Browse By

Dwoje dzieci w jednym pokoju – jak to pogodzić

Rodzina się powiększa, a metraż pozostaje ten sam – rodzice znają ten dylemat, związany z potrzebą ulokowania dwójki czy trójki dorastających dzieci w tym samy mieszkaniu, po którym nie tak dawno raczkowało jedno niemowlę. Jak urządzić pokój dla dwójki dzieci, aby było im w nim wygodnie i aby każdy miało swój kąt?

Wygodne spanie na podwójnym łóżku dla dzieci

Nie w każdym domu sprawdzi się łóżko piętrowe – nie tylko ze względu na niskie sufity. Kluczową rolę mogą odgrywać temperamenty dzieci i potrzeba bezpieczeństwa rodziców. Jeśli obawiasz się zaproponować swoim przedszkolakom łóżko piętrowe z drabinką, ale musisz pomieścić wygodnie dwójkę maluchów w jednym pokoju, alternatywą może okazać się niskie łóżko dla dzieci. Z wyglądu przypomina ono zwykłe jednoosobowe, choć nieco wyższe łóżko z długą szufladą. W rzeczywistości jednak pod pierwszym materacem ukryta jest szuflada z wysuwanym dodatkowym łóżkiem.

Taki wariant łóżka piętrowego, czyli niskie łóżko dla dwójki dzieci, to doskonały wybór także w przypadku jedynaka, który uwielbia przyjmować gości i nocować przyjaciół. Bez konieczności wstawiania dodatkowego mebla do niewielkiego pokoju zapewnisz obojgu dzieciom wygodę w czasie nocnego odpoczynku.

Aby mieć maksimum komfortu możesz wybrać model łóżka z dodatkowymi szufladami na przechowywanie pościeli – które oczywiście mogą pełnić rolę szafy, miejsca na zabawki i gry czy inne akcesoria, których w pokoju dziecięcym nie brakuje.

Codzienne aktywności w małym pokoju

To nie łatwe, zorganizować dwójce dzieci przestrzeń w jednym, niedużym pokoju w taki sposób, aby każde z nich miało swój kącik. Da się to jednak zrobić!

Warto zwrócić uwagę na meble w dziecięcym pokoju – twoimi przyjaciółmi będą wszelkie systemy ułatwiające przechowywanie:

  • dobrze zaplanowane półki
  • system szuflad z przegródkami
  • pudełka, kosze, pojemniki
  • wieszaki
  • półki na książki czy akcesoria plastyczne zamontowane bezpośrednio przy biurku lub nad nim.

Obecnie odchodzi się od „meblościanek”, które zajmowały całą ścianę, dając wprawdzie mnóstwo miejsca na ubrania, ale nie pozostawiając wiele przestrzeni na przechowywanie drobiazgów. A to właśnie małe elementy – klocki, układanki, zabawkowe naczynia, akcesoria dla lalek czy samochodziki – generują w dziecięcych pokojach największy bałagan.

Dla mniejszych dzieci ważne będzie zapewnienie przejrzystego podziału – pomóc mogą kolorowe pojemniki, w których przechowywane są różnego rodzaju zabawki. W przypadku nieco starszych ważne może okazać się wyraźne wydzielenie przestrzeni – niech każde z dzieci ma „swoją” szafkę, wyznaczoną chociażby kolorem uchwytów na meblach. Swoistą linię demarkacyjną dzielącą pokój na dwie strefy może wyznaczać dobrze dobrany dywan czy monochromatycznie pomalowane ściany w pokoju.