Browse By

W jaki sposób wybrać swój pierwszy samochód ?

Kupienie pierwszego samochodu jest ekscytujące dla wielu młodych osób. Pierwsza maszyna, która zawiezie nas dokładnie tam, gdzie będziemy chcieli. Warunkiem będzie tylko techniczna sprawność i zalany bak.

Ogłoszenia motoryzacyjne w sieci

Znalezienie samochodu, który spełni nasze wymagania i będzie nas na niego stać, jest znacznie prostsze niż jeszcze 10 lat temu. Strony internetowe, które służą zbieraniu ogłoszeń motoryzacyjnych stały się bardzo popularne, dzięki czemu łatwo jest znaleźć model, który nam pasuje. Oferty przefiltrować można przez wybraną markę, model silnika, moc silnika, pojemność bagażnika, wiek, przebieg czy oczywiście cenę. Odfiltrowane wyniki teoretycznie mogą wskazać nam pojazd, który będzie dokładnie tym czego szukamy. Jeśli nie jesteśmy zdecydowani na konkretną markę, np. Opla, Forda czy Toyotę możemy pominąć wybór marki, dzięki czemu wyszukiwarka odnajdzie coś, co może nas zupełnie zaskoczyć, a co przypadnie naszym gustom. Być może uda nam się odnaleźć rzadki, egzotyczny model pojazdu, który spełni nasze wymagania, a dodatkowo będzie zadbany i gotowy do sprzedaży.

Gdzie kupić samochód?

Podczas procesu kupowania auta warto przyjrzeć się jego historii. Jeśli pojazd był regularnie serwisowany w sieci możemy znaleźć w miarę dokładne informacje o jego stanie, między innymi liczbę przebytych kilometrów, datę ostatnich przeglądów oraz inne ważne informacje, które mogą być decydujące. Ważne jest aby dokładnie przyjrzeć się podejrzanie tanim samochodom, często bowiem zdarza się, że są one ściągane z zagranicy, a już na terenie Polski nagle zmniejsza im się przebieg o dobre 30-40%, zaś informacje o wyklepaniu maski czy drzwi zostały pominięte. Jeśli samochód jest zbyt tani dobrze jest poradzić się specjalisty lub mechanika, która zna się na tym. Pomoże nam to odkryć coś, co mogło zostać zatajone. Warto zwrócić uwagę na przebieg auta, gdyż proces ich zmniejszania jest obecnie nagminny i często nawet nowe modele mają cofnięty licznik aż o połowę. Ciężko jest również uwierzyć, aby 10 letni pojazd przejechał tylko 60000 kilometrów. Naturalnie nie można od razu zarzucić dotychczasowemu właścicielowi oszusta, jednakże takie oferty dobrze badać pod każdym kątem.

Co sprawdzić podczas kupna?

Jeśli decydujemy się na kupno warto przejechać dobre kilkanaście kilometrów zanim podejmiemy ostateczną decyzję, być może pozwoli to wykryć takie usterki jak luzy w kierownicy bądź pedałach, opóźnioną skrzynię biegów czy samoczynnie skręcają pojazd w lewo bądź w prawo. Możemy także dostrzec takie problemy jak zbyt wysoki poziom hałasu lub słabe działanie hamulców. Jeśli zdarzy nam się wykryć usterki, o których nie wspomniał sprzedawca  – nie kupujmy tego samochodu – z pewnością zataił coś jeszcze, a my dokonując wyboru „na tak” tuż po zakupie musielibyśmy wyłożyć kolejne tysiące na naprawy.

Popularne modele wśród młodych

Najczęściej kupowane w Polsce modele to te, które posiadają szeroki rynek części zamiennych. Jeśli naszemu samochodowi przydarzy się jakiś problem szybko możemy kupić używaną, lecz wciąż sprawną część, która pozwoli samochodowi znów stanąć na koła i ruszyć w trasę. Popularne modele to VW Golf, VW Passat, Citroen C4, Hyundai i20, Kia Cee’d, Ford Focus, Ford Mondeo, Mitsubishi Lancer, Peugeot 306 oraz 307 oraz właściwie wszystkie Mercedesy.