Browse By

Leczenie nerwicy – na czym polega?

Nerwica to zaburzenie psychiczne, z którym zmaga się 8 milionów Polaków. Często określa się je jako zaburzenie lękowe, ale istnieją jej różne rodzaje. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego obserwowanych przez specjalistów. Na szczęście istnieją szerokie możliwości leczenia tej choroby, które można dostosować do indywidualnych potrzeb i preferencji każdego klienta.

Po czym poznać nerwicę?

Istnieją różne rodzaje nerwicy i mogą one mieć inne objawy. Są jednak pewne punkty wspólne, które możemy dostrzec. Osoby zmagające się z nerwicą są niestabilne emocjonalnie. Emocje, które przeżywają są zazwyczaj rezultatem wydarzeń z przeszłości i przytłaczają chorych.

psycholog nerwica

Leki przy leczeniu nerwicy

Leki nie mogą wyleczyć nerwicy, ale mogą pomóc utrzymać jej objawy pod kontrolą, gdy pacjent odbywa psychoterapię. Leki stosowane u chorych mogą obejmować środki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i beta-blokery. Ze względu na to, że różne typy leków, mają różne skutki uboczne, zalecany okres, w którym możemy je zażywać i czas, po którym zaczynają działać, zawsze przepisuje je lekarz. Wtedy daje on pacjentowi konkretne wytyczne jak należy je stosować.

Psychoterapia – leczenie nerwicy

Terapia jest standardowym elementem leczenia nerwicy. Pomaga cierpiącym zidentyfikować, zrozumieć i zmienić błędne wzorce myślenia oraz zachowania, dzięki czemu osoby cierpiące na nerwicę mogą kontrolować swoje objawy. Terapia pomaga zmienić wzorce myślenia, które tworzą i wspierają lęki. W ramach leczenia pracujemy również z psychoterapeutą nad naszymi reakcjami na sytuacje wywołujące niepokój. Chorzy mogą mieć czarne myśli, zawsze przewidywać najgorsze i czuć bliżej nieokreślony strach. Czują powracającą apatię. Często są poirytowani, niecierpliwi czy sfrustrowani. Nie odczuwają radości z życia i mają problem z doświadczaniem przyjemności. W każdej sytuacji pojawia się jakieś „ale”, które sprawia, że nie jest ona pozytywna.

Nerwica ma również objawy somatyczne takie jak bóle głowy, żołądka, kręgosłupa czy serca. Osoby chore mogą też odczuwać zawroty głowy, fale gorąca czy kołatanie serca w sytuacjach szczególnych napięć, ale nie tylko wtedy. Możemy zauważyć problemy z oddychaniem, odczuwać duszności czy ciężar w klatce piersiowej. Chorzy dostrzegają nawet zaburzenia w funkcjonowaniu zmysłów, zwłaszcza słuchu i wzroku.

Grupy wsparcia

Grupy wsparcia są opcją dla każdego, kto szuka dodatkowej pomocy, oprócz leczenia farmakologicznego i psychoterapeutycznego. Podczas, gdy część osób uważa, że dzielenie się z nieznajomymi swoimi problemami za zły pomysł, dla innych jest to pocieszające i pomocne. Specjaliści zalecają korzystanie z wzajemnego wsparcia, twierdząc, że odgrywa to nieocenioną rolę w procesie zdrowienia.

Nie należy myśleć o grupach wsparcia szablonowo. Mogą one oczywiście być standardowymi spotkaniami twarzą w twarz. Jednak możemy się również zdecydować na poszukiwanie wsparcia online za pośrednictwem forów dyskusyjnych i pokojów rozmów.

Zabiegi uzupełniające

Częścią terapii może być nauka technik relaksacyjnych. Oprócz leków i terapii lekarz może zasugerować takie działania jak medytacja, joga lub inne ćwiczenia fizyczne. Ważne jest znalezienie czynności, które nas relaksują i pomagają pozbyć się napięcia. Może być to nasze hobby lub powszechnie znana technika relaksacyjna.

objawy nerwicy

Znalezienie właściwej kombinacji

W badaniu z maja 2010 roku finansowanym przez National Institute of Mental Health wprowadzono program terapeutyczny o nazwie Coordinated Anxiety Learning and Management, który wykazał większą poprawę objawów niż podczas zwykłej opieki. Rezultaty były jasne: łatwiej jest wrócić do zdrowia łącząc leczenie farmakologiczne i psychoterapię. Wiele osób, ze względów społecznych, woli wziąć leki i udawać, że nie ma problemu, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Rekonwalescencja zależy od wielu czynników i ważne jest, aby rozsądnie podejść do tego procesu. Zdrowie psychiczne, styl życia i sytuacja każdego chorego są inne, więc różnie reagują oni na leczenie. Rozwiązania, które dla jednych są wyjątkowo skuteczne, na innych nie działają. Z tego powodu najlepiej odwiedzić dobrego psychologa w Oleśnicy, który sprawdzi wszystkie możliwości leczenia i połączy je w taki sposób, by przyniosły jak najlepsze rezultaty.