Browse By

Jak radzić sobie z głodem alkoholowym?

Odczuwanie głodu alkoholowego to jedna z przyczyn, dla których często osoby niepijące wracają do nałogu, często ze zdwojoną siłą. Sam widok lub zapach alkoholu dla osoby w okresie leczenie lub tuż po nim, powodują nasilenie się objawów głodu.

Głód alkoholowy nie dotyczy każdego alkoholika

Nie ma reguły na to, że każda osoba cierpiąca z powodu odwyku będącego następstwem choroby alkoholowej, będzie odczuwała głód alkoholowy. Warto wiedzieć, że według klasyfikacji ICD – 10 (jest to Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób) występowanie głodu alkoholowego jest jednym z kryteriów diagnostycznych uzależnienia od danej substancji.

W wyżej wymienionej klasyfikacji, głód jest definiowany jako intensywne myślenie o alkoholu oraz silna potrzeba spożycia substancji, najlepiej w jak największej ilości. W zasadzie kompulsywne przyjmowanie alkoholu leży u podłoża choroby alkoholowej, więc uleganie głodowi alkoholowemu oznacza często powrót do nałogu, przy czym wyjście z niego będzie nieco trudniejsze niż poprzednim razem.

Objawy głodu alkoholowego

Głód alkoholowy jest trudnym do opanowania przymusem, któremu towarzyszą liczne objawy psychosomatyczne. Należą od nich między innymi wzmożone napięcie organizmu, drażliwość, poczucie ciągłego dyskomfortu oraz odczuwanie niepokoju.

W skrajnych przypadkach pojawia się uczucie ssania w żołądku oraz omamy, łącznie z występowaniem sennych koszmarów. Czasem również osoba chora czuje się tak, jakby spożyła dużą ilość alkoholu i odczuwała skutki zatrucia alkoholem. W głowie alkoholika umacnia się wówczas przekonanie, że tylko alkohol może poprawić jego samopoczucie.

Radzenie sobie z głodem alkoholowym

Poradzić sobie z głodem alkoholowym można na kilka sposobów, każdy z nich jednak nie pozwala sięgać po alkohol, nawet w najmniejszych ilościach. W zmniejszeniu głodu alkoholowego stosuje się leki, które zmniejszają chęć picia. Znacznie łagodzą one również tzw. objawy „suchego kaca”. Przedłużają one abstynencję w pewien sposób i pokazują osobie uzależnionej, że alkohol nie jest jedyną alternatywą radzenia sobie z kiepskim stanem fizycznym.

alkoholik

Bardzo istotna w mniejszym odczuwaniu głodu alkoholowego jest również zmiana trybu życia, rezygnacja z pozostałych używek, aby nic nie zakłócało drogi do uwolnienia organizmu. Niektórzy terapeuci twierdzą, że aby zmniejszyć odczuwanie głodu, warto znaleźć sobie inny nałóg, dzięki któremu przestaniemy myśleć o poprzednim.

Mając jednak elementarną wiedzę i wiedząc, jak używki działają na ludzi, nie powinno się polecać takiego rozwiązania. Warto raczej skierować całą uwagę osoby chorej na inne aktywności, które skutecznie zastąpią wszystkie pozytywne odczucia, jakie niosło za sobą spożywanie alkoholu.

Znalezienie takiego obszaru aktywności, który nie będzie choremu kojarzył się ze spożywaniem alkoholu może być wyjątkowo trudnym zadaniem, jednak warto przyłożyć się do poszukiwań, gdy celem jest poprawa stanu zdrowia i samopoczucia uzależnionego.

Głodowi alkoholowemu nie sprzyja pijące otoczenie oraz kultura naszego kraju, który w spożywaniu trunków upatruje narodowej tradycji, która za wszelką cenę musi zostać podtrzymana. Warto jednak zaznajomić się z problemem głodu alkoholowego oraz sposobami radzenia sobie z nim, zwłaszcza wtedy, kiedy w naszym najbliższym otoczeniu znajduje się taka osoba.

Pamiętajmy również, że różnego rodzaju żarty z choroby alkoholowej również są nie do końca na miejscu i nie każdy chory jest w stanie sobie na nie pozwolić. W radzeniu sobie z głodem alkoholowym pomaga w końcu również empatia osób z najbliższego otoczenia, która czasem jest wyjątkowo trudna do odnalezienia.

Głód alkoholowy to jasny sygnał, że dana osoba jest silnie uzależniona od alkoholu i nie potrafi wytrzymać dnia bez jego spożycia. Jest to jeden z objawów alkoholizmu. Więcej informacji na temat tej destrukcyjnej choroby można poczytać na stronie Ośrodka Przebudzenie: http://osrodekprzebudzenie.org/leczenie-alkoholizmu/.