Browse By

Inhalatory dla każdego – czym się kierować przy worze modelu inhalatora

Inhalator to przyrząd niezastąpiony, ponieważ pozwala przywrócić prawidłowe oddychanie i tym samym szybko poprawia jakość codziennego życia. Używanie inhalatora jest niezbędne u osób, które są podatne na alergie, które przechodzą przeziębienie bądź mają inne problemy z układem oddechowym. Jest to urządzenie używane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci, dlatego warto zapoznać się z charakterystyką różnych typów inhalatorów. W tym artykule dowiesz się jakie problemy zdrowotne można rozwiązać dzięki użyciu inhalatora oraz jak działa inhalator dla dzieci, a w jaki sposób pracuje inhalator tłokowy.

Używanie inhalatora

Na początku warto wyjaśnić jak dokładnie działa inhalator i dlaczego warto go używać. Ma on za zadanie pomóc w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości dróg oddechowych, np. kataru czy infekcji. W porównaniu do innych sposobów przyjmowania leków, lekarstwo przyjmowane przez inhalator bardzo dobrze się wchłania i znacznie łatwiej odnajduje miejsca, które potrzebują leczenia. Lekarstwo, które umieścisz w urządzeniu, będzie wchłaniane za pomocą niewielkich cząstek i w ten sposób lek podawany jest w postaci aerozolu. Aby wybrać właściwy dla siebie inhalator, warto skonsultować tę decyzję z lekarzem, który podpowie jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej przy danym schorzeniu.

Inhalator dziecięcy

Kiedy dziecku trudno się oddycha z powodu męczącego kataru bądź jeśli jest wrażliwe na zmiany pogody i łatwo łapie infekcje, często najlepszym rozwiązaniem tych problemów jest zakupienie inhalatora. Jest to sprzęt służący długo i niedrogi, dlatego warto go mieć w swojej domowej apteczce tak jak plastry czy tabletki przeciwbólowe, bo może przydać się niespodziewanie. Inhalatory dziecięce występują z maskami bądź ustnikami, warto wybrać taki inhalator, który będzie dla dziecka wygodniejszy. Ustniki są bardziej precyzyjne, to znaczy dostarczają lek w takiej ilości, jaka jest aplikowana, natomiast w maskach część lekarstwa może nie dotrzeć do miejsca docelowego. Jednak nie wszystkie dzieci lubią używać ustników, dlatego warto zastanowić się nad optymalnym sprzętem dla swojego malucha.

Dobry inhalator to taki, który posiada kilka istotnych funkcji. Pierwszą z nich jest możliwość regulacji wielkości cząstek podawanego leku. Kupując taki inhalator, masz pewność, że będzie go można używać niezależnie od wieku dziecka i jego tolerancji na wielkość podawanych cząstek. Małemu dziecku możesz podawać mniejsze cząstki, jeżeli większe są dla niego nieprzyjemne, a rok później możesz wypróbować większe cząstki, kiedy dziecko będzie bardziej przyzwyczajone do używania inhalatora.

Warto zwrócić uwagę także na to, czy za pomocą inhalatora można podać tylko określony rodzaj leku, czy też możliwe jest aplikowanie różnych lekarstw. Jest to istotna informacja, ponieważ zalecenia lekarzy są różne w zależności od zapotrzebowania pacjenta i warto kupić taki inhalator, który na pewno będzie pasował do przyjmowanego przez dziecko lekarstwa.

Inhalator tłokowy

Na rynku dostępne są liczne rodzaje inhalatorów, dlatego przed kupieniem warto sprawdzić, w czym można wybierać. Jednym z popularnych rodzajów tego sprzętu jest inhalator tłokowy. Jest to urządzenie bardzo uniwersalne – można go stosować podczas leczenia górnych, jak i dolnych dróg oddechowych. Niezależnie od tego, czy pacjent jest przeziębiony, czy ma zapalenie zatok lub płuc, inhalator tłokowy świetnie się wówczas sprawdzi. Jeśli używasz do leczenia soli fizjologicznej, inhalator tłokowy również dla Ciebie będzie dobrym wyborem.

Inhalator tłokowy rozpyla płynne lekarstwo na zasadzie działania aerozolu, tak że swobodnie dostaje się ono do określonego miejsca. Nie bez znaczenia jest również wygląd takiego inhalatora. W zależności od tego czy chcesz zabierać go również w podróż, czy używać tylko w domu, możesz wybrać inhalator o wygodnej dla Ciebie wielkości. Kupując inhalator dla dziecka, warto wziąć pod uwagę także głośność działania i kształt urządzenia. Niektóre maluchy, w szczególności te najmniejsze, boją się buczących dźwięków i często wzbraniają się przed zabiegami inhalacyjnymi. Dlatego warto wybrać sprzęt o stosunkowo cichym działaniu oraz taki, który ma kształt sympatycznego i kolorowego zwierzaka czy innej postaci, która będzie odwracała uwagę dziecka od nieprzyjemnego dla niego zabiegu. Inhalator to urządzenie przydatne w obliczu wielu dolegliwości, dlatego warto poświęcić czas na wybranie urządzenia idealnego i cieszyć się dobrym zdrowiem.