Browse By

Mieszkanie w stylu art deco? O czym musisz pamiętać

Wielu osobom zależy na tym, aby styl ich mieszkania odzwierciedlał ich samych. Jedni celują w minimalistyczne aranżacje, inni natomiast gustują w nieco bardziej rustykalnych rozwiązaniach. Bardzo popularne stają się mieszkania w stylu art deco, który odwołuje się do przeszłości, a jednocześnie czerpie z nawiązań współczesnych. Czym właściwie charakteryzuje się ten nurt oraz jakie meble wyrażają jego charakter? Podpowiadamy również na jakie dodatki zdecydować się, aby nadać wnętrzu klimatu art deco.

Meble w stylu art deco

Styl art deco sięga dalekiej przeszłości, a mianowicie dwudziestolecia międzywojennego. Skupia się na łączeniu luksusu i elegancji z komfortem domu rodzinnego. Cechy wyróżniające ten styl na tle innych to między innymi powtarzalność wzorów, głęboka symetria czy motywy geometryczne. Popularne materiały dla tego stylu to zdecydowanie marmur, drewno, aksamit, welur.

W stylu tym liczy się precyzja doboru oraz przepych, który nie będzie sprawiał wrażenia kiczowatego. Ważne jest tu zachowanie dobrego smaku oraz wyczucia specyficznej estetyki. Meble art deco powinny być porządnie wykonane, z dbałością o każdy detal. Powinny je cechować opływowe kształty, a także zdobienia. Ważne są obicia oraz tapicerka. Stoły w tym klimacie cechują się prostotą kształtu i zarazem trwałością, natomiast łóżka, kanapy czy szezlongi wyróżniają się wygodą oraz wytwornością. Meble te powinny być dobierane nie tylko pod względem wizualnym, ale i praktycznym. Połączenie obu daje bowiem efekt autentyczności i domowości.

Jakie kolory dominują w stylu art deco?

Dwudziestolecie międzywojenne charakteryzowało się ciemną kolorystyką. Art. deco czerpie z tych czasów kontrastowość oraz harmonię. Ten eklektyzm stylu skutkuje sięganiem po ciemną podłogę oraz jasną, najlepiej białą lub kremową barwę ścian. Kolory mogą przeplatać elementy o bardziej odważnych kolorach takich jak czerwień, złoto, fiolet, pomarańcz czy butelkowa zieleń.

żyrandolJeśli nie przekonuje nas w tym wydaniu jednokolorowa, monochromatyczna kolorystyka ścian, zawsze można sięgnąć po bogato zdobione tapety z motywami kwiatowymi czy geometrycznymi. Tapicerka wygląda w tej stylistyce dobrze zarówno na obiciach krzeseł czy fotelów, jak i na ścianach. Art deco pozwala na puszczenie wodzy wyobraźni oraz dopasowania każdego, nawet najmniejszego elementu pod nasze gusta. Nie zapominać jednak należy o esencji tego stylu, czyli harmonii i elegancji w połączeniu z odwagą kolorów oraz wzorów. Trzeba wiedzieć, kiedy kończy się ekstrawagancja, a zaczyna kicz i tandeta, aby w odpowiednim momencie zatrzymać się w układaniu swojej koncepcji aranżacji.

Na jakie dodatki się zdecydować?

Jako że art deco ma na celu stwarzać wrażenie niezwykle eleganckiego i wyrafinowanego, w mieszkaniu o takim stylu nie powinno zabraknąć słynnych lamp oraz żyrandoli w stylu Tiffany’ego. Znakomitym pomysłem jest także wbudowanie mozaiki na przykład na płytkach czy innych powierzchniach. Parkiet z ciemnego drewna nada klimatu minionej epoki, a jednocześnie pewnej przytulności. Nie może także zabraknąć imponujących obrazów oraz luster w ozdobnych ramach, a także old-schoolowych dywanów w stylu vintage.

Świetnym dodatkiem, który pogłębi styl art deco w mieszkaniu będą antyki: rzeźby, popiersia, stojące zegary czy nawet maszyny do szycia. Nie muszą one być oczywiście autentyczne, choć takie mają sprawiać wrażenie. Warto próbować szukać takich “perełek” na tzw. pchlich targach, które często oferują prawdziwie wiekowe eksponaty w korzystnych cenach.

Niezwykle istotnym elementem stylu art deco w wystroju wnętrza są oczywiście drzwi wejściowe. Najlepsze wrażenie sprawiają masywne, solidne, drewniane. Dodatkowego efektu doda stylizacja na stary antyk, który przeżył już wiele generacji i wciąż dumnie się prezentuje. Co do drzwi wewnętrznych najbardziej efektowne będą drzwi szklane hartowane. Można je wykonać na zamówienie, uwzględniając przy tym oryginalny projekt, który zakładał będzie nadanie szklanej powierzchni dekoracyjnych ozdobników, ornamentyki oraz dopasowanej do danego wnętrza kolorystyki. Drzwi takie będą nie tylko odpowiednie pod względem estetycznym, ale i funkcjonalnym, bowiem znane są z tego, że przepuszczają światło dzienne, oświetlając przy tym pięknie całe mieszkanie.