Browse By

Leczenie nerwicy – na czym polega?

Nerwica to zaburzenie psychiczne, z którym zmaga się 8 milionów Polaków. Często określa się je jako zaburzenie lękowe, ale istnieją jej różne rodzaje. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego obserwowanych przez specjalistów. Na szczęście istnieją szerokie możliwości leczenia tej choroby, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego klienta.

Po czym poznać nerwicę?

Istnieją różne rodzaje nerwicy i mogą one mieć inne objawy. Są jednak pewne punkty wspólne, które możemy dostrzec. Osoby zmagające się z nerwicą są niestabilne emocjonalnie. Emocje, które przeżywają są zazwyczaj rezultatem wydarzeń z przeszłości i przytłaczają chorych.

psycholog nerwica

Leki przy leczeniu nerwicy

Leki nie mogą wyleczyć nerwicy, ale mogą pomóc utrzymać jej objawy pod kontrolą, gdy pacjent odbywa psychoterapię. Leki stosowane u chorych mogą obejmować środki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i beta-blokery. Ze względu na to, że różne typy leków, mają różne skutki uboczne, zalecany okres, w którym możemy je zażywać i czas, po którym zaczynają działać, zawsze przepisuje je lekarz. Wtedy daje on pacjentowi konkretne wytyczne jak należy je stosować.

Psychoterapia – leczenie nerwicy

Terapia jest standardowym elementem leczenia nerwicy. Pomaga cierpiącym zidentyfikować, zrozumieć i zmienić błędne wzorce myślenia oraz zachowania, dzięki czemu osoby cierpiące na nerwicę mogą kontrolować swoje objawy. Terapia pomaga zmienić wzorce myślenia, które tworzą i wspierają lęki. W ramach leczenia pracujemy również z psychoterapeutą nad naszymi reakcjami na sytuacje wywołujące niepokój. Chorzy mogą mieć czarne myśli, zawsze przewidywać najgorsze i czuć bliżej nieokreślony strach. Czują powracającą apatię. Często są poirytowani, niecierpliwi czy sfrustrowani. Nie odczuwają radości z życia i mają problem z doświadczaniem przyjemności. W każdej sytuacji pojawia się jakieś „ale”, które sprawia, że nie jest ona pozytywna [1].

Nerwica ma również objawy somatyczne takie jak bóle głowy, żołądka, kręgosłupa czy serca. Osoby chore mogą też odczuwać zawroty głowy, fale gorąca czy kołatanie serca w sytuacjach szczególnych napięć, ale nie tylko wtedy. Możemy zauważyć problemy z oddychaniem, odczuwać duszności czy ciężar w klatce piersiowej. Chorzy dostrzegają nawet zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłów, zwłaszcza słuchu i wzroku.

Grupy wsparcia

Grupy wsparcia są opcją dla każdego, kto szuka dodatkowej pomocy, oprócz leczenia farmakologicznego i psychoterapeutycznego. Podczas, gdy część osób uważa, że dzielenie się z nieznajomymi swoimi problemami za zły pomysł, dla innych jest to pocieszające i pomocne. Specjaliści zalecają korzystanie z wzajemnego wsparcia, twierdząc, że odgrywa to nieocenioną rolę w procesie zdrowienia.

Nie należy myśleć o grupach wsparcia szablonowo. Mogą one oczywiście być standardowymi spotkaniami twarzą w twarz. Jednak możemy się również zdecydować na poszukiwanie wsparcia online za pośrednictwem forów dyskusyjnych i pokojów rozmów.

Zabiegi uzupełniające

Częścią terapii może być nauka technik relaksacyjnych. Oprócz leków i terapii lekarz może zasugerować takie działania jak medytacja, joga lub inne ćwiczenia fizyczne. Ważne jest znalezienie czynności, które nas relaksują i pomagają pozbyć się napięcia. Może być to nasze hobby lub powszechnie znana technika relaksacyjna.

objawy nerwicy

Znalezienie właściwej kombinacji

W badaniu z maja 2010 roku finansowanym przez National Institute of Mental Health wprowadzono program terapeutyczny o nazwie Coordinated Anxiety Learning and Management, który wykazał większą poprawę objawów niż podczas zwykłej opieki. Rezultaty były jasne: łatwiej jest wrócić do zdrowia łącząc leczenie farmakologiczne i psychoterapię. Wiele osób, ze względów społecznych, woli wziąć leki i udawać, że nie ma problemu, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Rekonwalescencja zależy od wielu czynników i ważne jest, aby rozsądnie podejść do tego procesu. Zdrowie psychiczne, styl życia i sytuacja każdego chorego są inne, więc różnie reagują oni na leczenie. Rozwiązania, które dla jednych są wyjątkowo skuteczne, na innych nie działają. Z tego powodu najlepiej sprawdzić wszystkie możliwości leczenia i połączyć je w taki sposób, by przyniosły jak najlepsze rezultaty.

[1] – Źródło: http://www.psychologolesnica.pl