Browse By

Jak przygotować się do USG ciążowego?

Przed pierwszym USG ciążowym pacjentka może mieć mnóstwo pytań o sam przebieg badania, częstotliwość ich wykonywania. Jak przygotować się do USG u ginekologa?

Jak przebiega USG ciążowe?

Zależnie od tego, czy jest to badanie wykonywane przed 10. tygodniem ciąży, czy też później, lekarz wykona je za pomocą sondy dopochwowej lub brzusznej. Sonda dopochwowa stosowana jest do 10., maksymalnie do 12. tygodnia ciąży, później już do samego porodu wykorzystywana jest sonda brzuszna. Podczas badania ocenie podlega budowa płodu zewnętrzna i wewnętrzna, płeć dziecka, ryzyko występowania wad rozwojowych czy też jego położenie, które będzie miało znaczący wpływ na przebieg porodu. Badanie USG trwa średnio około 20 minut.

Jak się przygotować do USG?

Badanie może być poprzedzone wywiadem zdrowotnym, a plusem jest to, że są strony prowadzone przez lekarzy, na których można pobrać gotowe karty z takim wywiadem i już w domu odpowiedzieć na wszystkie pytania, przygotowując sobie w ten sposób wszystkie informacje, o jakie może zapytać lekarz. 

Ważne jest obok tego nastawienie psychiczne. Wiele kobiet denerwuje się samym faktem wizyty i przeprowadzenia badania, wyobraża sobie ewentualne nieprawidłowości, fundując sobie w ten sposób zbędny stres. Warto zadbać o swój komfort psychiczny przed pierwszym badaniem i pójść na nie z pozytywnym nastawieniem – w końcu USG to okazja, by zobaczyć swoje maleństwo, zanim się jeszcze urodzi.

Wybierz dobrego ginekologa

ginekologia

Obok powyższych aspektów, powinniśmy przyłożyć się do znalezienia dobrego ginekologa. Możemy czytać opinie w Internecie, lecz pamiętajmy, że są one dziś często fałszywe. Zapytajmy o dobrego lekarza bliskie nam kobiety, lecz miejmy na uwadze też jeszcze jeden ważny aspekt – każdy ma własne, indywidualne kryteria, według których ocenia, czy lekarz jest rzeczywiście dobry, dlatego też jeśli jesteś bardziej wymagająca, zbadaj dodatkowe aspekty, takie jak jakość używanego w gabinecie sprzętu czy też, jeśli to możliwe, znajdź kontakt do innych kobiet, które były już w danej placówce i poproś o ocenę.

Ciąża jest sprawą bardzo poważną i znalezienie jak najlepszego lekarza powinno być dla Ciebie sprawa priorytetową. Częstym rozwiązaniem jest powierzenie ciąży temu samemu lekarzowi, do którego chodziłyśmy do tej pory.  

USG ciążowe: jak się ubrać?

Nie ma wytycznych co do tego, jakie ubranie będzie najlepsze, pamiętajmy jednak: podczas tego badania konieczne jest odsłonięcie brzucha, zatem sukienka nie będzie raczej najlepszym pomysłem. Oprócz tego nie ma wytycznych, czy powinnaś mieć na sobie spodnie, czy spódnicę. To, co jest ważne, to założenie ubrania, które jest dla Ciebie komfortowe, nie wywołuje ucisku na brzuch i umożliwia łatwy do niego dostęp. 

Co z higieną przed badaniem? Jeśli idziesz na klasyczne USG, wykonywane z użyciem sondy brzusznej, wówczas nie ma tutaj szczegółowych zaleceń dotyczących higieny. Jeśli jednak wybierasz się na USG dopochwowe, wówczas zadbaj o higienę narządów zewnętrznych. Koniecznie wypróżnij się i podmyj. Na 2-3 dni przed badaniem powstrzymaj się od współżycia, stosowania środków dopochwowych i irygacji. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie założenie spódnicy lub sukienki, by zapewnić sobie większy komfort psychiczny. Gdybyś jednak wybrała się w spodniach, u niektórych lekarzy dostępne są specjalne spódniczki jednorazowe, zakładane na czas badania. 

Szukasz dobrego ginekologa? Odwiedź oddział ginekologiczny w NZOZ DENTYSTYKA – placówce, która świadczy usługi ginekologiczne na wysokim poziomie, wykonując USG w Zawierciu. Profesjonalna kadra i wysokiej jakości sprzęt, a także odpowiednie podejście do pacjentki, to gwarancja komfortowo przeprowadzonych badań w każdej sytuacji.