Browse By

Zapalenie mieszków włosowych na brodzie – jak tego uniknąć?

Zapalenie mieszków włosowych to dość częsta przypadłość, która nie powinna być ignorowana. Zaniedbana może bowiem prowadzić do rozwoju nieestetycznych i bolesnych figówek oraz czyraków.

Jakie są objawy zapalenia mieszków włosowych?

Zapalenie mieszków włosowych objawia się w postaci powierzchniowych krost lub guzków otaczających podstawę włosa. Wykwity skórne mają tendencję do zlewania się, często wypełnione są ropą lub płynem surowiczym. Zdarza się, że krosty i guzki powstałe w wyniku zapalenia mieszków włosowych nie dają żadnych dodatkowych objawów, często jednak ich pojawienie się wiąże się z wystąpieniem świądu, a także bólu.

Choć zakażone włosy z łatwością można usunąć, zmiany skórne mają tendencję do nawracania. Problem dotyczy szczególnie miejsc, w których mieszki włosowe znajdują się głęboko w skórze, czyli między innymi na brodzie, gdzie zapalenie często ma charakter przewlekły. W niektórych sytuacjach może również dojść do rozwinięcia się czyraka, który przybiera postać ostro ograniczonego guzka zapalnego z ropnym czopem.

Dlaczego dochodzi do zapalenia mieszków włosowych na brodzie?

Do zapalenia mieszków włosowych na brodzie może dochodzić z różnych przyczyn. Rozróżnia się dwa rodzaje zapaleń: nieinfekcyjne oraz infekcyjne. Do zapalenia nieinfekcyjnego dochodzi przede wszystkim na skutek stosowanych preparatów do pielęgnacji skóry i włosów bądź w wyniku szkodliwego oddziaływania promieni słonecznych. Zapalenie infekcyjne jest z kolei najczęściej spowodowane bakteriami paciorkowca ropnego lub gronkowca złocistego, rzadziej pałeczką ropy błękitnej, wirusem opryszczki lub działaniem pasożytów.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia zapalenia mieszków włosowych na brodzie zaliczyć można golenie oraz stosowanie kosmetyków o nieodpowiednim składzie, przede wszystkim takich, które zawierają duże ilości substancji zapachowych i barwników.

Jak skutecznie radzić sobie z zapaleniem mieszków włosowych?

W leczeniu zapalenia mieszków włosowych najczęściej stosowane są antybiotyki przyjmowane doustnie lub maści antybiotykowe, które nakłada się miejscowo na obszar skóry dotknięty zmianami. Na czas stosowania terapii zalecane jest powstrzymanie się od golenia. W sytuacji, gdy dojdzie do powstania czyraka, niezbędne może okazać się dezynfekowanie skóry w miejscu zmiany oraz nakładanie wilgotnych kompresów mających na celu rozgrzanie oraz doprowadzenie do samoistnego oczyszczenia się guza z ropą. Pod żadnym pozorem nie należy jednak wyciskać czyraka, ponieważ może to doprowadzić do rozsiania bakterii, a także zaostrzenia stanu zapalnego.

Sposoby na minimalizowanie ryzyka wystąpienia zapalenia mieszków włosowych na brodzie

W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia zapalenia mieszków włosowych na brodzie należy przede wszystkim zadbać o właściwą higienę osobistą. Regularne mycie i pielęgnacja brody to istotne działania profilaktyczne, jakie powinien podjąć każdy mężczyzna. Zapalenia mieszków włosowych można uniknąć również dzięki stosowaniu środków higieny osobistej o działaniu dezynfekującym oraz kremów i żeli zawierających mocznik, który posiada silne działanie nawilżające.

W minimalizowania ryzyka wystąpienia problemu istotne jest zwracanie uwagi na odpowiedni dobór kosmetyków i upewnienie się, że nie w ich składzie nie znajdują się substancje konserwujące. By zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych, należy ponadto zadbać o dezynfekcję maszynki do golenia przed każdym użyciem oraz stosować właściwe kosmetyki do pielęgnacji skóry po goleniu.

Golenie brody – skorzystaj z usług profesjonalistów!

Sposobem na zapobieganie rozwoju zapalenia mieszków włosowych na brodzie jest właściwa pielęgnacja zarostu. Najlepszym sposobem na zadbanie o piękną i zdrową brodę jest skorzystanie z usług zawodowych barberów. Salonem oferującym swoim klientom profesjonalne cięcie oraz pielęgnację zarostu jest znajdujący się na wrocławskich Krzykach CHI. Barberzy zatrudnieni w salonie cechują się zarówno szybkością, jak i precyzją cięcia. Wykorzystują tylko najlepsze narzędzia i kosmetyki, by zapewnić klientom jak najlepszą usługę. Dla barberów salonu CHI liczy się nie tylko piękna broda, lecz również dobre samopoczucie klienta, które przekłada się na satysfakcję i zadowolenie z wykonanej usługi.

Regularne przycinanie i pielęgnacja zarostu przez zawodowych barberów pozwala utrzymać piękną brodę i zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów skórnych, w tym zapalenia mieszków włosowych. Salon CHI zaprasza na profesjonalne golenie brody we Wrocławiu, dające gwarancję uzyskania doskonałego efektu wizualnego, a także zachowanie zdrowej skóry twarzy.