Z jakich materiałów wykonane są futerały na instrumenty?
Przykłady instrumentów, które wymagają futerałów, to między innymi gitara, skrzypce, altówka czy wiolonczela. Odpowiadając na pytanie, które futerały są najbardziej wytrzymałe i czym się kierować przy wyborze należy wziąć pod uwagę nie tylko przedział cenowy kolejnych modeli, ale również materiał ich wykonania. A te wykonywane są zazwyczaj z drewna, styropianu lub tworzywa sztucznego.
Nie sposób interesować się muzyką, grać na instrumencie i nie posiadać odpowiedniego futerału. Każdy drewniany instrument muzyczny po prostu potrzebuje specjalnej ochrony. Tak, by nie zagrażały mu ani temperatury, ani wilgoć czy ewentualne ryzyko upadu lub uszkodzenia. Poza tym odpowiednia ochrona, to też gwarancja tego, że niepotrzebna będzie wizyta u lutnika. Źle i niedbale przechowywany instrument nie tylko pęka, ale też z czasem się rozkleja.
Futerały styropianowe, drewniane i wykonane z tworzyw sztucznych
Rynek oferuje dziś bardzo szeroką gamę futerałów. Różnią się między sobą nie tylko kształtem i formą, ale także kolorem i materiałem wykonania. Bez względu na gust i preferencje estetyczne, pod uwagę musimy wziąć przede wszystkim trwałość modelu.
I tak – futerały styropianowe są zapewne najpopularniejszymi i najtańszymi modelami wśród wszystkich oferowanych. Futerały drewniane są o wiele droższe niż futerały styropianowe. Są też jednak dużo bardziej wytrzymałe, no i oczywiście bezpieczniejsze. I choć wielu osobom wydaje się, że takowe są dość ciężkie, nie zawsze jest to prawdą. Futerały z tworzyw sztucznych, podobnie zresztą, jak wymienione powyżej możemy kupić przez Internet. To dobra wiadomość dla tych, którzy nie mają dostępu do stacjonarnego, specjalistycznego sklepu. Przeglądając dostępne modele i rodzaje futerałów, proponowane są te wykonane zarówno z kompozytu włókna szklanego oraz żywicy, z kompozytu włókna węglowego oraz żywicy, jak i z tworzywa ABS.
Ich największą zaletą jest oczywiście oryginalny i modny wygląd. Co więcej, są bardzo lekkie i odpowiednio zabezpieczają instrument przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Tak czy inaczej, trzeba wziąć pod uwagę to, że ze względu na swoją błyszczącą powłokę z czasem mogą pokryć się drobnymi zarysowaniami. Ich największe zalety, a więc lekkość, sztywność i wytrzymałość wpływają jednak na cenę. Dlatego zainteresowani nimi klienci powinni zastanowić się nad wskazanym kompromisem.
Futerał na instrument – produkt firmowy
Szukając futerału, który posłuży nam na lata i będzie niezawodny w każdej sytuacji, szczególnie warto wybierać firmy zajmujące się od lat tworzeniem futerałów na skrzypce czy gitary. Dzięki temu możemy mieć pewność wysokiej jakości produktów, które zostały już przetestowane przez wielu klientów. W zależności od wybranego modelu można zamówić futerał wykonany różną technologią i z różnych surowców. Futerały na skrzypce wykonywane z utwardzanego tworzywa termoizolacyjnego – łączą w sobie najlepsze cechy wyżej wymienionych modeli. A więc tych ze styropianu i sklejki. Cechuje je wręcz doskonała izolacja termiczna, duża odporność na uszkodzenia i działania mechaniczne. Do tego są lekkie, trwałe i nie tracą na jakości nawet przy intensywnym użytkowaniu. Jak widać, wybór odpowiedniego modelu futerału uzależniony powinien być nie tylko od możliwości finansowych, ale również tego, co dla przyszłego posiadacza jest kluczowe. Jeśli nauka gry na instrumencie, zajęcia czy nawet praca skupiająca się na muzyce wymaga stałego przenoszenia instrumentu – nie sposób pominąć kwestii praktycznych!