Browse By

Jak wykonać zwrot podatku z Holandii?

 Zwrot podatku z Holandii Zwrot podatku z Holandii należy się każdemu, kto legalnie pracował na terenie Holandii i uzyskał z tego tytułu przychody objęte zaliczkami na poczet podatku dochodowego. W praktyce osoby, które uzyskały ponad 90% swojego przychodu w Holandii są traktowane jako tamtejsi rezydenci i mogą korzystać z różnorodnych ulg podatkowych, pod warunkiem że wykażą przed urzędem skarbowym dochody uzyskane także poza Holandią. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które posiadają swoje centrum interesów w Polsce (mają tu rodzinę, zameldowanie bądź pracę) muszą wykazywać też dochody z Holandii przed polskim urzędem skarbowym. Jak jednak przebiega sam proces zwrotu podatku z Holandii?

 

Rozliczenie podatku z Holandii w Polsce

Pierwszą i najważniejszą zasadą, jaką należy kierować się przy rozliczaniu podatku z Holandii w Polsce jest zapoznanie się z wszystkimi zasadami dotyczącymi rozliczania podatków i unikania podwójnego opodatkowania. Polska posiada obecnie umowę z Holandią względem której należy wykazać w polskim urzędzie skarbowym dochody zarówno z zagranicy, jak i z Polski, przy czym opodatkowanie dochodów dotyczy jedynie części zarobionej w danym kraju.

Holenderski urząd skarbowy (Belastingdienst) od 2015 roku wymaga, by do rozliczenia podatkowego dołączone zostało zaświadczenie UE/WE mówiące o wszystkich dochodach osiągniętych w danym roku podatkowym na całym świece. To na jego podstawie tamtejszy US może zweryfikować, czy pracownik kwalifikuje się do rozliczenia podatku na zasadach rezydenta holenderskiego, a więc też czy przysługują mu dodatkowe ulgi podatkowe i tym samym większy zwrot podatku. Analogicznie, rozliczając podatek z Holandii w Polsce należy ująć w zeznaniu podatkowym PIT 36 z załącznikiem ZG dochody osiągnięte w Holandii – na jego podstawie nasz US może wystawić dopiero wspomniane zaświadczenie UE/WE.

Zwrot podatku z Holandii – kiedy warto i na jakie kwoty można liczyć?

Rozliczenie podatku z Holandii opłaca się nie tylko osobom przebywającym na stałe w Holandii, uzyskującym tam minimum 90% swoich rocznych dochodów i posiadających status rezydenta holenderskiego, ale też tym którzy pracowali w Holandii sezonowo i dzięki temu, że nie przekroczyli kwoty wolnej od podatku mogą liczyć na naprawdę wysokie zwroty nadpłaconego podatku. Rozliczenie podatku z Holandii to jednak nie tyko korzyść, ale i obowiązek – większość osób pracujących w Holandii, bez względu na wysokość dochodów i czas zatrudnienia musi wykonać rozliczenie by uniknąć kar za brak deklaracji. Jeśli więc zarabiasz w Holandii regularnie, postaraj się o wypełnienie swojej deklaracji podatkowej jak najszybciej.

rozliczenie pit z holandii

Pewny i skuteczny zwrot podatku z Holandii z Tax-Pol z Wrocławia

Sama procedura zwrotu podatku z Holandii może trochę potrwać – w większości przypadków na otrzymanie należnego zwrotu można czekać od 3 do nawet 6 miesięcy od daty złożenia deklaracji. Czas ten wynika przede wszystkim z faktu, że Belastingdienst rozpatruje każdą sprawę indywidualnie, sprawdzając czy faktycznie danej osobie należy się zwrot i czy jego wysokość została poprawnie wyliczona.

Jak wykonać zwrot podatku z Holandii?

Do wykonania rozliczenia w Holandii lub rozliczenia podatku z Holandii w Polsce konieczne są informacje o dokładnych kwotach dochodów, odliczonych z ich tytułu składkach i zaliczkach na poczet podatku dochodowego. Informacje te można znaleźć na rocznym zestawieniu  od pracodawcy lub paskach z wypłaty, które stanowią podstawę do rozliczenia podatku w Holandii.

Wiele osób nie chcąc ryzykować popełnienia błędów przy kompletowaniu dokumentacji i składaniu deklaracji podatkowych w Holandii decyduje się na skorzystanie z usług firm rozliczających podatek z Holandii, czyli po prostu biur podatkowych. Opcja taka jest niezwykle korzystna – dzięki usługom biura możesz mieć pewność, że Twoje podatki zostaną rozliczone właściwie i na czas, a zwrot podatku z Holandii będzie najwyższy jak to tylko prawnie możliwe. Taką firmą jest właśnie Tax-Pol.pl z Wrocławia. Dzięki 18 letniemu doświadczeniu, doskonale znają się na swojej pracy i są firmą godną zaufania.

Rozliczenie podatku w Holandii możliwe jest aż do 5 lat wstecz i choć lokalne urzędy skarbowe pilnują dość sztywno terminów składania deklaracji i mogą nałożyć na podatnika kary za ich niedotrzymanie, z podatku można prawnie rozliczyć się właśnie do 5 lat wstecz. Warto zrobić to oczywiście jak najszybciej, najlepiej z pomocą firmy która przygotuje dokumenty prawidłowo i tym samym przyspieszy czas realizacji zwrotu podatku z Holandii.

 

 


 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

 zwrot podatku Belgia
zwrot podatku z zagranicy 2019
niemcy zasiłek rodzinny kindergeld
Jak obliczyć podatek dochodowy w Belgii? Czy podatek za pracę za granicą musimy rozliczyć w Polsce? Do ilu lat wstecz można starać się o Kindergeld?
Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu Przejdź do artykułu