Browse By

Jak skutecznie budować kondycję?

Budowanie dobrej formy fizycznej jest dla wielu ludzi postawą zdrowia i dobrego samopoczucia, dlatego coraz więcej osób decyduje się na uprawianie sportu. Początki bywają jednak trudne, ze względu na słabą kondycję. Ludzie porównują się do siebie i jeśli wykazują mniej możliwości niż inni, wówczas tracą motywację. 

Dlatego tak ważna na początku jest cierpliwość i świadomość tego, że każdy człowiek ma inną kondycję zależną od jego trybu życia. Nie jest to jednak stały aspekt. Kondycję można budować i to z bardzo dobrymi rezultatami w krótkim czasie, wystarczy jedynie odpowiednia wiedza i chęć działania. 

Podział kondycyjny

To, jak szybko uda nam się zbudować dobrą kondycję zależy przede wszystkim od tego, na jakim jej rodzaju się skupimy. Dzieli się ją na kondycję tlenową i kondycję beztlenową. 

Pierwszy rodzaj odnosi się do wytrzymałości, którą budujemy przy pomocy ćwiczeń silnie angażujących oddech, czyli różnego rodzaju cardio, spacery i inne aktywności, przy których największą rolę gra tętno. Przy maksymalnie godzinnym treningu powinno ono wynosić od 130 do 160 uderzeń, wówczas mamy pewność, że przyspieszony oddech hartuje organizm bez ryzyka kontuzji. 

Jeśli zaś chodzi o kondycję beztlenową, to dotyczy ona już bardziej siłowych aktywności takich jak crossfit, tabata itp. Podczas nich tętno jest już dużo wyższe i powinno sięgać maksymalnie 190 uderzeń, dlatego też czas wykonywania ćwiczeń nie powinien być dłuższy niż 40 minut, zwłaszcza na początku drogi do budowania kondycji. 

Sporty wspomagające kondycję

Jak można zauważyć, podział na kondycję tlenową i beztlenową ma silny związek z praktykowanymi sportami. W przypadku kondycji tlenowej dotyczy on przede wszystkim ćwiczeń spalających tłuszcz, które nie obciążają organizmu, a rezultaty widać po nieco dłuższym czasie. Mowa tu np. o pływaniu, jeździe na rowerze, joggingu, tenisie, czy wszystkich innych sportów zaliczanych do treningów aerobowych

Aktywności uprawiane przy budowaniu kondycji beztlenowej są treningami anaerobowymi, czyli skupiającymi się na budowie masy mięśniowej. Do tego rodzaju sportów zalicza się różnego rodzaju ćwiczenia interwałowe, podnoszenie ciężarów oraz treningu typu HIIT, czyli proste ćwiczenia wykonywane bardzo szybko i intensywnie.

Przygotowanie do treningu

Oprócz konkretnych aktywności, w budowaniu kondycji duże znaczenie ma także odpowiednie przygotowanie do treningu. Aby nie zniechęcić się zbyt szybko w ćwiczeniach warto mieć na względzie, że początki zawsze są trudne i z czasem na pewno rezultaty będą widoczne. Nie warto porównywać się z innymi i przy budowaniu kondycji najlepiej zwracać uwagę na nasze samopoczucie i wygodę. 

Bardzo dobrym czynnikiem wpływającym na nasz fizyczny i psychiczny komfort w walce o dobrą formę jest odpowiedni ubiór. Powinien on być przede wszystkim wygodny i komfortowy, ale nie da się ukryć, że jeśli ćwiczymy wśród ludzi, to duże znaczenie ma również oryginalny styl. 

zdrowe ćwiczeniaW odzieży sportowej czasem ciężko znaleźć wyróżniający się wygody strój, aczkolwiek w ostatnim czasie bardzo popularny stał się dres ortalionowy, który nie tylko świetnie sprawdzi się podczas każdego rodzaju ćwiczeń kondycyjnych, ale także zwróci na siebie uwagę dzięki oryginalnym kolorom i wzorom. Dzięki temu nasze samopoczucie będzie na pewno dużo lepsze, a chęć do ćwiczeń znacznie większa. 

Co oprócz sportu?

Na budowanie kondycji wpływa także kilka innych czynników, przez które czasem nawet przy uprawianiu sportu nie da się wypracować dobrej kondycji.

Jednym z nich jest odpowiednia dieta. Zbyt duże ilości niezdrowego jedzenia obciążają nasz organizm. Jeśli czujemy się ciężko na żołądku, wówczas dużo trudniej zadbać o odpowiednie tętno i oddech podczas treningów, co niekorzystnie wpływa na kształtowanie się naszej kondycji.

Innym aspektem jest sen. Gdy dostarczamy organizmowi niewystarczającą jego ilość, wówczas męczy się on szybciej, nawet podczas prostych ćwiczeń. Wtedy najczęściej tracimy mobilizację i chęć do dalszych aktywności. 

W zdrowym ciele zdrowy duch

Widać więc, że w budowaniu odpowiedniej formy kluczowy jest sport, ale także samopoczucie, odpowiedni styl życia i chęć do zmiany. Nie można mówić o dobrej kondycji bez świadomości hartowania organizmu, ale jeśli zaakceptujemy ten fakt, wówczas bardzo szybko zaczniemy zauważać satysfakcjonujące efekty.