Browse By

Czym jest masaż limfatyczny?

Pobudzenie krążenia krwi i limfy w organizmie to jedno z głównych i podstawowych zadań masażu limfatycznego, który ze względu na swoje właściwości ujędrniające i łagodzące staje się dziś coraz popularniejszym zabiegiem relaksacyjnym. Masaż limfatyczny może być wykonywany zarówno na całym ciele, jak i jego wybranych partiach – np. twarzy. Aby został w pełni bezpiecznie i prawidłowo wykonany, warto wybrać przeszkolone w tym celu gabinety medycyny estetycznej i odnowy biologicznej lub profesjonalne salony masażu. Czym charakteryzuje się ten specyficzny wariant masażu i jakie korzyści przynosi?

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny to ogólny masaż ciała pobudzający krążenie krwi i limfy, pozwalający na ujędrnienie skóry, walkę z cellulitem, obrzękami oraz stosowany profilaktycznie w leczeniu bólu zatok. Jego zasada działania jest dość prosta – drenaż limfatyczny polega na uciskaniu i pocieraniu skóry w taki sposób, by nagromadzona w konkretnych obszarach limfa została przepchnięta i udrożniła krążenie limfy i krwi w organizmie. W przypadku większych obrzęków, a często nawet stanów zapalnych, drenaż limfatyczny jest jednym ze skuteczniejszych środków walki z problemami zatok, obrzękami kończyn czy nagromadzonymi w organizmie toksynami.

Masaż limfatyczny można spełniać zarówno funkcje lecznicze, jak i estetyczne – wykonywany na twarzy pozwala na odświeżenie wyglądu cery, pobudzenie komórek do pracy i zlikwidowanie obrzęku pod oczami, a często wpływa korzystnie także na drobne zmarszczki. Masowana w ten sposób skóra staje się elastyczniejsza i jędrna.

masaż limfatycznyWykonanie drenażu limfatycznego może przybrać bardziej tradycyjny charakter masażu ręcznego, jak i przebiegać w oparciu o specjalną maszynę do sekwencyjnego masażu uciskowego. Głównym zadaniem drenażu limfatycznego jest tu przesuwanie nagromadzonego nadmiaru limfy w stronę węzłów chłonnych, usprawniając działanie całego organizmu. Poprzez usprawnienie przepływu limfy w organizmie, drenaż limfatyczny może skutecznie zwalczać cellulit, a także wspomagać leczenie niewydolności krążenia obwodowego.

Działanie masażu limfatycznego – wskazania i przeciwwskazania

Ze względu na specyficzne działanie masażu limfatycznego, masaż ten może być przeprowadzany jedynie przez wykwalifikowanego masażystę. Warto jednak wiedzieć, że nawet w przypadku wyboru odpowiedniego specjalisty, nie każdy może poddać się tego typu zabiegowi. Drenaż limfatyczny odradza się osobom cierpiącym na stany zapalne, miażdżycę naczyń krwionośnych, wady serca, wysokie nadciśnienie tętnicze, zapalenie żył czy świeże zakrzepy. Na zabieg ten nie powinny też decydować się osoby zaraz po usunięciu zęba i te, u których stwierdzono zmiany ropne w okolicach zębów lub migdałów. Dodatkową przeszkodę mogą stanowić także guzki w przebiegu węzłów chłonnych, niepozwalające na prawidłowe odprowadzanie limfy, gorączka oraz nadczynność tarczycy.

Pomijając wspomniane przeciwwskazania, istnieje wiele sytuacji w których drenaż limfatyczny okaże się być jednym z lepszych zabiegów, na jaki można się zdecydować. Pobudzenie w ten sposób krwi i limfy pozwala na usunięcie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii oraz toksyn, dzięki czemu działa oczyszczająco i odświeżająco. Jednocześnie drenaż limfatyczny pozwala walczyć z nękającym wiele osób cellulitem czy zespołem ciężkich nóg. Masaż limfatyczny poleca się też osobom cierpiącym na żylaki, w ramach profilaktyki udrażniania żył kończyn dolnych, a także tym którzy doświadczają nieustannie zimnych stóp właśnie z powodu słabszego krążenia krwi.

Z powodu swoich wielu zalet, masaż limfatyczny jest zabiegiem nie tylko popularnym, ale często zalecanym przez lekarzy w ramach profilaktyki różnych schorzeń – jego działanie chwalą sobie zarówno kardiolodzy, jak i dermatolodzy.