Browse By

Jak nauczyć się jeździć motorem?

Marzeniem wielu osób jest nauczenie się jazdy motorem. To świetny sport, który dostarcza wielu pozytywnych wrażeń. Jednak jeśli chcemy nauczyć się jeździć motorem potrzebujemy doświadczonego kierowcy, który przygotuje nas do jazdy w sposób profesjonalny i wyuczy w nas także wszelkie zasady bezpieczeństwa. Możemy udać się zarówno na kurs jazdy motocyklem jak i kurs doszkalający. Kursy doszkalające są świetnym pomysłem dla osób, które posiadają swoje jednoślady, jednak chcą poznać nieco techniki i doszlifować swoje umiejętności jazdy jednośladem.

Powrót po latach

Zdarza się, że za sprawą sytuacji losowych — nie jeździliśmy jednośladem kilka lat. Warto wówczas udać się na kurs, który przypomni nam zasady jazdy motocyklem. To bardzo istotne, by po długiej przerwie nie wyjechać od razu na ulicę. W ten sposób wykażemy swoją dojrzałość i pozwolimy na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno nam, jak i innym użytkownikom ruchu. Po latach nieużytkowania motoru — możemy nie pamiętać, o rzeczach, które dawniej były dla nas naturalne i zapewniały nam bezpieczeństwo. Warto zastanowić się nad firmą, do której zgłosimy się w celu odświeżenia informacji dotyczących jazdy motorem. Ważne, by firma dysponowała doświadczoną i skuteczną kadrą, która pozwoli na odświeżenie wiedzy. Bardzo często szkoleniowcy zajmują się nie tylko samymi szkoleniami, ale organizują także zawodu, zjazdy i inne imprezy dla fanów jednośladów. W ten sposób nie tylko przypomnimy sobie sztukę jazdy, ale też dołączymy na powrót do motocyklowej społeczności.

Nauka jazdy

Nauka jazdy motorem może wydawać nam się nieco trudna, jednak wystarczą zapał, chęci do nauki oraz dobry nauczyciel. Warto też zwrócić uwagę na techniki jazdy i to by szkoleniowiec dokładnie pokazał nam niezbędne techniki i ruchy. Jazda jednośladem, to nie tylko znajomość przepisów ruchu drogowego, ale też sztuka, której zwyczajnie trzeba się nauczyć, by móc w pełni bezpiecznie i skutecznie prowadzić motor. Bardzo ważnymi aspektami do wyuczenia są skręty. Do nie tylko sportowych technik sprowadza się jazda w przeciwskręcie, czyli „składanie motocykla w zakręcie” lub tak zwana „jazda na kolanie”. To technika, która pozwala nam na skuteczne poruszanie się po drodze i unikanie niebezpieczeństw. Sztuka jazdy na motorze polega w dużej mierze na nauce przenoszenia środka ciężkości. Jednak na początek powinniśmy nauczyć się utrzymywania prawidłowej pozycji na motocyklu, a także pokonać bardzo popularny, ale też naturalny, strach przed przechylaniem.

Jakich elementów nauczymy się podczas nauki jazdy z instruktorem?

Podczas nauki jazdy z instruktorem przede wszystkim nauczymy się, jaką pozycję powinniśmy przyjąć podczas jazdy szosowej, a jaką podczas sportowej. Inną bardzo istotną umiejętnością jest sprawne manewrowanie motocyklem. By zapewnić sobie i innym użytkownikom ruchu bezpieczeństwo, powinniśmy wyuczyć się odpowiednich technik patrzenia w zakręt, a także hamowania w zakręcie. Niezbędną umiejętnością będzie szybki start, który pozwoli na sprawne ruszenie ze świateł, czy dołączenie do ruchu na autostradzie. Warto również wyuczyć się elementów niezbędnych podczas jazdy przez miasto. Wśród nich znajdziemy takie aspekty, jak na przykład identyfikacja i unikanie zagrożeń w mieście. Warto nauczyć się przejeżdżać po miejskich nierównościach, takich jak na przykład progi czy torowiska. A także nauczyć się unikać studzienek czy innych tak zwanych „białych plam”. Porządny warsztat dopracowany z nauczycielem pozwoli nam na zachowanie bezpieczeństwa i czerpanie przyjemności z jazdy.


Jeśli chcesz nauczyć się jazdy na motorze to polecamy Moto Kenner – szkolenia motocyklowe dla każdego.