Browse By

W jaki sposób wybrać mieszkanie dla siebie?

Wynajem mieszkania to jest bardzo popularne. Rozwiązanie tego typu ma kilka zalet. Wynajmowany lokal może znajdować się w bardzo dobrej lokalizacji. Lokatorzy mają też możliwość szybkiego przeprowadzenia się w razie znalezienia lepszej oferty.

Nie należy jednak zapominać, że wynajem ma swoje wady. Podstawową z nich jest fakt, że mieszkanie nie należy do żyjącego w nim lokatora. To bardzo ważny minus. W takim razie najlepszym rozwiązaniem jest zakup własnego mieszkania. Lokale dzielą się na dwa rodzaje.

Mieszkania wtórne

Mieszkania można zakupić na dwa sposoby. Chodzi tu o rynek wtórny i pierwotny. Lokale na nich oferowane różnią się między sobą.

Rynek wtórny to miejsce gdzie sprzedawane są mieszkania używane. Sprzedaje je pierwszy albo kolejny właściciel. Może robić to samodzielnie lub we współpracy z agencją nieruchomości.

mieszkania na sprzedaż Tego typu mieszkania są zazwyczaj gotowe no natychmiastowego zamieszkania. Duża zaleta to zazwyczaj znakomita lokalizacja. Może to być samo centrum miasta. Niektóre oferty obejmują też pozostawienie przez właściciela części lub całości umeblowania.

Teraz przyszedł czas na wady. Używane mieszkania nie zawsze są w dobrym stanie, podobnie jak reszta budynku. Usterki mogą pojawić się nawet po jakimś czasie. Remont zaraz po zakupie to częsta konieczność. Widać, więc, że początkowo korzystna cena znacznie wzrasta

Mieszkania pierwotne

Mieszkania na rynku pierwotnym różnią się od używanych podstawową sprawą. Są nowe i ich sprzedażą zajmuje się deweloper. W momencie zakupu są jeszcze w trakcie powstawania.  Pojawia się, więc, pewność, że będą pozbawione usterek. Kolejny plus to fakt, że budowane są w oparciu o najnowsze technologie.

Cena nowego mieszkania jest wyższa niż używanego, można przytoczyć to, jako minus. Kolejny to kwestia lokalizacji. Najczęściej są to obrzeża miast. Jednakże nie dla każdego jest to problem.

Rynek pierwotny oferuje mieszkania w dwóch opcjach. Lokale pod klucz są gotowe doz zamieszkania. Druga opcja to mieszkanie do wykończenia. Dla klientów, którzy mają ochotę dopasować mieszkanie według swojego projektu. Podsumowując, nowe mieszkania nie zawsze będą dużo droższe od używanych, które najczęściej wymagają wykonania remontu. Za nico wyższą kwotę można zakupić całkowicie nowy lokal, nowoczesny i wolny od usterek.

Dobrze przemyślany wybór

Przejście od wynajmowania do zakupu mieszkania to droga wymagająca wyłożenia duże kwoty pieniędzy. Dlatego też wybór powinien być przemyślany. Wymaga sprawdzenia ofert na rynku wtórnym i pierwotnym. Daje to większy wybór a co za tym idzie większą możliwość znalezienia wymarzonego mieszkania.

Koszty obu rozwiązań są na podobnym poziomie. Używane mieszkanie wymaga remontu, więc jego podstawowa cena wzrasta. Za nieco większą kwotę można nabyć, nowoczesne i funkcjonalne mieszkanie.