Komu pomoże psycholog?
Postrzeganie osób, chodzących do psychologa za chorych lub wariatów odchodzi do lamusa, obecnie coraz lepiej rozumiemy, że na każdego człowieka może przyjść taka sytuacja kiedy będzie potrzebował pomocy specjalisty.
Psycholog może nie tylko pomóc nam w rozwiązaniu ciężkich problemów, ale także nauczyć nasz technik relaksacyjnych i sposobów radzenia sobie ze stresem.
Terapia par
W przypadku gdy mamy stresującą pracę i nie umiemy „zostawić jej za sobą”, wracamy do domu i wciąż na nowo przeżywamy trudności, z którymi przyszło nam się zmagać w pracy, bardzo trudno jest się odprężyć. Takie rozmyślanie o pracy, często powoduje również napięcia w rodzinie. Dzieci i żona chcą by poświęcać im czas, a nam wydaje się to niemożliwe, bo przecież jeszcze musimy załatwić ro czy tamto, dokończyć jedno małe zadanie, zadzwonić do szefa… Takie podejście może doprowadzić nawet do rozpadu rodziny, dlatego warto gdy zauważymy pierwsze niepokojące objawy spróbować porozmawiać z małżonkiem, spróbować wpłynąć na niego by zmienić swoje priorytety.
Jeżeli jednak okazuje się to niemożliwe, nie udaje nam się samodzielnie wpłynąć na małżonka czy partnera dobrze jest pomyśleć o terapii dla par. Czasem może się okazać, że jest to jest to ostateczne rozwiązanie, które oddzieli nas od rozwodu czy rozstania.
Indywidualna pomoc psychologa
Jeżeli mamy problemy z jakimiś lękami, nie umiemy przezwyciężyć naszych obaw, np. związanych z utratą pracy, czy jakiegoś rodzaju fobii, również możemy skorzystać z pomocy psychologa. Dobrze jest pamiętać, że mam on doświadczenie i praktykę zawodową, która może zagwarantować nam skuteczną walkę z problemem. Jeżeli nasz problem jest bardzo silny, lub też nasila się do tego stopnia że utrudnia nam codzienność warto skorzystać z pomocy specjalisty i podnieść komfort swojego życia. Psycholog może nam pomóc w pokonaniu lęków i być może dzięki temu nasze życie się odmieni w bardziej komfortowe.
Pomoc psychoonkologiczna
Stosunkowo nową dziedziną nauki jest psychoonkologia. Zajmuje się ona pomocą osobom chorym onkologicznie i osobom, które przebywają z takimi chorymi – zarówno rodzinom, jak i osobom które pracują jako personel medyczny. Pomoc psychoonkologiczna ma na celu pomoc chorym w radzeniu sobie ze stresem związanym z chorobom, w razie potrzeby naucza się technik relaksacyjnych, uspokajających oraz pomaga się w pogodzeniu się z odejściem.
Pomoc psychoonkologa jest nieoceniona dla wszystkich osób, które walczą z chorobą i odczuwają z jej powodu duże napięcia, mają mnóstwo obaw i po prostu są zainteresowani pomocą. Dobrze gdy chory ma możliwość rozmowy z psychoonkologiem – odciąża to zarówno pacjenta (może spokojnie i bez obaw szczerze porozmawiać) jak i rodzinę (nie musi słuchać i pocieszać pacjenta mimo, że wie że jego życie powoli dobiega końca).
Pomoc psychologa okazuje się mieć nieocenioną wartość dla wielu różnych osób dorosłych. Jeżeli mamy problem, z którym od dłuższego czasu nie jesteśmy sobie w stanie poradzić, być może warto zastanowić się czy psycholog nie jest osobą, której potrzebujemy.