Browse By

Nauka języka angielskiego poprzez czytanie książek – to jeden z najskuteczniejszych sposobów

Podręczniki, zadania, ćwiczenia, oceny , nudne siedzenie w ławce – z tym w większości przypadków kojarzymy szkolne zajęcia z języka angielskiego. Do nauki obcego słownictwa i gramatyki można jednak podejść inaczej, a na pewno nowocześniej, sięgając po książki w obcym języku, i to już na początkowym etapie nauki nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych. Jakie korzyści przynosi nauka angielskiego poprzez czytanie książek i jakie książki wybrać?

Książki dla dzieci i początkujących dorosłych 

W wielu księgarniach i sklepach internetowych obecnie znajdziemy anglojęzyczne książki dla dzieci, ale nie tylko, bowiem po pozycje przeznaczone teoretycznie dla nastoletnich czytelników z powodzeniem mogą sięgnąć także dorośli będący na odpowiednim poziomie językowym.

Dlaczego warto uczyć się angielskiego poprzez czytanie książek?

bajki po angielsku dla dzieciSzkolne podręczniki, chociaż konieczne, powoli wydają się już być przeżytkiem. Dlatego coraz częściej na specjalistycznych kursach językowych stawia się głównie na komunikację, słuchanie czy używanie języka w naturalny sposób, rezygnując z tradycyjnych, podręcznikowych metod. W domu można zastosować mniej kosztowną, acz skuteczną, przyjemną i nowoczesną metodę nauki angielskiego poprzez czytanie książek. Dlaczego warto? Ponieważ czytając książki po angielsku, uczymy się słów i zwrotów w odpowiednim kontekście, a nie w oderwaniu od niego, wkuwając z podręcznikowej listy. Ponadto poznajemy język angielski w takiej formie, w jakiej używają go na co dzień Brytyjczycy. Można wybrać takie pozycje, jak na przykład Harry Potter, dzięki którym dziecko (lub i my sami) pozna zarówno zwroty potoczne, jak i literackie. Pamiętajmy jednak, by uczyć dziecko rozumienia ogólnego sensu tekstu, a nie automatycznego tłumaczenia konkretnych słówek – ich rozumienie i nauka przyjdą z czasem, samoistnie.

Na początek wybierzmy pozycje znane w języku polskim

Jeśli nie do końca wiemy, na jakim poziomie językowym znajdujemy się my sami bądź nasze dziecko, na początku nauki angielskiego poprzez czytanie sięgnijmy po lektury, które znamy już w języku polskim. Dla dziecka będzie to z pewnością fascynująca przygoda i powód do dumy, że przeczytało bajkę w dwóch językach, a znajomość bajki po polsku sprawi, że będzie mu nieco łatwiej. Zarówno u dzieci, jak i u dorosłych będących na początkującym poziomie pozytywne efekty przyniesie już pół godziny czytania po angielsku dziennie. Warto jednak pamiętać, by czytać regularnie, a nie raz w tygodniu, gdyż wtedy pozytywnych rezultatów prawdopodobnie nie będzie w ogóle albo będą, ale dużo mniejsze.

Pozycje anglojęzyczne dla najmłodszych i początkujących

Zarówno najmłodsi, jak i początkujący mogą znaleźć lektury odzwierciedlające ich poziom językowy. Jeśli zależy nam na książkach znanych dziecku w ojczystym języku, to można postawić na „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków” (Snow White and the Seven Dwarfs) i to zarówno w postaci książki, jak i nagrania na CD, co sprawia, że dziecko może rozwijać zarówno umiejętność czytania, jak i rozumienia ze słuchu, co z pewnością przyda się na późniejszym etapie w szkole czy na co dzień. Dla starszych dzieci, które ukończyły 6 lat i zdążyły dobrze opanować język angielski, można wybrać „Wyspę skarbów”. A może dzieci w wieku szkolnym, które jako lekturę przeczytały „Tajemniczy ogród” teraz zechcą poznać tę pozycję po angielsku?