Browse By

Wlew witaminowy – czy rzeczywiście jest taki zbawienny?

Od pewnego czasu medycyna zaobserwowała rosnącą popularność wlewów witaminowych, czyli kroplówek podawanych w celu uzupełnienia brakujących w organizmie witamin i innych niezbędnych składników odżywczych. Czy jest to skuteczne i niezbędne? Jak faktycznie wpływa na chętnych? Co właściwie wiadomo o tych wlewach? Zapraszamy do lektury artykułu na temat tego, czym są wlewy witaminowe i ich skuteczności.

Czym jest wlew witaminowy?

Coraz bardziej kojarzony wlew witaminowy jest znany również pod nazwą kroplówki witaminowej, ponieważ w tej formie jest podawany. Za pomocą nakłucia i przetransportowania danego koktajlu z witaminami do krwioobiegu uzupełniane są ich niedobory. Kroplówki witaminowe są przyjmowane przez wielu różnych ludzi z różnorodnych powodów. Jedni przyjmują je dlatego, że z powodu dużego wysiłku fizycznego ich ciało szybko traci potrzebne witaminy, a innym wlewy są potrzebne do rekonwalescencji.

Niedobory mogą być różne w przypadku konkretnych pacjentów. Wiele zależy od predyspozycji organizmu, stylu życia, a czasami także od pory roku. Na przykład, witamina D jest wytwarzana w dużej mierze dzięki słońcu, dlatego osoby przebywające na świeżym powietrzu w słoneczne dni na bieżąco uzupełniają ewentualne niedobory.

witamina D

Z kolei ci, którzy unikają słońca, zazwyczaj mają duży niedobór tej witaminy. Okres jesienno-zimowy sprawia, że witamina D jest przyjmowana jako suplement przez wielu ludzi, ponieważ brakuje wówczas słońca, czyli jej naturalnego źródła.

Skuteczność kroplówki z witaminami

Jak zostało już wspomniane, wlewy witaminowe są stosunkowo nowym, zdobywającym dopiero popularność rozwiązaniem problemu z niedoborem witamin. Dlatego też dokładne dane na temat ich skuteczności nie są znane. Wiadomo, jak taki wlew jest podany i co ma się w nim znajdować oraz jakie jest jego przeznaczenie.

Nie jest to jednak procedura rewolucyjna, która jednoznacznie poprawiła samopoczucie osób, które ją wypróbowały i która stała się normą. Dlatego dla osób, które chcą ją wypróbować, bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem, który po wywiadzie lekarskim i odpowiednich badaniach stwierdzi, czy dana osoba może taką dawkę witamin przyjąć, czy nie.

Jeśli organizm nie będzie wykazywał żadnego sprzeciwu w stosunku do przyjętych składników, oznacza to, że nie nastąpiły żadne skutki uboczne, ale nie zawsze jest to równoznaczne z radykalnymi i natychmiastowymi zmianami w organizmie. Warto pamiętać, że w dalszym ciągu trwa debata na temat tego, na ile wlew witaminowy jest faktycznie wartościowy.

Popularność kroplówki witaminowej

Wiele osób decyduje się na kroplówkę witaminową z tego względu, że jest ona aplikowana w profesjonalnych gabinetach lekarskich i jest bardzo szybkim sposobem na dostarczenie organizmowi niezbędnych witamin.

Jest to ogromna zaleta w przypadku osób przechodzących rekonwalescencję, ponieważ składniki odżywcze trafiają do ich systemu szybko, co pozwala na sprawny powrót do zdrowia. Oprócz tego kroplówka witaminowa jest bardzo popularna wśród osób intensywnie uprawiających sport lub pracujących – witaminy są wytracane wówczas szybko i kroplówka pozwala na prędkie ich uzupełnianie.

witaminy - warzywa

Uzupełnienie zapotrzebowania dziennego na wszystkie witaminy w formie pokarmu jest wręcz niemożliwe. Z tego powodu spora część ludzi decyduje się na suplementację lub wlewy witaminowe.

W porównaniu do tradycyjnego, czyli doustnego sposobu przyjmowania witamin, kroplówka witaminowa jest jeszcze stosunkowo niepewną metodą przyswajania substancji odżywczych. Potencjalnie może przynieść oczekiwane rezultaty, ale w przypadku niektórych pacjentów może też wywołać skutki uboczne.

Z kolei dostarczanie organizmowi witamin poprzez jedzenie warzyw, owoców, mięs i innych składników, jest od wieków sprawdzone, dlatego w tym momencie jest najbardziej efektywne. Oczywiście podawanie witamin drogą dożylną jest niezbędne w przypadku pacjentów niezdolnych do spożywania pokarmu tradycyjnym sposobem. Jednak koktajle witaminowe proponowane przez dane placówki mogą się nieco od nich różnić, o co warto zapytać swojego lekarza.

Zrobienie badań i opinia specjalisty to najlepszy sposób na sprawdzenie, czy w przypadku konkretnego pacjenta kroplówka witaminowa będzie dobrym wyjściem. Niektórzy nie dowierzają jej skuteczności dlatego, że wydaje się ona być częścią aktualnej mody na zdrowe odżywianie, która z czasem może się zmienić. Przedstawione oferty gabinetów z pewnością pokazują, jak korzystnym rozwiązaniem może być wlew witaminowy, lecz ostateczna decyzja o przyjęciu go powinna bazować na profesjonalnej opinii lekarza, który sprawdzi stan zdrowia pacjenta i powie o potencjalnych przeciwwskazaniach.