Browse By

Zapalenie spojówek – rodzaje i formy leczenia

Swędzenie i zaczerwienie oczu to objawy, które wskazują na pojawienie się w naszym narządzie wzroku różnego rodzaju chorób. Zapalenie spojówek dotyka sporej części społeczeństwa, skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Co ciekawe, nieleczone zapalenie spojówek oprócz dyskomfortu i dolegliwości bólowych, może doprowadzić do poważnych powikłań. Jak zatem rozpoznać u siebie zapalenie spojówek? Do jakiego lekarza zgłosić się przy pierwszych objawach wirusowego zapalenia spojówek

Zapalenie spojówek to jedna z najczęściej występujących chorób oczu u dzieci i dorosłych. Przyczyny pojawienia się zapalenia spojówek mogą mieć różne podłoże i niekiedy bez konsultacji z okulistą trudno jest stwierdzić na jakiego typu chorobę zachorowaliśmy. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pojawienia się pierwszych objawów zapalenia spojówek, należy zgłosić się do specjalisty i podjąć odpowiednie leczenie. 

Przyczyny pojawienia się zapalenia spojówek 

Omawiając przyczyny powstania zapalenia spojówek, warto wiedzieć czym właściwie jest spojówka i jaką pełni funkcję w narządzie wzroku. Spojówka to nic innego jak błona śluzowa, która chroni oczy przez infekcjami oraz urazami mechanicznymi. Z racji tego, że pokrywa ona całą powierzchnię oka, z jej pomocą możliwe jest równomierne rozprowadzenie na płynu łzowego, odpowiedzialnego za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia oka. Zadaniem spojówki jest chronić oko przed ostrym światłem oraz zanieczyszczeniami. Jednak ze względu na swoją delikatną strukturę, do uszkodzenia spojówki może dojść bardzo szybko. 

Przyczyny wystąpienia zapalenie spojówek są różne, na podstawie których można rozróżnić rodzaje choroby. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się objawów zapalenia spojówek zalicza się m.in.: 

  • zanieczyszczenia, które dostają się do oka, 
  • uraz mechaniczny, 
  • zbyt długie wystawianie narządu wzroku na ostre światło (w tym wielogodzinne spędzanie czasu przed monitorem komputera), 
  • reakcja alergiczna, 
  • mocne pocieranie rękami oka. 

Jakie rodzaje zapalenia spojówek wyróżniamy? 

Na podstawie przyczyn pojawienia się zapalenia spojówek, wyróżnia się trzy rodzaje choroby: wirusowe zapalenie spojówek, bakteryjne zapalenie spojówek oraz alergiczne zapalenie spojówek. Zdarza się, że pacjenci zgłaszają się do specjalisty z objawami grzybicznymi zapalenia spojówek. 

Wirusowe zapalenie spojówek – najczęściej występująca choroba oczu 

Ten typ zapalenia spojówek rozwija się w dwojaki sposób – samoistnie jako efekt zanieczyszczenia narządu wzroku bądź w trakcie trwania infekcji wirusowej górnych dróg oddechowych. Pacjenci odczuwają tutaj silne swędzenie oka, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i doprowadza do nadmiernego łzawienia. W większości przypadków wirusowe zapalenie spojówek dotyka tylko jednego oka, ale jeśli jest nieleczone, szybko rozprzestrzenia się dalej i obejmuje parę oczu. 

Wirusowe zapalenie spojówek często mija samoistnie, zwłaszcza jeśli jest związane z przeziębieniem. Warto jednak zgłosić się do okulisty, który upewni się co do rodzaju choroby i przepisze leki oraz krople łagodzące świąd

Bakteryjne zapalenie spojówek – kiedy potrzebne jest leczenie? 

Zapalenie spojówek  na tle bakteryjnym wymaga szybkiej interwencji okulisty i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Sama choroba objawia się obrzękiem powiek, ropną wydzieliną i zaczerwieniem oka, które łzawi i swędzi. Bakteryjne zapalenie spojówek jest leczone za pomocą kropli lub maści z antybiotykiem, aplikowanym bezpośrednio w worek spojówkowy. 

Zapalenie spojówek u alergików 

Osoby zmagające się z alergią narażone są na pojawienie się zapalenia spojówek, które nie jest wywołane przez zanieczyszczenia oraz czynniki chorobotwórcze. Najczęściej dotyka ono osób uczulonych na pyłki. Pojawia się obrzęk, nadmierne łzawienie. Oko wystarczy nawilżać kroplami, a samo zapalenie mija samoistnie. 

Formy leczenia zapalenia spojówek w klinice okulistycznej 

Sposoby leczenia zapalenia spojówek są uzależnione od rodzaju choroby, z jaką zmagają się pacjenci zgłaszający się do okulisty. Warto jednak wiedzieć, że objawy poszczególnych typów zapalenia spojówek są do siebie niezwykle zbliżone – zwłaszcza na początku infekcji. Dlatego objawy jak obrzęk oka, zaczerwienie spojówki oraz łzawienie, powinny być od razu skonsultowane z okulista. 

oczy

Na podstawie badań oraz wywiadu, okulista będzie w stanie podjąć odpowiednie leczenie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku bakteryjnego zapalenia spojówek, gdzie konieczne jest zastosowanie antybiotykoterapii. Wirusowe zapalenie spojówek jest natomiast leczone poprzez łagodzenie objawów kroplami nawilżającymi oraz przeciwwirusowymi.