Browse By

Usługi księgowe przez internet – w jaki sposób to działa?

Księgowość przez internet

Księgowość przez internet – prosta, oszczędna, bezpieczna, dostępna z każdego miejsca. To dziś idealne rozwiązanie dla mikro i średnich przedsiębiorstw.

Dziś dowiesz się to czego nie powiedzą Ci reklamy firm świadczące usługi w zarządzaniu księgowością, a skoro planujesz założyć działalność to prędzej czy później staniesz przed wyborem w jaki sposób prowadzić swoją księgowość.

Pracownik na etat i usługi firm zewnętrznych

Form z jakich można skorzystać jest parę. Można zatrudnić księgową na etat, która będzie dla nas wykonywać tę skomplikowaną pracę. Jednak gdy nasz budżet jest ograniczony może nas po prostu nie być stać na dodatkowego pracownika. Innym sposobem jest zlecenie tego typu usług firmie zewnętrznej. To również koszty i to dużo wyższe. Wspomnę tutaj sytuację, która zastała mnie gdy po wpisie działalności do CEIDG nadeszła długo oczekiwana data gdy moja firma oficjalnie zaczęła istnieć. Wraz z tym ekscytującym dniem, zaczęły spływać na moją skrzynkę pocztową zapytania, oferty wielu, bardzo wielu, dosłownie mnóstwa firm księgowych bardzo chętnych świadczyć swoje usługi dla mnie. Ich oferty są bardzo podobne, liczą sobie za ilość faktur w miesiącu do “przerobienia”. Przedstawię tylko jedną:

Ceny w  przypadku KPiR plus Vat   u nas przedstawiają się następująco :
od 1 do 9 dokumentów miesięcznie:  od 80 zł + vat
od 10 do 24 dokumentów miesięcznie:od 150 zł + vat
od 25 do 50 dokumentów miesięcznie:  od 200 zł +vat
od 51 do 100 dokumentów miesięcznie: od 250 zł +vat
od 101 do 150 dokumentów miesięcznie: od 300 zł +vat
od 151 do 200 dokumentów miesięcznie: od 350 zł +vat

Naprawdę ceny z kosmosu, 80 złotych plus vat za wklepanie dziewięciu faktur, co wiem z doświadczenia nie zajmie więcej niż godzinki jest ogromnym kosztem. Nie wspominając, że gdy zakładamy biznes to mamy wiele kosztów. Urządzanie się, wyposażenie, zakupy, zatowarowanie, co równa się dużej ilości faktur. U mnie w pierwszym miesiącu było ich ponad 50 na pewno. Do tego oprócz maili, telefony na nasz numer służbowy, który by zaoszczędzić koszty zmieniamy u operatora z prywatnego na firmowy. Cóż po jakimś czasie zaczęło to być frustrujące, a jeszcze później przestałem zwracać uwagę. Kończąc wątek firm zewnętrznych, których nie polecam, wpis do ceidg równa się nalotem komarów w letnią noc pod namiotem nad jeziorem. Nikt tego nie lubi.

Program komputerowy

Kolejną możliwością jest zaopatrzenie się w program komputerowy do prowadzenia księgowości np. Subiekt GT, który kosztuje około 850 złotych brutto. To dużo, do tego trzeba poświęcić sporo czasu na naukę obsługi. Takich programów jest oczywiście dużo więcej i koszta oscylują na podobnej wysokości. Niżej podaję możliwości Subiekta opisane przez producenta/autora:
-pełna obsługa wszystkich typów dokumentów handlowych i magazynowych;prowadzenie -kartoteki kontrahentów, obejmującej również informacje typu CRM; możliwość definiowania rubryk z dodatkowymi informacjami;
-prowadzenie kartoteki towarów, usług, kompletów i opakowań zwrotnych z -rozbudowaną kalkulacją cen (10 poziomów cen sprzedaży, w tym ceny walutowe);
-pełny rozdział dokumentów magazynowych i handlowych, pojedyncze lub zbiorcze -generowanie faktur do dokumentów WZ itp.; automatyczne generowanie dokumentu WZ do faktury;
-obsługa przedpłat, płatności kartą kredytową oraz sprzedaży kredytowanej;
-obsługa zamówień z rezerwacją towarów oraz fakturami zaliczkowymi;
-rozbudowana obsługa rachunków bankowych (złotówkowych lub walutowych) z -operacjami wpłaty, wypłaty i transferu (plus opłaty prowizyjne, wyciągi, itp.);
-pełna obsługa rozrachunków (należności i zobowiązań), w tym rozrachunków wielowalutowych;
-wiele różnorodnych zestawień, raportów i analiz; możliwość tworzenia własnych raportów;
-rozbudowana obsługa urządzeń zewnętrznych (kasy fiskalne, drukarki fiskalne, wagi etykietujące, czytniki kodów paskowych)

Księgowość przez internet – prosta, oszczędna, bezpieczna, dostępna z każdego miejsca.

Po tym krótki opisie dostępnych metod przejdę do ostatniej, którą ja stosuję i która wydała mi się najkorzystniejsza gdy porównamy cenę do zakresu możliwości jakie mamy. Mowa mianowicie o księgowości przez internet. Wybór ograniczę do dwóch serwisów, które w różnych zestawieniach i testach zawsze plasują się w czołówce. Www.wfirma.pl oraz www.ifirma.pl, ja korzystam z tej drugiej, więc swoje wrażenia przedstawię na jej przykładzie. Portal ten funkcjonuje na zasadzie programu komputerowego z tą różnicą, że wszystko odbywa się przez internet. Za abonament płacimy 37,5 złotych za pół roku w tym mamy 3 pierwsze miesiące gratis. Brzmi zachęcająco, prawda? Co dalej, mamy w zasadzie wszystkie funkcje jakie przyjdą nam do głowy. Link z listą poniżej. Poza samą księgowością, w cenie mamy program do prowadzenia magazynu oraz fakturowania. Księgowość to istota każdej firmy, dlatego warto przyjrzeć się temu rodzajowi rozliczania się.

Księgowość przez internet

Teraz konkretnie jak to wygląda. Faktura zakupu. Wprowadzamy nową fakturę, w danym polu wpisujemy tylko numer NIP dostawcy, a program sam automatycznie pobiera wszystkie dane z GUS. Całą operacja nie trwa dłużej niż 5 sekund – na podstawie stosowania programu do faktur Melpe. Faktury sprzedaży analogicznie. Oczywiście wszystkie dokumenty możemy zapisać do PDF i przesłać mailem bądź wydrukować. Deklaracje zus, vat, pit, księga przychodów i rozchodów, ewidencje vat, wszystko automatycznie się zlicza i generuje. Tak deklaracje same się generują, nie musimy nic liczyć, martwić się jak to ogarnąć. Z każdym miesiącem czy kwartałem wysyłamy (również przez portal) lub zanosimy gotowe dokumenty do odpowiednich urzędów. Inna bardzo ważna sprawdza, BOK, czyli centrum pomocy portalu ifirma. Naprawdę nie uwierzysz jakie wydawałby się proste (głupie) pytania przychodzą początkującemu przedsiębiorcy do głowy. Odpowiedź na każde, zawsze od rana do wieczora znalazłem u bardzo miłych i cierpliwych pań księgowych. Czy to przez infolinię bądź czat na żywo. Po pierwszych miesiącach miesiącach korzystania z aplikacji naprawdę, szczerze nie ma do czego się przyczepić. Porównując cenę do usługi, nic lepszego, wygodniejszego i taniego nie znajdziemy.