Browse By

Jak zacząć swoją przygodę z wędkowaniem?

Potrzeba obcowania z naturą jest bardzo ważna dla spokoju ducha. Warto pomyśleć o zajęciach rekreacyjnych na świeżym powietrzu. Wybór jest szeroki – od roweru przez bieganie po kajakarstwo. Warto zastanowić się też nad spokojniejszym, bardziej wyciszającym zajęciem. Świetnym sposobem na złapanie oddechu od miejskiego zgiełku czy po prostu codziennej rutyny jest wędkarstwo.

Jak rozpocząć przygodę z wędkarstwem?

Można by pomyśleć, że rozpoczęcie przygody z połowem ryb to nic trudnego i wystarczy zakupić wędkę i iść nad rzekę czy jezioro. Jeśli tak zrobimy, możemy liczyć się z nieprzyjemnościami oraz brakiem jakiejkolwiek satysfakcji.

Aby legalnie łowić ryby nad rzeką w Polsce – musimy posiadać kartę wędkarską, która uprawni nas do połowy ryb na wodach publicznych Rzeczpospolitej Polskiej. Karta wędkarska, to tak naprawdę poświadczenie przynależności do koła wędkarskiego podległego Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu (PZW).

Oczywiście istnieją też koła wędkarskie, które nie podlegają pod PZW. Jednak dołączając do PZW zapewniamy sobie swobodę w wędkowaniu. Po dołączeniu do związku należy zakupić sprzęt i ekwipunek niezbędny do łowienia ryb. Na pierwsze połowy najlepiej jest wybrać się z kimś znajomym, kto zna chociażby podstawy wędkowania.

Typy wędkarstwa

Oprócz zaawansowanych typów wędkarstwa, jak wędkarstwo morskie, podlodowe czy trolling, istnieją też śródlądowe, spokojniejsze wersje, czyli – spinningowe, spławikowo-gruntowe oraz muchowe.

Najlepszym wyborem na rozpoczęcie przygody z wędkarstwem jest wędkarstwo spławikowo-gruntowe, które odbywa się z brzegu lub łódki na spokojnej wodzie. Wędkarstwo spinningowe stosuje się głównie na rzece brodząc w wodzie. Zarzuca się wówczas przynętę i wyławia ja raz po tak, by bez przerwy pozostawała w ruchu.

Kupno niezbędnego ekwipunku do połowów

Wędkarstwo to sposób na spędzanie wolnego czasu, więc warto sprawić, by czas spędzony nad wodą był przyjemny oraz przede wszystkim komfortowy.  Zanim wybierzemy się na pierwszą wyprawę zastanówmy się nad kupnem wędki.

wędkarze30

Wędka w skrócie składa się z wędziska, uchwytu, kołowrotka oraz żyłki, do której doczepiamy haczyk i spławik. Dobierając pierwszy osprzęt do wędki pod żadnym pozorem nie stawiajmy na najdroższy sprzęt, ale nie kupujmy też najtańszego, który z pewnością nie posłuży nam długo z racji, że dopiero zaczynamy przygodę z wędkarstwem i na pewno popełnimy masę błędów.

Grubość żyłek, wielkość haczyka i rodzaj spławika są zależne od miejsca, w którym wędkujemy oraz ryby, którą chcemy docelowo złowić. Podstawowe informacje, takie jak to, że ryby drapieżne na przykład szczupaka – łowi się na przynętę typu Savage Gear, a karpia możemy na kukurydzę.  Dodatkowo warto zaopatrzyć się w zanęty, podbierak oraz siatkę na ryby.

Zanim wyruszymy na nasze pierwsze wędkowanie – sprawdźmy pogodę na najbliższe godziny, które mamy zamiar spędzić na dworze. W przypadku deszczu – zabierzmy ze sobą kurtkę lub odpowiednią osłonę przeciwdeszczową. Na słoneczne dni przygotujmy czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne. Jeśli planujesz przygotować ognisko – przydadzą się zapałki, zapalniczka lub krzesiwo.

Podsumowanie

Wędkowanie to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu w spokoju. Pamiętajmy, by wcześniej zakupić odpowiedni ekwipunek w sklepie wędkarskim. Oczywiście nie wszystkie akcesoria są nam potrzebne na początku przygody. Sukcesywne dokupywanie sprzętu przyniesie wiele satysfakcji. Dodatkowo pamiętajmy o dołączeniu do Polskiego Związku Wędkarskiego, żeby legalnie móc łowić ryby na terenach należących do Rzeczpospolitej Polskiej. Istnieje też możliwość uczęszczania na łowiska komercyjne, na których do połowu nie potrzeba zezwolenia.