Leczenie farmakologiczne przy epizodach depresyjnych – jak wygląda?
Czasem wydaje nam się, że problemy psychiczne to tylko wymysł ludzi, którzy nie potrafią sobie poradzić z problemami w życiu. Tymczasem choroby psychiczne to fakt potwierdzony wieloletnimi badaniami.
Można je normalnie zdiagnozować i leczyć na różne sposoby. Jednym z nich jest farmakoterapia stosowana najczęściej przy epizodach depresyjnych.
Czym są epizody depresyjne?
Termin ten występuje w specjalistycznym języku, jednak jest to nic innego jak depresja. Słowo epizod może być mylące i kojarzone z jednorazowym lub krótkim jej przejawem, natomiast epizody depresyjne występują w długofalowej depresji i oznaczają dany okres (krótszy bądź dłuższy) nasilenia się jej objawów.
Jakie są objawy epizodów depresyjnych?
Do tych występujących najczęściej można zaliczyć:
- obniżony nastrój,
- zmiana masy ciała,
- zaburzenia snu,
- pobudzenie lub spowolnienie psychoruchowe,
- spadek odczuwania przyjemności,
- brak zainteresowania czymkolwiek,
- chroniczne zmęczenie,
- poczucie braku wartości,
- stałe obwinianie się o wszystko,
- zmniejszona koncentracja i spowolnione procesy myślenia,
- zanikająca zdolność do podejmowania decyzji,
- myśli samobójcze.
Ile trwa epizod depresyjny?
Aby stwierdzić, czy u danej osoby występuje epizod depresyjny, musi ona zauważyć u siebie min. 5 z wyżej wymienionych objawów, jednak to nie wszystko. Czasem utrzymują się one tylko kilka dni i nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z epizodem. Muszą one bowiem występować przynajmniej przez dwa tygodnie, by można było mówić o tym schorzeniu. W tym czasie najlepiej widać, czy w zachowaniu osoby nastąpiła stanowcza zmiana w dotychczasowym funkcjonowaniu.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli więc mamy podstawy, by stwierdzić występowanie epizodu depresyjnego, warto wybrać się na konsultację do psychologa lub nawet psychiatry. Wielu ludzi boi się takiej wizyty, sądząc, że od razu zostanie im przyklejona łatka wariata, jednak w dzisiejszych czasach dbanie o swoje zdrowie psychiczne jest już tak powszechne i przyjęte, że nie powinno nikogo dziwić.
W stanach depresyjnych pomoc specjalisty jest nieoceniona, zwłaszcza jeśli są one związane z epizodami mającymi znaczny wpływ na rozwój długofalowej depresji.
Czasem jednak warto udać się choćby do lekarza rodzinnego, który będzie w stanie ocenić czy pomoc terapeutyczna jest w ogóle potrzebna, gdyż może zdarzyć się tak, że najwięcej zdziała farmakoterapia.
Farmakoterapia a psychoterapia – co jest lepsze?
Nie ma jednej drogi do wyjścia z depresji. Każdy człowiek jest inny, dlatego też podejście do każdego pacjenta jest indywidualne.
Na epizod depresyjny jednego lepiej może zadziałać psychoterapia, czyli działania służące zrozumieniu choroby i radzeniu sobie z nią np.:
- spotkania z terapeutą,
- ćwiczenia mające na celu kreowanie samoakceptacji,
- ćwiczenia relaksacyjne,
- przepracowanie traumatycznych przeżyć,
- zmiana schematów myślenia i zachowania.
Natomiast dla drugiego korzystniejsza będzie farmakoterapia. Jednak ten rodzaj leczenia jest wskazany osobom, u których występują już ostre objawy choroby, np. myśli samobójcze. Farmakoterapia pomaga zapobiegać nawrotom epizodu depresyjnego i dać poczucie kontroli nad własnym zdrowiem.
Czasem te dwa sposoby leczenia idą w parze. Psychiatra zaleca terapię i okresowe spotkania oraz włącza do tego specjalne leki przeciwdepresyjne. Takie działanie pozwala specjaliście monitorować efekty pracy pacjenta z wykorzystaniem pomocy leków, co najczęściej daje bardzo dobre efekty.
Co warto wiedzieć o farmakologicznym leczeniu depresji?
Każdy specjalista przed wypisaniem leków powinien poinformować pacjenta o ważnych przy leczeniu kwestiach. Psychiatra z Jeleniej Góry, przepisując leki antydepresyjne, zaznacza, że:
- Zanim pacjent poczuje poprawę samopoczucia, mogą minąć od dwóch do czterech tygodni. Nie można się więc zniechęcać zaraz na początku.
- Farmakoterapii nie można przerywać. Pacjent musi wykazać się cierpliwością i stosować leki od trzech do sześciu miesięcy.
- Najważniejsza jest systematyczność. Aby leki były skuteczne, trzeba je przyjmować regularnie, nawet mimo zauważenia poprawy.
- Zawsze należy stosować się do zaleceń specjalisty. Zwiększanie lub zmniejszanie dawki leku może być niebezpieczne dla życia.
- Antydepresantów nie można się bać. Mają one na celu pomóc i uspokoić, ale niestety nie wyleczą depresji do końca bez odpowiedniego nastawienia pacjenta.
Jak zatem widać terapii nie można się bać. Czy to wizyt u psychiatry, czy leczenia farmakologicznego. Wszystko to ma na celu pomóc osobie z epizodami depresyjnymi, a nie jej zaszkodzić. Warto o tym pamiętać.