Piec gazowy czy węglowy – jakie ogrzewanie wybrać?
Wybór odpowiedniej metody ogrzewania domu jest niezwykle istotny. Jeszcze na etapie budowy wymarzonego domu lub podczas remontu warto zdecydować w jaki sposób pragniemy ogrzewać wszystkie pomieszczenia.
Większość polskich rodzin korzysta z energii pochodzącej z węgla spalanego lub drewna. Jest to nie tylko mało ekologiczne rozwiązanie ze względu na wysoką emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, ale również bardzo nieekonomiczne pod kątem finansowym. Dlaczego zatem warto wybrać piec gazowy?
Piec gazowy – ekologiczne rozwiązanie w każdym domu?
Piece gazowe w ostatnich latach są coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domach jednorodzinnych. Nic w tym dziwnego – urządzenia te będą dobrze ogrzewały budynek nawet w środku zimy. Dlaczego zatem warto zmienić piec węglowy na gazowy? Jak cenowo wychodzi eksploatacja pieca gazowego i czy jest dużo droższy od pieca węglowego? O czym należy pamiętać, wybierając ogrzewanie do domu?
Mówiąc o piecu gazowym wiele osób od razu myśli o tym, że jest to jeden z najlepszych sposobów na ogrzanie domu. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale również duża wygoda dla wszystkich mieszkańców. Kotły gazowe, które znajdują się w przydomowych kotłowniach, są w pełni zautomatyzowane i nie potrzebują nikogo do ich ręcznej obsługi – w przeciwieństwie do pieców węglowych, do których należy dokładać opał. Jednocześnie wytwarzane ciepło w kotłach gazowych jest tylko niewiele droższe od tego, ile trzeba zapłacić za energię z pieca węglowego. Różnica w cenie waha się od 20 do 30 procent na kWh.
Wymiana pieca węglowego na gazowy – co warto wiedzieć?
Wymiana pieca węglowego na gazowy to przede wszystkim pierwszy krok do zmiany stylu życia na ekologiczny. Piec węglowy niestety nie jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, które w okresie grzewczym musi zmagać się z dużą ilością spalin, a także emisją gazów, które znacznie pogarszają jakość wdychanego przez nas powietrza – z tego też względu poleca się wymianę pieca węglowego na bardziej ekologiczne rozwiązanie.
Piece węglowe nierzadko służą jako miejsce spalania nadprogramowych śmieci z gospodarstwa domowego, co dodatkowo pogarsza złą już jakość powietrza.
Koszty utrzymania pieca gazowego
Z racji tego, że kotły grzewcze węglowe są jedną z najtańszych opcji ogrzewania domu w okresie zimowym, to można je znaleźć w większości polskich gospodarstw. Jednakże współczesne piece gazowe również wyróżniają się optymalną ceną za ogrzewanie, jednocześnie będąc bezpieczniejszą opcją dla ludzkiego zdrowia. W zależności od wielkości i powierzchni domu, ceny za rachunki będą się zmieniały.
Koniecznie należy pamiętać również o tym, że w okresie letnim lub przejściowym, najczęściej w sezonie wiosennym lub jesiennym, koszty ogrzewania domu znacznie spadają w przypadku wyboru pieca gazowego. Wynika to przede wszystkim z kosztów za podgrzewanie wody, które zwłaszcza w lecie są bardzo niskie.
Najlepsze metody ogrzewania domu
Wybór odpowiedniej metody ogrzewania domu jest ważny, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim konieczne jest rozważenie wpływu ogrzewania na środowisko, a także kosztów, jakie będzie trzeba ponieść pod koniec każdego miesiąca. Istotny jest również sposób montażu, a także koszt wszystkich elementów, które będą składać się na kotłownię.
Na rynku polecane jest przede wszystkim ogrzewanie gazowe, nie bez powodu – jest stosunkowo tanie, proste w obsłudze i dzięki niemu możliwe jest skuteczne ogrzanie wszystkich pomieszczeń. Warto jednak pamiętać o tym, aby ogrzewanie domu zostało wybrane jeszcze na etapie projektowania, a jeśli nie uda się tego zrealizować, konieczna będzie konsultacja ze specjalistami, którzy zajmują się instalacją pieców gazowych i budowaniem domowych kotłowni od podstaw. Kotły gazowe w Krakowie, montowane przez firmę Atigo, posiadają pięcioletnią gwarancję, dzięki czemu możesz być spokojny o prawidłowe działanie zamontowanego urządzenia, ciesząc się niskimi rachunkami i bezawaryjnością.