Browse By

Jak wygląda praca detektywa?

Przez filmy, seriale, a nawet bajki od zawsze wyobrażaliśmy sobie detektywów jako tajemnicze osoby, ubrane w płaszcz, kapelusz, posiadające specjalną aktówkę. Rzeczywistość jest taka, że są to zwykłe osoby, często ubrane w zwykły t-shirt, klapki i wiszące spodnie, są to ludzie w niczym nie przypominające stereotypowego detektywa.

Kto może zostać detektywem?

Nie prawdą jest również, że detektywi to zazwyczaj byli wojskowi czy policjanci, posiadający duże konotacje z tym środowiskiem. Licencja detektywa może być zdobyta przez każdą osobę, a każdemu detektywowi przysługują te same prawa, niezależnie od jego przeszłości. Taki detektyw najczęściej zajmuje się mozolnym śledzeniem ludzi w takich sprawach jak rozwód, zdrada czy przekręty w umowie z firmami. Detektywi napotykają również na szereg przeszkód, nie mogą np. nagrywać nikogo bez jego zgody.

Często w tej mozolnej pracy, dochodzi jednak do nieoczekiwanego obrotu wydarzeń.

Jeden z detektywów wspomina ciekawą historię, kiedy to dostał zlecenie od swojej klientki, ta podejrzewała męża o zdradę. Sprawa wydawała się oczywista, mąż nie wracał do domu na noc, tłumacząc, że ma bardzo dużo pracy w firmie. Detektyw więc po tygodniu pracy ustalił, że rzeczywiście, mąż klientki nie spędza całych nocy w pracy, tylko wychodzi z niej wieczorem by potem wsiadać do najrówniejszych aut i znikać. Po kolejnych tygodniach okazało się, ze mężczyzna ten nocami dorabia jako dealer narkotyków.

Często klienci żałują, że wynajęli detektywa, ponieważ przez to dowiadują się bolesnej prawdy o swoich bliskich.

Kolejny detektyw wspomina sprawę, kiedy to zmartwiona rodzina zdecydowała się na śledzenie swojej córki, gdyż ta porzuciła szkołę i stopniowo ograniczała kontakt z rodziną. Detektywi szybko ustalili, ze nie chodzi tu o narkotyki, dziewczyna ta oddawała się prostytucji, a z jej usług korzystał nawet przyjaciel rodziny. Nie trudno się domyślić, ze informacja ta doprowadziła do załamania się matki i ojca, oraz ogromnego bólu i rozczarowania.

profesjonalny-detektyw

Ciekawostki z pracy detektywów

Detektywi często zwracają uwagę na to, by racjonalnie i świadomie podejmować decyzje, gdyż często mimo odnalezienia winowajcy i źródła problemu z punktu widzenia prawnego nie można rozwiązać problemu. Biznesmeni powinni częściej korzystać z wywiadu gospodarczego i sprawdzać z kim wchodzą w interesy. Dlatego często z usług detektywa korzystają biznesmeni, którzy przestali ufać swoim wspólnikom lub klientom.

Jeden z detektywów wspomina sytuacje, kiedy to z jego usług chciał skorzystać pewien mężczyzna, który prowadził biznes ze swoim kuzynem. Kuzyn był mu winien setki tysięcy złotych tłumacząc się niewypłacalnością. Po przeprowadzeniu śledztwa okazało się, ze ten dokonał zakupu domu, samochodu, a w wakacje latał z rodziną na ekskluzywne wycieczki.

Najczęściej do tego typu przekrętów dochodzi w branży budowlanej, farmaceutycznej i węglowej. Oszust odbiera towar, a następnie ślad po nim ginie. Wtedy zostaje wynajęty detektyw w nadziei, że odnajdzie złodzieja. Ludzie jednak często nie zdają sobie sprawy z faktu, że detektywi mają ograniczone pole działania, nie mogą oni korzystać z wielu instrumentów, np. nie mogą nikogo nagrywać bez zgody, ani śledzić za pomocą GPS. Ograniczenia te pokazują, że praca detektywa i dojście do rozwiązania sprawy są bardzo utrudnione, jednak warto skorzystać z usług detektywistycznych ze względu na doświadczenie detektywa w tego typu sprawach i profesjonalne pomysły na ich rozwikłanie.

Przykładem specjalistycznej agencji detektywistycznej, która podejmuje się tego typu spraw jest agencja Sokołów Team, która prowadzi działalność licencjonowaną, a także posiada wpis do działalności regulowanej MSW. Korzystając z usług tej agencji możesz mieć pewność, że korzysta ona z metod bezpiecznych, zgodnych z prawem, ale przy tym także bardzo skutecznych.