Co zaliczamy do elektrośmieci?
Różnego rodzaju urządzenia elektryczne są obecnie wykorzystywane praktycznie w każdej dziedzinie i branży. Pozwala to znacząco ułatwić i zautomatyzować wiele czynności, jednak wiążą się z tym również pewne komplikacje. Różnego rodzaju sprzęt elektryczny i elektroniczny nie jest zbyt trwały i często po kilku lub kilkunastu latach ulega awariom, lub nie jest już wystarczająco wydajny. Z tego względu ilość elektrośmieci stale rośnie i jest to obecnie spory problem, z którym muszą poradzić sobie kraje na całym świecie. W Polskie wszelkie kwestie dotyczące elektrośmieci są dość szczegółowo uregulowane przez prawo, co pozwala lepiej gospodarować tego typu odpadami i minimalizować ich negatywny wpływ na środowisko. Warto jednak wiedzieć czym są elektrośmieci, co można zaliczyć do tej grupy odpadów, jak należy postępować z elektrośmieciami i dlaczego nie można wyrzucać ich do zwykłych śmietników?
Czym są elektrośmieci?
Elektrośmieci to pojęcie opisujące wszelkiego rodzaju zużyty, popsuty, nieużywany lub niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny Często ta grupa odpadów określana jest także skrótem ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny). Stworzenie tego typu osobnej grupy odpadów było niezbędne z racji rosnącej ilości elektrośmieci oraz tego, że sprzęt elektryczny i elektroniczny, często składa się z wielu elementów wykonanych z różnych materiałów, czasami takich, które są bardzo szkodliwe dla środowiska. Z tego względu powstała osobna grupa odpadów, którą nazwano elektrośmieciami, po to, aby skutecznie oddzielić tego typu zużyty i niepotrzebny sprzęt od reszty odpadów.
Co zaliczamy do elektrośmieci?
Elektrośmieci to dość duża grupa odpadów, która łączy w sobie wszelkiego rodzaju sprzęt elektroniczny i eklektyczny. W celu skuteczniejszej utylizacji i recyklingu tego typu odpadów podzielono tę grupę na kilka mniejszych. Do elektrośmieci można więc zaliczyć:
- Wielkogabarytowe urządzenia AGD – lodówki, chłodziarki, zamrażarki, pralki, suszarki do ubrań, kuchenki elektryczne, zmywarki, piekarniki elektryczne, grzejniki elektryczne, wentylatory i klimatyzatory itd.
- Małogabarytowe urządzenia AGD – odkurzacze, żelazka, tostery, miksery, elektryczne młynki do kawy, suszarki, golarki, rozdrabniacze, maszyny dziewiarskie, frytkownice, zegarki, wagi itd.
- Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny – komputery, laptopy, drukarki, telefony, kalkulatory, faksy, terminale itd.
- Sprzęt RTV – telewizory, radia, dyktafony, magnetofony, kamery, dvd, wzmacniacze, elektroniczne instrumenty muzyczne itd.
- Sprzęt oświetleniowy – żarówki energooszczędne, świetlówki, żyrandole, różnego rodzaju lampy itd.
- Narzędzia elektryczne i elektroniczne – wiertarki, piły, wkrętarki, szlifierki, maszyny do szycia, lutownice, kosiarki itd.
- Zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy – wszelkiego rodzaju zabawki elektryczne i elektroniczne, automaty na żetony, przyrządy do rehabilitacji i ćwiczeń itd.
- Przyrządy medyczne – sprzęt diagnostyczny, laboratoryjny, różnego rodzaju testery, sprzęt zabiegowy itd.
- Przyrządy do kontroli – czujniki dymu, gazu, temperatury, termostaty, urządzenia pomiarowe, panele kontrolne itd.
- Automaty – urządzenia wydające napoje, słodycze, jedzenie, banknoty itd.
Jak należy postępować z elektrośmieciami?
Elektrośmieci to odpady, które wymagają odpowiedniej utylizacji lub recyklingu, aby nie stwarzały zagrożenia dla środowiska. Z tego względu, gdy posiadamy jakiś sprzęt elektryczny i elektroniczny, którego chcemy się pozbyć, najlepiej oddać go w specjalnych punktach, które zajmują się zbieraniem tego typu odpadów. Ponadto czasami w niektórych miejscach organizowane są zbiórki zużytego sprzętu i to również jest dobre miejsce, aby pozbyć się elektrośmieci w bezpieczny i zgodny z przepisami sposób. Czasami niektóre sklepy z elektroniką prowadzą zbiórkę elektrośmieci, więc warto sprawdzić, czy w danej okolicy jakiś sklep nie oferuje takiej opcji.
Dlaczego nie można wyrzucać elektrośmieci do zwykłego śmietnika?
Sprzęt elektroniczny składa się zazwyczaj z wielu różnych elementów, wykonanych czasami z bardzo szkodliwych dla środowiska materiałów takich jak np. rtęć, freon, azbest, kadm, związki bromu i wiele więcej. To sprawia, że niezbędna jest odpowiednia utylizacja takiego sprzętu, aby nie szkodził on środowisku. Jeśli wyrzucimy elektrośmieci do zwykłego śmietnika, to z pewnością nie trafią one w odpowiednie miejsce, co może bardzo negatywnie wpłynąć na środowisko. Z tego względu mając tego typu odpady, warto zdecydować się na wywóz elektrośmieci do odpowiedniego punktu lub poczekać na oficjalną zbiórkę. Jest to tak ważna sprawa, że istnieją nawet przepisy regulujące kwestie zwiane z elektrośmieciami, których nieodpowiednie segregowanie lub utylizacja mogą wiązać się nawet ze sporą grzywną.