Browse By

Ciężkie tornistry. Jak zapobiec wadom postawy u dzieci?

Wady postawy to niestety wciąż bardzo powszechny problem wśród polskich dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Co znamienne, kłopoty z nieprawidłowym rozwojem kręgosłupa może pogłębić… rozpoczęcie roku szkolnego.

Dzieci często zmuszane są do przychodzenia do szkoły z tornistrami przeładowanymi książkami, zeszytami ćwiczeń lub przyborami plastycznymi. Jak zachować się, gdy obserwujemy, że ciężki plecak wywołuje ból pleców i zmiany w sylwetce naszego dziecka?

Tornister szkolny – najważniejsze zasady

By szkolny tornister miał jak najmniejszy negatywny wpływ na rozwijający się układ kostny dziecka, młody uczeń powinien koniecznie nosić go na obu ramionach naraz. Przyjmuje się, że odpowiednie obciążenie tornistra to w przypadku malca do trzynastego roku życia maksymalnie 10% wagi ciała. Zatem, jeżeli dziecko waży 30 kg, waga plecaka nie powinna przekroczyć 3 kg.

Niestety utrzymanie ciężaru podręczników na tym poziomie nie zawsze będzie możliwe. Zakup plecaka wyposażonego w kółka również może nie okazać się dobrym pomysłem. W większości polskich szkół dzieci będą musiały wciągać go po schodach, obciążając tylko jedną stronę ciała, co na dłuższą metę może zaszkodzić ich zdrowiu.

Jakie wady postawy może wywołać zbyt ciężki tornister?

Nieprawidłowe obciążanie pleców kojarzy nam się przede wszystkim ze skoliozą, niebezpieczną wadą kręgosłupa nazywaną inaczej skrzywieniem bocznym. Skolioza rzeczywiście może wystąpić w wyniku nieprawidłowego, a zwłaszcza asymetrycznego obciążenia pleców. Możemy ją zauważyć, rozpoznając, że jedno z ramion ucznia znajduje się wyżej niż drugie lub że ubranie nierówno leży na jego ciele. Rozwijająca się skolioza da o sobie poznać także poprzez bóle mięśni.

Ciężki plecak niesie ze sobą także ryzyko wystąpienia tzw. pleców okrągłych, czyli sytuacji, w której powstaje nadmierna krzywizna w odcinku piersiowym. Ten rodzaj wady postawy może pogarszać wentylację płuc i również naraża dziecko na dokuczliwy ból mięśni pleców.

Co zrobić, kiedy zauważyliśmy u naszej pociechy początki wady kręgosłupa? Najlepszym rozwiązaniem jest niezwłoczna wizyta u lekarza ortopedy. W okresie dorastania układ kostny jest niezwykle plastyczny. Sprawia to, że dzieci są bardziej narażone na nieprawidłowości w postawie, ale jednocześnie łatwiej je skorygować za pomocą odpowiednio dobranych ćwiczeń. Jeżeli plecami Twojego dziecka zaopiekuje się doświadczony lekarz w fizjoterapeutą, w dorosłości nie będzie już ono odczuwać szkód wyrządzonych przez zbyt ciężki tornister.

postawa u dzieci

Prawidłowa postawa to nie tylko plecak! Jak na co dzień dbać o kręgosłup dziecka?

Warto pamiętać o tym, że dbanie o prawidłową postawę ciała dziecka nie ogranicza się do walki ze zbyt ciężkim plecakiem. Nawet, kiedy waga tornistra nie przekracza bezpiecznych norm, dziecko może wyrządzić szkodę swojemu zdrowiu poprzez nieodpowiednią pozycję nad zeszytem, przed komputerem lub w trakcie snu. Oto kilka zasad, które powinieneś mieć na uwadze, chcąc kompleksowo zadbać o dobrostan układu kostnego Twojej pociechy:

  • Dziecku przyda się biurko z regulowaną wysokością, które będzie mogło rosnąć wraz z nim. Świetnym rozwiązaniem jest także regulacja nachylenia blatu, ponieważ jego optymalna wartość zmienia się w zależności od rodzaju wykonywanej czynności.
  • Dziecko w wieku wczesnoszkolnym nie powinno sypiać na brzuchu ani ze zbyt wielką ilością poduszek. Najlepsza pozycja ciała w nocy to ta z wyprostowanymi plecami.
  • Nic nie zastąpi niezbędnych dla prawidłowego rozwoju aktywności ruchowych. Jeśli dziecko wykazuje ku temu zainteresowanie, nie wahaj się zapisać go na zajęcia pływackie lub inny sport angażujący wiele partii mięśni.
  • Zarówno w rehabilitacji, jak i w profilaktyce najważniejsza jest regularność. Jeżeli wraz z dzieckiem pracujesz nad stworzeniem nawyku codziennych ćwiczeń, zadbaj o to, by odbywały się zawsze o tej samej porze i postaraj się nie odpuszczać.

Fizjoterapia wady postawy u dziecka – komu zaufać?

Dla dzieci zmagających się z wadą postawy, wyjątkowo cenną pomocą jest jednoczesna opieka wnikliwych lekarzy i doświadczonych fizjoterapeutów. Zastanawiasz się, gdzie rozpocząć leczenie wad postawy u dzieci w Gdańsku? Dowiedz się więcej o specjalistach tworzących nowoczesną poradnię rehabilitacyjną Centrum Spine. Oferta placówki skierowana jest zarówno do osób dorosłych, młodzieży, jak i dzieci.