundusz wypłaca zwrot kosztów za gwarantowane świadczenia opieki zdrowotnej oczywiście w takiej samej kwocie, jaka dotyczyłaby polskich świadczeniodawców.

leczenie zaćmy

Takie rozwiązanie daje szansę tym, którzy znaleźli korzystną ofertę poza granicami kraju i zastanawiają się czy warto z niej skorzystać. Może okazało się, że kolejka do zabiegu jest krótsza, a może zagraniczna placówka medyczna pod wieloma względami odpowiada im bardziej, niż te które znaleźli w Polsce. Nie ważne z jakich względów chcą się zdecydować na leczenie poza Polską, ważne że jest to możliwe i jak najbardziej wpisuje się w ramy refundacji.

Leczenie zaćmy na zasadach dyrektywy transgranicznej

Leczenie zaćmy na zasadach dyrektywy transgranicznej również jest możliwe. Czeska klinika OneDayClinic z siedzibą w Bielanach Wrocławskich proponuje na przykład cały szereg rozwiązań w tym zakresie. Zaczynając od pakietu extra, który w całości sfinansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia ( nie licząc płatnej możliwości skorzystania z oferowanego transportu i pobytu ), po pakiet ideal, ideal plus, premium, prestige lub VIP. W zależności od danego pakietu opłaca się jedynie podstawowy jego koszt, całą resztę pokrywa klinika, która później rozlicza się z NFZ.

Każdy pakiet charakteryzuje się oczywiście pełnym zakresem usług. W ich skład wchodzi umówienie wizyty w klinice, opieka polskojęzycznego personelu, tłumaczenie dokumentacji medycznej, leki wydane w ramach opieki domowej, kompleksowe badanie przedoperacyjne, badanie kontrolne następnego dnia oraz drugie badanie w terminie do około miesiąca po operacji.

Leczenie zaćmy w Czechach

Nasi sąsiedzi proponują nie tylko najnowocześniejsze sprzęty, ale również pomoc wysoce wykwalifikowanej i doświadczonej kadry. Wszystko to zapewnia nie tylko krótszy czas oczekiwania na zabieg, ale również szeroką ofertę pakietów do wyboru. Operację zaćmy wykonuje się tam bowiem z uwzględnieniem wszystkich potrzeb i możliwości klienta, w tym finansowych.

Zastanawiając się więc nad wyborem placówki w której chcemy poddać się operacji zaćmy z pewnością warto wziąć pod uwagę wspomnianą wyżej dyrektywę transgraniczną i możliwości, które nam w dzisiejszej dobie daje. Nie jesteśmy uzależnieni od polskich szpitali i warto o tym pamiętać. Szczególnie wtedy, gdy brakuje nam cierpliwości.