Jak usuwa się wrastający paznokieć?
Wrastające paznokcie są częstym efektem noszenia za ciasnych butów, nieodpowiedniego obcinania paznokci czy powracającej grzybicy. Pojawiający się wówczas ból, dyskomfort, a także obrzęk skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Istnieje jednak wiele sposobów aby pozbyć się problematycznego defektu. Domowe sposoby często przynoszą oczekiwany efekt, jednak w niektórych przypadkach konieczne jest złożeniu wizyty u chirurga.
Objawy i przyczyny wrastania paznokci
Jak podaje klinika KCM Clinic z Jeleniej Góry, paznokcie wrastając w skórę powodują ból, mocne zaczerwienienie i obrzęk. W niektórych przypadkach może dojść nawet do stanu zapalnego. Wrastający paznokieć jest widoczny i łatwy do zdiagnozowania. Niektóre osoby posiadają wrodzone tendencje do nietypowo zakrzywionych paznokci, które łatwo wrastają w otaczające skórki. Czasami wrastanie paznokci jest spowodowane nieodpowiednim ich obcinaniem, grzybicą lub noszeniem zbyt ciasnych butów. W większości przypadków samodzielnie odciągniecie paznokcia ze skóry i jego podcięcie może rozwiązać problem. Aby samemu zniwelować dalsze wrastanie lub złagodzić ból warto stosować moczenie wody w ciepłej wodzie czy używanie maści rozpulchniających skórę. Do czasu pozbycia się problemu warto nosić buty z otwartymi palcami. Domowe metody bardzo często przynoszą zamierzony efekt jednak w sytuacji gdy paznokieć mocno wrósł w skórę konieczne jest wykonanie prostego zabiegu przez specjalistę.
Chirurgiczne zabiegi stosowane przy wrastających paznokciach.
W przypadku gdy domowe sposoby okazały się bezskuteczne konieczne jest złożenie wizyty u chirurga, który za pomocą odpowiednio dobranych technik usunie problematyczny defekt.
W sytuacji gdy paznokieć nie wrósł zbyt głęboko stosuje się podniesienie paznokcia. Lekarz umieszcza szynę lub bawełnę pod paznokciem izolując go od skóry i zapobiegając dalszemu wrastaniu.
Niekiedy stosowane są również klamry na wrastające paznokcie. Mocuje się je na paznokciach od góry dzięki czemu możliwe jest nadanie właściwego toru ich rośnięcia. Rodzaje klamer są dobierane w zależności od stanu i grubości płytki paznokciowej, zlokalizowania wrastania oraz czasu trwania wrastania. Klamry ortonoksyjne, bo taka jest ich nazwa nosi się od miesiąca do kilku miesięcy. Nie utrudniają one codziennego funkcjonowania, wyrastają wraz z paznokciem i przede wszystkim przynoszą natychmiastową ulgę.
Jeśli paznokieć wrósł nieco głębiej i nie ma możliwości jego podważenia czy podcięcia konieczne jest jego częściowe usunięcie. Zabieg ten jest stosowany gdy pojawiła się ropa w okolicach obrzęku i odczuwalny jest mocny ból. Chirurg wówczas przycina lub usuwa kawałek paznokcie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
Jeśli wcześniejsze metody nie przynoszą efektu konieczne jest chirurgiczne usunięcie paznokcia i otaczających tkanek. Specjalista usuwa paznokieć razem z łożyskiem bardzo często za pomocą lasera lub odpowiednich środków chemicznych. Zazwyczaj jednak inne mniej inwazyjne metody są na tyle efektywne, że nie ma konieczności decydowania się na tak radykalną metodę likwidacji paznokcia.
Jak zapobiec wrastaniu paznokci?
Wrastanie paznokci mimo że może wydawać się mało problematycznym może skutecznie utrudnić wykonywanie podstawowych czynności. Warto zadbać o swoje stopy, tak aby zapobiec nieprzyjemnym defektom w przyszłości. W pierwszej kolejności należy nauczyć się odpowiednio obcinać paznokcie u nóg. Powinny być one przycinane w linii prostej, gdyż zaokrąglenie brzegów może spowodować ich wrastanie w otaczającą skórę.Obcinanie paznokci powinno być wykonywane dokładnie i starannie tak aby nie skaleczyć skórek, w których szybko może rozwinąć się infekcja. Dobrym pomysłem jest namoczenie stóp dzięki którym zarówno paznokcie jak i skóra delikatnie zmięknie co gwarantuje łatwiejsze podcinanie.