Browse By

Wizualizacje architektoniczne. Czy możesz zobaczyć coś, co jeszcze nie istnieje?

Wizualizacja architektoniczna to możliwość zaplanowania i zobaczenia, jak będzie wyglądał Twój wymarzony budynek jeszcze przed czasem, kiedy zostanie położona pierwsza cegła!

Jak to się robi?

Przede wszystkim – zwracamy się z tym do konkretnej, profesjonalnej firmy. Zlecając projekt odpowiedniej instytucji, możemy mieć pewność, że nad naszym zleceniem będzie pracować cały sztab wykwalifikowanych osób: przez grafika, fotografa, designera, inżyniera… Każdy przypadek jest odosobniony i na swój sposób specyficzny, więc analogicznie – potrzebuje indywidualnego podejścia. W takim teamie nie ma mowy o pomyłkach czy niedociągnięciach.

Zdecydowałeś się na konkretną, profesjonalną firmę… Co dalej? Na jaki rodzaj wizualizacji się zdecydować?

Obszar działań związany z wizualizacjami architektonicznymi cały czas dynamicznie się rozwija, co chwila wdrażane są nowe technologie. Co obecnie króluje na rynku?

Wizualizacja domu

Interesują Was nowoczesne wizualizacje? Odwiedźcie stronę The Frame, aby zobaczyć jak robią to profesjonaliści z Polski!

Najbardziej podstawowymi, najprostszymi wizualizacjami są wizualizacje statyczne. Dzięki tej technice mamy możliwość zobaczyć dany projekt pod różnym kątem, ujęciem, z różnej perspektywy. To technika bardzo przydatna do ukazania przekrojów architektonicznych. Jest to rozwiązanie bardzo szczegółowe, precyzyjne, jednak coraz częściej wypierane przez bardziej dynamiczne sposoby ukazania obrazu.

Kolejnym rozwiązaniem jest animacja. To rodzaj dynamicznej wizualizacji, w której mamy do czynienia nie tylko z obrazem, ale także dźwiękiem. Taka kombinacja pozwala lepiej wdrożyć się w zamysł projektu, pozwala na wielozmysłowe odbieranie projektu. Technika ta często jest używana do ukazania projektów na większą skalę, na przykład osiedli, zespołów budynków mieszkalnych.

Następną opcją jest wirtualny spacer. To bardzo realistyczna wizualizacja. Dzięki niej możemy się poczuć, jakbyśmy faktycznie byli w miejscu / obiekcie czy w najbliższej mu przestrzeni.  W tym przypadku wykorzystywana jest symulacja rodem z gier komputerowych. Na chwilę obecną jest to najbardziej precyzyjna metoda ukazywania danego projektu. W bardzo dużym uproszczeniu – taki wirtualny spacer robiony jest poprzez nakładanie na siebie zdjęć panoramicznych danego obiektu, w specjalnych, przeznaczonych do tego typu wizualizacji programach.

Niezwykłe wizualizacje 3D są używane głównie w środowisku architektów i deweloperów, są wykorzystywane głównie w celach marketingowych i promocyjnych, aby ukazać inwestycje w jak najlepszym świetle. Wizualizacje trójwymiarowe często są nazywane potocznie „wizkami”.  Mimo, że do najczęściej poddawanych wizualizacji obiektów należą budynki, mieszkania, mosty i obiekty zieleni, tak naprawdę tego typu obróbce można poddać wszystko, rozpoczynając od zwykłego długopisu, kończąc na prototypach statków kosmicznych. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, a specjalistów – idąca cały czas na przód technologia, którą cały czas trzeba śledzić, kontrolować i uczyć się na bieżąco. Z roku na rok mamy coraz to więcej rozwiązań i nowinek technologicznych.