Browse By

Praca dla Polaków w Niemczech – co można robić bez znajomości języka?

Praca w Niemczech to coraz bardziej atrakcyjna alternatywa dla Polaków mających duże problemy ze znalezieniem zajęcia w rodzimym kraju. Wielu jednak martwi się, że nie ma czego szukać za granicą bez znajomości języka. Ile jest w tym prawdy? Czy łatwo dziś o pracę w Niemczech, gwarantującą godziwy zarobek bez konieczności zaawansowanej znajomości języka?

Praca bez znajomości języka niemieckiego

Okazuje się, że istnieją takie zajęcia. Są to jednak przede wszystkim prace fizyczne, niewymagające stosowania komunikacji werbalnej, a jeśli już, to na bardzo podstawowym poziomie. Zatem konieczna jest znajomość przynajmniej podstaw języka. Istnieje również możliwość uczęszczana na kursy językowe, finansowane przez pracodawcę. Przy jakich zajęciach możesz szukać szczęścia?

Dojarz krów

dojarz krów

Podstawowe obowiązki to oczywiście dojenie krów, lecz nie tylko. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia, a także dbanie o czystość, karmienie i pojenie. Doświadczenie z reguły nie jest wymagane, a uczciwe firmy zawsze starają się zapewnić pracownikom jak najbardziej dogodne warunki do pracy.

W końcu wyjazd za granicę i długotrwały pobyt w oddaleniu od domu musi wiązać się ze znaczącym dyskomfortem psychicznym. Jest on rekompensowany, np. poprzez możliwość wyjazdu na krótki, trwający 7-10 dni urlop do Polski co 3-4 tygodnie.

Traktorzysta

traktorzysta

Stanowisko te wymaga już pewnego doświadczenia przy wykonywaniu podobnych zajęć, lecz nie powinno to stanowić problemu dla zainteresowanych. Przykładowy zakres obowiązków obejmuje:

  • obsługę ciągnika zespolonego z różnego rodzaju przyczepami (samowyładowczą, asenizacyjną itd.),
  • prace związane z załadowaniem i rozładowaniem pojazdów,
  • pomoc w eksploatacji instalacji wodno-kanalizacyjnych,
  • czasem praca traktorzysty łączona jest z obowiązkami osoby zatrudnionej do uprawy i zbioru warzyw.

Korzystając z pomocy renomowanej agencji pośrednictwa pracy, nie musisz martwić się o koszty związane z wyjazdem, gdyż zostaną one w całości pokryte przez pracodawcę.

Operator wozu paszowego

operator wozu paszowego

Podstawowe obowiązki to przygotowanie pasz, obsługa wozu paszowego, a także prace porządkowe. Nie jest wymagane doświadczenie, może być za to konieczne posiadanie wykształcenia zawodowego, powiązanego z wykonywaniem powierzonych obowiązków.

Jeśli przeraża Cię konieczność dopełnienia niezbędnych formalności, nie martw się – agencja pośrednictwa pracy udzieli Ci fachowej pomocy w tym zakresie. Co więcej, firmy zagraniczne poszukujące pracowników z Polski często korzystają z polskich firm pośredniczących, co daje możliwość wypełnienia wszelkiej dokumentacji w rodzimym języku.

Monter wentylacji

monter wentylacji

Tutaj także znajomość języka nie jest koniecznością, może jednak zostać uznana za dodatkowy atut. Wymagana jest umiejętność odczytywania rysunków technicznych, najczęściej konieczne jest także doświadczenie na podobnym stanowisku. Często umożliwiane jest ze sobą dodatkowej osoby w charakterze pomocnika, więc jeśli nie chcesz wyjeżdżać samotnie, rozważ taką możliwość.

Zbiór i pakowanie warzyw

zbiór i pakowanie warzyw

Nie jest to zbyt wymagająca praca, wszelkie szkolenia zazwyczaj dostępne są na miejscu. Jednak często pod pojęciem „szkolenia” kryje się po prostu kilka uwag dotyczących zasad zbioru i sortowania warzyw, a także instrukcja, jak obsługiwać udostępnione do pracy maszyny.

Renomowane agencje, aby zachęcić kandydatów do pracy, często oferują również różnego rodzaju bonusy w postaci premii za przyprowadzenie nowych pracowników lub tzw. premie lojalnościowe, gdy pracujesz w danym miejscu od dłuższego czasu.

Szukanie pracy za granicą nie musi być trudne i ryzykowne, a jedyne, o czym trzeba pamiętać, to poszukiwanie rzetelnych informacji w dobrych źródłach, a także skorzystanie z usług zaufanej agencji pośredniczącej, dzięki którym otrzymasz najlepszą ofertę.