Browse By

Słuchowisko dla dzieci – dlaczego warto wybrać audiobooki dla dzieci

Wybór audiobooków jest coraz większy. Kolejne książki są czytane i sprzedawane jako słuchowiska na płytach CD. Są to zarówno klasyki literatury, jak i współczesne poczytne powieści czy też literatura faktu, podróżnicza oraz innego rodzaju. Słuchanie audiobooków staje się coraz popularniejsze zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. W tym artykule skupimy się na tym, dlaczego warto wybierać audiobooki dla najmłodszych, czyli jakie korzyści płyną dla nich ze słuchania książek.

Wprowadzenie do czytania – słuchowiska dla dzieci

Pierwszym i niezwykle ważnym powodem, dla którego warto wprowadzić dziecko w świat audiobooków jest wartość edukacyjna takiego zajęcia. Warto wiedzieć, że audiobooki dostępne aktualnie na rynku są skierowane do dzieci w bardzo różnym wieku. Jeśli Twoje dziecko stawia dopiero pierwsze kroki w czytaniu czy też nie zaczęło jeszcze uczyć się czytać, audiobook może być świetnym wprowadzeniem go do świata czytania. Literatura w każdej formie rozwija wyobraźnię, pozwala się przenieść na moment w inny świat i gwarantuje ogrom wiedzy. Dzieci w swoich zabawach wyobrażają sobie, że są postaciami z dalekich krain, które widzą w bajkach wyświetlanych w telewizji, a słuchając audiobooków otrzymują kolejną dawkę nowych wrażeń, miejsc, pomysłów.

Jeśli z kolei szukasz słuchowiska dla dziecka, które potrafi już czytać, możesz wybrać opowieści skierowane do starszych dzieci. Słuchanie audiobooka może być świetnym sposobem na wyciszenie się pod koniec dnia, dlatego dobrym pomysłem jest włączenie książki na płycie przed snem. Jeśli dziecko miało w ciągu dnia dużo zajęć i zadania domowego i nie ma ochoty zaglądać do książki, wówczas również audiobook może być idealny – pozwoli się zrelaksować i przenieść w świat wyobraźni.

Powieść na uspokojenie – audiobooki na każdą okazję

słuchowisko dla dzieciSłuchanie książek audio nie wymaga żadnego wysiłku fizycznego, dlatego jest idealne wówczas, kiedy chce się odpocząć i skupić na słuchaniu. Może być jednak zbawienne również w czasie podróży. Wiele dzieci źle znosi samo podróżowanie, niektóre maluchy źle się czują, inne są niecierpliwe i nerwowe. Włączenie audiobooka w samochodzie pozwoli dzieciom skupić się na czytanej bajce i odwrócić ich uwagę od męczącej jazdy. Audiobook można również zgrać na telefon i włączyć go dzieciom w samolocie, autobusie czy pociągu. Dzięki słuchawkom maluch będzie w stanie oderwać się od czynników zewnętrznych, które być może wcześniej go irytowały.

Zachęta do lektury

Zdarza się, że dziecku nie podoba się lektura zadana do czytania w szkole i robi wszystko, żeby uniknąć czytania jej. Ciekawym rozwiązaniem może być zaproponowanie, że wspólnie posłuchacie fragmentu danej powieści na płycie i wówczas świat przedstawiony może będzie wydawał się nieco ciekawszy, a pozostałą część książki dziecko przeczyta już samo.

Audiobooki z pewnością przyzwyczają dzieci również do poprawnego rytmu czytania. Tak jak dziecko uczy się mówić, słuchając, jak mówią inni, tak samo będzie nabywało wyczucia co do czytania. Jest to ciekawy pomysł na pokazanie dziecku różnicy pomiędzy tym, jak mówią poszczególne postacie, jak czytać z uwzględnieniem wszystkich znaków przestankowych itd. Krótko mówiąc, audiobook włączany podczas codziennych zajęć czy według upodobania dzieci może być ciekawym i edukacyjnym uzupełnieniem wiedzy zdobywanej w szkole.

Tak jak czytacie swoim dzieciom przed snem, możecie zaproponować również wspólne rodzinne słuchanie bajek, czy powieści. Kiedy rodzice są zmęczeni, z pewnością z chęcią usiądą wygodnie i spędzą czas ze swoimi pociechami i może to być wspaniała okazja do wymiany komentarzy i wspólnej nauki oraz po prostu do spędzenia czasu razem.