Browse By

Zastosowanie biocydu w przemyśle

Oczyszczanie wody z drobnoustrojów, kamienia, soli i wszelkich substancji mogących narazić prawidłową pracę zakładów przemysłowych to jeden z najważniejszych procesów zachodzących w każdej gałęzi przemysłu. Choć do usuwania kamienia stosowane są dziś różnego rodzaju techniki, takie jak demineralizacja, wytrącanie jonów czy tradycyjna filtracja, istnieje też szereg metod chemicznych pozwalających na osiągnięcie idealnych parametrów wody. Jednym z ciekawszych rozwiązań stosowanych w przemyśle są biocydy. Do czego się je wykorzystuje i w jaki sposób wpływają na oczyszczanie wody?

Czym są biocydy?

Pojęcie biocydu, choć na co dzień rzadko stosowane, w warunkach przemysłowych jest w ostatnim czasie doskonale rozpoznawalne. Biocydy to wszelkiego rodzaju substancje wykorzystywane do zwalczania różnego rodzaju organizmów takich jak drobnoustroje chorobotwórcze występujące w wodzie. Wśród nich znaleźć można oczywiście zarówno środki naturalne, a więc na przykład zioła o charakterze bakteriobójczym, jak i syntetyczne, czyli te stosowane najczęściej właśnie w celu przemysłowego uzdatniania wody. Obecność biocydów w branży pozwoliła na stworzenie naprawdę skutecznych technik oczyszczania wody i nadawania jej optymalnych parametrów użytkowych bez względu na wymagania, jakie są stawiane przez poszczególne maszyny czy procesy produkcyjne.

uzdatnianie wody przemysłowej

Biocydy są substancjami niezwykle ważnymi w przypadku wody stosowanej do chłodzenia układów maszyn oraz w trakcie uzdatniania wody technicznej, w której nie powinny znaleźć się żadne mikroorganizmy żywe. Materie takie jak bakterie, grzyby, czy glony to bardzo częste przyczyny chorób, dlatego też walka z nimi już na poziomie przemysłowym jest niezwykle istotna dla bezpieczeństwa nie tylko procesu produkcyjnego, ale i późniejszych użytkowników uzyskanych produktów.

Dlaczego stosowanie biocydów w przemyśle jest tak ważne?

Wspomniane wcześniej mikroorganizmy, przechodząc w wodzie przez poszczególne elementy maszyn, osadzają się na ich powierzchni w postaci szlamu i osadu. Tak zwany biofilm obniża efektywność ich pracy, przyczyniając się jednocześnie do powstawania korozji i wymuszając na właścicielach zakładów przemysłowych bardzo częstego, regularnego czyszczenia osprzętu. Stosowanie biocydów do oczyszczania wody pozwala uniknąć związanych z tym kosztów, a jednocześnie zapewnić optymalną jakość i bezpieczeństwo produkcji.

woda przemysłowa

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Odpowiednio wczesne reagowanie na możliwe przyczyny usterek to podstawa zrównoważonej polityki zarządzania firmą i najlepsza droga na zapewnienie sobie wysokiej efektywności zakładu przy niskim ryzyku przestojów i awarii. Stosowanie biocydów do uzdatniania wody, często w połączeniu z innymi technikami jej oczyszczania (w tym między innymi demineralizacją), pozwala na utrzymanie wysokiej jakości wody dostarczanej do układów pracujących, bez konieczności obaw o jej negatywny wpływ na jego pracę. Każdy osad biologiczny, nagromadzenie kamienia czy nadmierne zasolenie wody obniżają wydajność energetyczną maszyn i tym samym zwiększają koszty jej utrzymania. Inwestycja w biocydy pozwala prawidłowo zbilansować ten aspekt produkcji.