Browse By

Czy warto wynająć mieszkanie w Bydgoszczy?

Odwieczna dyskusja nad tym czy mieszkanie należy wynajmować czy też kupić własne należy do nierozstrzygniętych i nic nie zapowiada tego, że takie rozstrzygnięcie kiedykolwiek nastąpi. Każda ze stron ma wiele argumentów, z którymi ciężko dyskutować, bo trudno im zaprzeczyć. Zarówno wynajmujący i kupujący potrafią przedstawić swoje racje. Niezależnie jednak od teoretycznych sytuacji i, zazwyczaj, czysto akademickich debat, w sytuacji, gdy nie stać nas na własne mieszkanie nierzadko jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wynajem. Może to być rozwiązanie tymczasowe, ale może też nie, więc warto zainteresować się, co dzieje się na rynku wynajmu nieruchomości. Jak wyglądają perspektywy dla chcącego wynająć mieszkanie w Katowicach?

Rynek mieszkań do wynajęcia w Bydgoszczy

Niezależnie od tego czy jesteśmy studentami czy może mamy rodzinę, bardziej lub mniej liczną – znalezienie mieszkania w Bydgoszczy nie należy do najłatwiejszych. Problem ten oczywiście dotyka wszystkich dużych miast – popyt przewyższający podaż. Nie zmienia to jednak faktu, że Poznań należy do miast rozwijających się, a to przekłada się niewątpliwie na wzrost cen. Dlatego też szukając mieszkania, należy przygotować swój portfel i upewnić się, czy nie jest zbyt lekki.  Co prawda, według najnowszych danych magazynu Bankier, średnia cena oferowanych w Bydgoszczy mieszkań w lutym 2017 nie zmieniła się znacząco w porównaniu z poprzednimi miesiącami, ale i tak są to niemałe kwoty. W przedziale mieszkań małych, idealnych zazwyczaj dla osób mieszkających w pojedynkę lub bezdzietnych par, średnie ceny dochodzą nawet do 1200 zł na miesiąc. Mieszkania powyżej 38 metrów kwadratowych, ale mniejsze niż 60 metrów kwadratowych kosztują już odpowiednio więcej – średnio 1790 zł miesięcznie. Gdy potrzebujemy jednak większego metrażu, liczyć się musimy także z odpowiednio większymi opłatami – średnia cena najmu ponad sześćdziesięcio-metrowego mieszkania (ale mniejszego niż 90 m2) wyniosła w lutym 2017 bagatela prawie 2 i pół tysiąca złotych!

Bydgoszcz

Mimo wszystko należy stwierdzić, że rynek mieszkaniowy w Bydgoszczy charakteryzuje się względną stałością. Raport za lata 2010-2014 nie wskazał większych wahań w cenach, a wtedy średnia cena wynosiła 30 zł za metr kwadratowy. Jednak, jak już zostało wspomniane powyżej, Bydgoszcz dołącza do grona miast rozwijających się, przyciągających zagranicznych inwestorów oraz organizując międzynarodowe imprezy. Warto też wspomnieć o tym, że Bydgoszcz jest miastem w dużej mierze studenckim i to głównie oni napędzają rynek wynajmu mieszkań. Jakby nie patrzeć, studenci gdzieś muszą mieszkać, a liczba miejsc w akademikach jest mocno ograniczona. Studenci więc często godzą się na nieco zawyżone ceny, byle mieszkanie było w dobrej lokalizacji.

Artykuł powstał przy współpracy z mapa.nieruchomosci.pl