Browse By

Czym kierować się przy zakupie maty do jogi?

Mata do jogi, jako najważniejszy przedmiot dla każdego jogisty, nie tylko powinna być obecna podczas każdej sesji ćwiczeń. Istotne jest to, by we właściwy sposób wybrać taką matę. Każdy z nas wykonuje nieco inne ćwiczenia i ma inne preferencje. Joga, jako jeden z najbardziej znanych i cenionych metod relaksacyjnych, może być wykonywana na różne sposoby. Na przestrzeni lat, zmieniano tworzywa, z jakich wykonuje się maty. Pierwotnie, były one tkane z traw i przykrywane płóciennym materiałem. Wielu jogistów stosowało maty ze skóry zwierzęcej. Obecnie, dzięki stale zwiększającemu się zainteresowaniu jogą oraz poprzez postęp technologiczny, maty do jogi są wykonywane z różnych materiałów. Każdy z nas dzięki temu może wybrać odpowiednią dla siebie matę, która spełni nasze oczekiwania.
Maty na szczęście są dziś bardzo różnorodne. Element ten stanowi bowiem obowiązkowe wyposażenie każdego jogina.

Rodzaje mat

Maty do jogi dzieli się poprzez kilka kryteriów. Dzięki nim, jesteśmy w stanie wybrać taką matę, która będzie najbardziej odpowiadać naszym oczekiwaniom. Najważniejszym kryterium, na jakie należy zwracać uwagę podczas wyboru maty, jest materiał. Dziś, najbardziej popularne są maty wykonane z polichlorku winylu, naturalnego kauczuku lub mieszane. Ekologiczne lub syntetyczne maty spełniają swoją rolę, jednak jogini mają różne preferencje. Wielu jednak preferuje maty z kauczuku. Ich szeroki wybór znajdziemy w sklepie Jakamata.pl – oferta mat do jogi.

Drugim, równie istotnym aspektem, jest przyczepność maty. Mata, która trzyma się podłoża, zapewni nam większe bezpieczeństwo. Jednak dużo zależy od materiału – jeśli pocą nam się dłonie, warto dłużej poszukać odpowiedniej maty. Istotny jest również nasz stopień zaawansowania – jeśli prawidłowo wykonujemy wszystkie ćwiczenia, mata nie będzie się przesuwać.
Równie ważna jest grubość maty. Dziś, można dostać matę od 0,9 do 6 mm. Grubość maty wiąże się z jej twardością – to, czy mata jest sztywna czy elastyczna ma duże znaczenie, tak samo jak jej sprężystość.
Waga maty jest ważna, jeśli często ją transportujemy. Ćwicząc na zewnątrz lub na sali razem z innymi joginami, na pewno często będziemy ją wozić lub nosić ze sobą. W takim przypadku, bardzo przydadzą nam się maty lekkie i łatwe do złożenia.
Wybierając matę, warto również zwrócić uwagę na to, czy można ją prać w pralce bez obaw. Ćwicząc często, należy zadbać o to, by nasza mata była zawsze czysta.

mata do jogi kauczuk

Trzeba również wspomnieć o aspekcie cenowym. Mata do jogi może nas wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od powyższych kryteriów oraz od producenta.
Nie można jednak pominąć aspektu wizualnego. Mata ma być nie tylko komfortowa i wygodna. Musi nam się ona również podobać. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu na szukanie właściwej maty, z którą będziemy ćwiczyć chętniej.

Rola maty do jogi

Specjalna mata, jaką stosujemy podczas ćwiczeń jogi, jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego jogina. To ją kładziemy na podłodze, trawie czy ziemi, by następnie położyć się na niej i zacząć ćwiczenia relaksacyjne. Wszyscy jogini – niezależnie od stopnia ich zaawansowania – zawsze stosują matę do jogi. Odpowiednio dobrana mata jest nam bowiem w stanie zapewnić bezpieczeństwo, komfort i wygodę podczas każdej sesji. Dziś, możemy wybierać spośród różnorodnego asortymentu wielu producentów. W dobrym sklepie internetowym czy stacjonarnym, widnieją takie pozycje, które można dobrać indywidualnie do swoich potrzeb.