Browse By

Palenie na przerwach w szkole – jak temu zapobiec?

Palenie to spory problem wśród społeczności na całym świecie. Jest to nałóg, który na początku wydaje się niewinny, ale jak pokazują statystyki, bardzo często prowadzi do poważnych chorób, a nawet śmierci.

Niestety sporo osób zaczyna palić papierosy już w czasach szkolnych, co bardzo negatywnie wpływa na ich późniejsze zdrowie. Z tego powodu bardzo ważna jest edukacja i przeciwdziałanie takim zachowaniom po to, aby chronić młodzież przed popadanie w tego typu nałogi.

Problem papierosów w szkołach

Problem papierosów w szkołach istnieje już od bardzo dawna. Obecnie dochodzi do tego popularność e-papierosów, z których korzysta ogromna ilość uczniów, głównie w szkołach średnich, ale zdarzają się przypadki nawet w szkołach podstawowych. Wielu z nich pali na przerwach na terenie szkoły lub w jej pobliżu, co według prawa jest surowo zabronione.

Mimo tego, że szkoły zaostrzają zasady dotyczące palenia papierosów i e-papierosów przez uczniów często nie dają one większego rezultatu. Zdarza się, że nauczyciele przyłapują uczniów palących w ubikacjach lub w ustronnych miejscach za szkołą. Szczególnie e-papierosy stały się pewnego rodzaju modą, przez co walka z nimi jest bardzo trudna i często niemożliwa.

Dlaczego nastolatki chętnie sięgają po wyroby nikotynowe?

Według badań PolNicoYouth przeprowadzonych na przełomie roku 2019 i 2020 ponad 60 % uczniów w wieku 15 – 18 lat próbowało przynajmniej raz w życiu wyrobów zawierających nikotynę. Ponad 50 % palących nastolatków twierdzi, że nigdy nie miało problemu z zakupem papierosów pomimo zbyt małego wieku. Ponadto młodzież deklaruje, że dużo chętniej sięga obecnie po e-papierosy niż po tradycyjne wyroby tytoniowe.

Głównym powodem tej sytuacji jest moda, ciekawość, presja rówieśników, chęć zaimponowania znajomym i poczucia przynależności do grupy. Wiele osób szczególnie tych najmłodszych traktuje palenie papierosów jako coś, co sprawia, że mogą poczuć się jak dorośli. Nietrudno wyobrazić sobie grupkę uczniów chowających się w pobliżu szkoły i próbujących po raz pierwszy palenia papierosów.

Część uczniów może się zniechęci, ale pewna grupa popadnie w nałóg, który znacząco utrudni im życie, pogorszy zdrowie i często zostanie z nimi przez całe życie. Z tego względu bardzo ważna jest edukacja i uświadamianie młodzieży, z jakimi konsekwencjami wiąże się palenie papierosów.

Jak palenie papierosów wpływa na młodego człowieka?

Organizm młodego człowieka jest dużo bardziej podatny na różnego rodzaju uzależnienia i mniej odporny na działanie szkodliwych substancji zawartych w papierosach. Regularne palenie papierosów przez nastolatków wywołuje szereg konsekwencji zdrowotnych, które często bywają bardzo poważne.

Wyroby nikotynowe przyspieszają starzenie się komórek, osłabiony zostaje układ immunologiczny, co przekłada się na spadek odporności i częstsze chorowanie w dorosłym życiu. Znacząco wzrasta również ryzyko wystąpienia w przyszłości zawału serca, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, choroby wieńcowej, a także różnego rodzaju nowotworów takich jak rak płuc, krtani, przełyku czy gardła.

kamery w szkole

Jak skutecznie zapobiegać paleniu w szkołach?

Podstawą zapobiegania paleniu papierosów w szkołach jest przede wszystkim odpowiednia edukacja. Szczególnie najmłodsi uczniowie często nie są świadomi, z jakimi konsekwencjami może wiązać się w przyszłości palenie papierosów. Sporym problemem są również e-papierosy, które przez producentów określane są jako zdrowsza forma tradycyjnych wyrobów nikotynowych.

Jednak badania pokazują, że tak do końca nie jest, a tego typu hasło tylko zachęca młode osoby do korzystania z nich. Regularne spotkania z pedagogiem, osobami, które wygrały walkę z nałogiem lub nawet nowotworem wywołanym paleniem papierosów, mogą uświadomić sporo osób i uchronić je przed tym nałogiem.

Oprócz edukacji ważna jest również kontrola i monitorowanie uczniów np. podczas przerw. W tym celu bardzo dobrze spisuje się monitoring szkoły. O ile nauczyciele mogą częściowo kontrolować uczniów na przerwach, to nie są oni w stanie upilnować każdej osoby. Monitoring zapewnia kontrolę nad tym, co dzieje się w miejscach, których nauczyciele i inni pracownicy szkoły nie są w stanie nadzorować.