Jak podołać wrażliwym zębom?
U specjalisty
Czasami nawet najstaranniejsza higiena jamy ustnej nie uwolni nas od problemów z nadwrażliwymi zębami. Wtedy trzeba szukać pomocy u lekarza. Dotychczas nie opracowano metody likwidującej nadwrażliwość zębów na zawsze. Lecznicze zabiegi należy powtarzać. Pacjentom proponuje się najczęściej:
- Pokrywanie zębów fluorem. Tworzy on na odsłoniętej zębinie warstwę ochronną. Metoda jest bezbolesna, szybko przynosi ulgę na pół roku.
- Stymulacja mineralizacji. Zabieg zamykający odsłonięte kanaliki zębinowe – polega na pokryciu zębów specjalnym materiałem wypełniającym.
- Jonoforeza. Jest skuteczna u osób odpornych na ból. Na powierzchni zęba za pomocą prądu stałego rozprowadza się cząsteczki fluorku wapnia. Preparat błyskawicznie uszczelnia kanaliki zębinowe. Stosuje się także fluorek lantanu. Tworzy on na powierzchni zębiny nierozpuszczalną powłokę chroniącą przed działaniem kwasu.
- Znieczulenie zębiny. Pokrywa się ją specjalnym materiałem wypełniającym (np. szkłem jonomerowym lub polimerem). Jest to metoda stosowana u osób nieodpornych na ból, u których przygotowanie do założenia protezy lub korony wymaga zniszczenia powierzchni zęba. Takie znieczulenie działa przez kilka miesięcy.Odkryty korzeń, który wywołuje ból zęba, można osłonić, przeszczepiając dziąsło. Nie robi się tego u palaczy, którzy zwykle mają zaburzoną odporność i cierpią na zanik dziąseł, ani u nadużywających alkoholu.
Wrażliwość czasowa
U osób nieodpornych na ból po zabiegach dentystycznych: usuwaniu kamienia nazębnego (tzw. skalingu), wygładzaniu korzenia, leczeniu ubytków w trudno dostępnych miejscach itp. pojawia się okresowa (trwająca około tygodnia) nadwrażliwość pojedynczego zęba. Jeżeli nie minie ona po kilku dniach, prawdopodobnie przyczyna bólu leży głębiej i chory ząb trzeba będzie leczyć kanałowo. Możesz to zrobić w tej placówce, polecamy dokładnie zapoznać się z nowoczesną ofertą gabinetu.
Ból sprawia:
88% – wdychanie zimnego powietrza
27% – jedzenie słodyczy
20% – szczotkowanie zębów
18% – spożywanie gorących pokarmów i napojów
13% – spożywanie kwaśnych potraw i napojów
Wybielać czy nie
Większość stomatologów uważa, że słabych zębów, na których popękało szkliwo, nie należy wybielać. Służące do tego preparaty zawierają nadtlenki, które mogą być bezpośrednią przyczyną nadwrażliwości lub pogłębić już istniejącą. Według statystyk za 55-75 proc. problemów z nadwrażliwością odpowiadają substancje chemiczne zawarte w wybielaczach stomatologicznych, użycie niewłaściwego lub zbyt mocno stężonego środka wybielającego, niestaranne dopasowanie nakładki wybielającej.