Browse By

Wesele w Szczecinie – jakie panują tam zwyczaje?

Zgodnie z powiedzeniem ‘co kraj to obyczaj’, można stwierdzić, że zwyczaje w każdym województwie w Polsce są zupełnie różne, zwłaszcza jeśli chodzi o ślub i wesele. Ceremonia ślubna jest jednym z najpiękniejszych momentów w całym naszym życiu. Wiąże się ona z długą organizacją i dopinaniem wszystkich aspektów na ostatni guzik. Każdy z nas marzy o idealnym ślubie i chce, by wszyscy goście świetnie bawili się na uroczystości. Z tego powodu, przestrzegamy niektórych schematów, które wiążą się z przygotowaniem wesela. Nie można jednak zapomnieć o tradycjach i zwyczajach, jakie ważne są dla danego rejonu.

Szczecińskie zwyczaje na weselu

Ostatnimi czasy, bardzo popularne są kameralne śluby i uroczystości weselne. Wielu nowożeńców decyduje się na zorganizowanie skromnej ceremonii i wesela tylko w najbliższym gronie rodzinnym. Warto jednak dodać, że Polacy szczególnie cenią sobie tradycję. W wielu miejscach w Polsce, można więc uczestniczyć w tradycyjnym weselu, którego organizacja nawiązuje do polskich zwyczajów.

dj na wesele lubuskie

Jednym z bardziej znanych zwyczajów, jakie przestrzegane są w Szczecinie, to branie ślubu w miesiącu, który zawiera literkę ‘r’. Ma to zapewnić pomyślność oraz szczęście. Małżonkowie najchętniej wybierają miesiąc sierpień.  Szczecinianie wstępują w związek małżeński zarówno w Urzędzie Stanu Cywilnego, jak i w kościele. Popularnym zwyczajem w tych rejonach, jest zaproszenie księdza na swój ślub. Co do miejsca, w którym organizuje się wesela – najczęściej są to dworki, restauracje lub w hotelach.

Jeśli chodzi o zabawę i atrakcje, jakie można spotkać na szczecińskim weselu, są to najczęściej zimne ognie, fotobudka czy pokazy barmańskie.

Większość wspólnych zabaw, jakie organizowane są na weselach, prowadzone są najczęściej przez wodzirejów. Nieodłącznym elementem wesel w Szczecinie okolicach, jest zespół weselny lub DJ. Oczywiste zwyczaje, które mogą wystąpić w całym Zachodniopomorskim, to między innymi rzucanie bukietem ślubnym. Panna Młoda, już na uroczystości weselnej, rzuca bukietem kwiatów w tłum kobiet. Poza tym, dość często, uroczystościom weselnym towarzyszą również oczepiny. Znany jest również pierwszy taniec, przenoszenie przez próg czy powitanie chlebem i solą przy wyjściu pary młodej z kościoła.

Tradycyjne obrzędy weselne

W Szczecinie i w okolicach, obchodzi się różne, w tym powyżej wymienione, zwyczaje. Mogą one mieć bardzo różne pochodzenie. Wesele jest jednym z najlepszych dni, jakie mogą nam się przytrafić w całym życiu. Zwyczaje, jakie obchodzi się podczas uroczystości, są zależne od rejonu. Ich celem jest zapewnienie szczęścia i pomyślności nowożeńcom, a także zapewnienie dobrej zabawy wszystkim gościom weselnym. W dzisiejszych czasach, wiele jest tradycji, które utrzymały się do dziś i są chętnie obchodzone na wielu weselach.